https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ADALETİ KENDİN ARARSAN

Okunması Gerekenler

Hukuğun zayıf olduğu, suçluların cezasını çekmediği ülkelerde, genelde mafya tipi organizasyonlar çıkar, ve herkes kendi hukuğunu kendi sağlamaya başlar. Haliyle kaos olur bu ülkelerde.

Malesef kupa maçı arkası verilen yanlış kararlar yüzünden, bugün Beşiktaş taraftarı maça ağır küfürlerle başladı. Ligin son maçına gitmemeyi göze alan taraftar, içini rahatlatmak için 30 dakika kadar küfür etti rakibine ve onun teknik direktörüne. Tasvip etmek mümkün değil, ama Vodafone Park’da  açıldığı günden bugüne kadar bir iki ufak küfür dışında, sistematik küfür edilmedi kimseye. Üstelik küfürlerin muhatabı sahada bile değil. Konuyu tekrar açmaya gerek yok ama, bu daha başlangıç. Göreceksiniz daha neler göreceğiz sahalarımızda. Her takım Fenerbahçe’ye verilmeyen ceza bize de verilmesin diyecek, ve iş korkarım korkunç yerlere gidecek.

Gelelim maça. Beşiktaş sakatlıklar sebebiyle farklı oyuncularla, ama klasik kurgusuyla başladı. Bu sene şampiyonluğun kaçma ana sebebi olan santraforsuzluk bu maçta da kendini gösterdi. Love’ı görmeye dayanamıyor kimse. Öylesine kötü ki, sahada faydası olmadığı gibi, Babel’in de pozisyonunda ofsayta düşerek takımını üçüncü golden etti.

Takımın genelinde bir düşüklük var. Babel eski Babel değil, hatta Medel bile eski Medel değil. Hedefsizlik içinde normal tabi. Ama Beşiktaş’ın Quaresma diye bir oyuncusu var ki, insan sadece onu izlemeye maça gider. Fantastik rabonasıyla al da at asisti, sahalarımızda sadece Beşiktaş maçlarında görülebilecek bir pozisyondu.  Bakın sahaya çer çöp atmaktan başka işi olmayan taraftar kitlesinin maçları hala boımboş geçerken, Beşiktaş’ın hedefsiz olmasına, maçın Pazatesi olmasına ve hava şartlarının kötü olmasına rağmen, oldukça iyi sayıda taraftar vardı statta. Bunun sebebi göze hoş gelen futbol. Oyuncular ne kadar formsuz da olsalar, gözlere hitap eden o kadar çok güzel hareket oluyor ki, insan iyiki gelmişim maça diyor. Golcüsü olmadığından, defansıyla iki gol atan Beşiktaş’ın hangi golü daha güzeldi? Rabona asistli gol mü, ceza sahası dışından atılan nefis şut mu?

Ama seneye plan yapılırken, artık bariz eksiklere çare bulmak gerekiyor. Santrafor konusunu konuşmaya bile gerek yok. Sağ bek, orta sahada yaratıcı bir oyuncu ihtiyaçları bariz görünüyor. Talisca alınsa mı, alınmasa mı, bir türlü karar veremiyorum. Skora etkisi müthiş, ama bir Sosa değil. Oğuzhan da bu sene çok kötüydü. Hoca’nın bu konuyu iyi düşünmesi ve planlaması gerekiyor. Hoca demişken, izlenimim Şenol Güneş ayrılmaz. Bugün taraftar, Güneş’in ne kadar arkasında olduğunu defalarca gösterdi.

Maçın hakemini yazmayacağım, zira bıktım usandım. Sadece tek bir pozisyon bile bu düdüğün ne kadar beceriksiz olduğunu göstermeye kafi. Hatırlayın, geçen hafta, Gomis’e müdahele yapılmış, hakem pozisyonu devam ettirmiş, üzerine 2-3 tehlikeli pozisyon daha olmuş, ama Fabri son anda çıkarınca, dönüp avantajı iptal edip penaltı vermişti. Bugünkü maçta yaka paça indirlen Talisca’nın tam cepheden pozisyonu avantaja (!) bıraktı, ki öyle büyük bir avantaj da yoktu, sonra dönüp kaybolan avantajı serbest vuruşla cezalandırmadı. Kötü hakem işte. Türkiye’de standart yok maçlarda. Verdiği, es geçtiği kartlar vs, neresinden tutsanız ultra kolay bir maçı rezalet yönetti. Gerçek yıldım hakemlerin formsuzluklarından.

Umut Bulut’a bir sözüm olacak. Yahu arkadaş, anladık, feci hırslanıp çıkmışsın maça. Bütün sezon olmadığın kadar yırtındın, oraya buraya verimsiz koşu yaptın, hepsine ok. İyi de, iki sarı kartın ikisi de itirazdan yiyip kırmızıyla atılıyorsan, kusura bakma Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” lafına hiç uymuyorsun. Zeki değilsin bu hareketleri yaptığına göre. Çevik olduğun da söylenemez. Ve bu futbolu başka bir sarı kırmızılı takıma karşı oynamıyorsan ahlaklı da olmazsın. Sana tavsiyemiz, rakip ayırmadan, motive olmakla hırslı olmayı birbirine karıştırmadan, kariyerini tanımlaman. Zira tribünde herkes sen atıldığında katıla katıla gülüyordu. Komik duruma düşme.

Son söz de hocaya gelsin. Hoca tüm camia arkanda, Beşiktaş’a geldiğinden beri ilk defa üçlü çektirdiğine göre, senin de niyetin kalmak. Seni çok seviyoruz, ama ne olursun şu kalan iki maçta Larin’e ver formayı.
Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyd.yuzak@abcspor.com

twitter: @cyuzak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular