https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ACABA ?

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENSon 20 dakika bir harika idi Beşiktaşlılar için..Rakip Trabzonspor gibi bu ligin ortalama üstü takımlarından biri olsa dahi uzaktan şut dışında değil tehlikeli atak fırsatı vermek top göstermediler. Uzaktan şut demişken belkide Siyah Beyazlılar için topun en son gitmesi gereken ayakla (M.Ekici) buluştuğu o pozisyonda kaleci Günay’ın blokajına hayran olmamak elde değildi..

 

bjk ts pektemekAslında maçın ilk dakikalarından itibaren herşey açıktı. Konuk takım daha derli toplu evsahibi ise daha tehlikeli olan taraftı. Ersun hoca kendi anlayışının aksine oyunu kendi sahasında kabul eden ve hızlı çıkıp gol arayan bir oyun planı çizmiş. Bakmayın Cardozo’nun gripmiş de iki idmana çıkmış da ondan yedek kalmış teranelerine..Bal gibi kontradan gol bulmak adına orada Deniz’e şans vermiş aksi halde değil grip, kemoterapiden çıkıp gelse Paraguaylı ile başlardı maça.. Ortasahada Medjani ve Fatih tercihi ise oynama oynatma modeline cuk oturuyordu..Tipik açık olmayan Özer tercihi ise tamamen aldatmaca, oyun içersinde onu içeri kaydırıp Bosingwayı hücumcu bek olarak arkaya sarkıtma planıydı. Bu kanat oyununa karşılık olarak ise G.töre ve Olcay’ın ilk yarı boyunca sık sık yer değiştirerek Portekizli sağbeki yıpratmaları, enerjisini optimum kullanma fırsatı vermedi ve nitekim maçın sonunu getirmedi tecrübeli oyuncu. Tranbzonspor için söylenebilecek son söz ise stoperleri Aykut’a olsun… Bu arkadaş hala Türkiye süper liginde ve 4 büyüklerden birinin arka göbeğinde çift stoperden biri olarak forma buluyor ise 2022 Katar hayal bize..

 

bjk ts kadroBeşiktaş için en zor deplasmanlardan biri hatasıza yakın bir oyun ile kolay bitti. Takım çok sakin ve ne yaptığını bilerek oynadı.. Özelikle Atiba, Sosa ve Tolgay üçlüsü ortashada çok ağır bastı. Kabul edelim Atiba çok çok kaliteli bir ön libero değil. Hatta tek defansif ortasaha oynar ise zorlanıyor da. Fakat bu takımın omurgasının en önemli parçası. Beşiktaş yönetiminin Sivok ile birlikte sözleşme yenilemesi gerektiği ilk oyunculardan biri. Yedek kalsa problem yapmaz, sağbek solbek oynar, stoper oynar sıksanız santrafor bile oynatırsınız. Böyle oyuncu kolay kolay bulunmaz.. Tolgay büyük bir piyango oldu Beşiktaş için. Dün yine bir iki pozisyonda kendine güvenden kaynaklı topla çok oynama hastalığına girse de maçın genelinde çok katkı sağladı. Sosa ise tam bir takım yıldızı. Dişlilerin ahengini bozmadan bu kadar katkı ancak bu kadar yapılır..Dün gecenin tek olumsuz hatırlanacak tarafı M.Pekdemek’in santrafor performansı olsa gerek.. Gel git oyuncu git günündeydi yine….Demba ba girince geçtiği sol kanatda enerjisi ile daha bir faydalı oldu sanki ama  üstüste düşük performanslar pek hayra alamet değil, büyük takımlarda yeni sözleşme yeniledin falan demezler gerçek git gününü gösterirler adama   Demba Ba demişken takımın en yaşlısı değil belki ama bitiği olma özelliğini koruyor. Temposunun dakikasını buldu sanki. Bitiremediğin maçlarda 70 de sokarsın ve dünkü gibi fişi çekmesini beklersin… Beşiktaş Demba Ba’yı iyi bir rakama Haziran ayında elinden çıkaramaz ise önümüzdeki sene genç ve hareketli bir forvete yatırım yapmalıdır.. Çünkü Demba Ba gelecek sene yaz kampında kendini bir tartar gerekli tempoya çıkamaz ise Eylül sonu gibi yedek kalmaya başlar Ekim de sorun çıkartır Kasım da Katar’a gider..

 

bjk ts 1Cüneyt Çakır, bir maç yönetir de maç da komik ötesi kararlar olmaz mı? İlk yarıda Sosa’nın  şutu 10 metre önünde 2 (iki) Trabzonsporlunun ayağına çarpıp dışarı çıkıyor bizim Pişekar auta hükmediyor..İkinci yarı adamın burnunu kırıyorlar penaltı ve kırmızı kart yerine terse faul çalıyor.. Be kardeşim sahaya gelen ambulanstanda mı utanmadın? Çakır konusunda artık çok netim.. Bazı güçlerin bazı güçlere ricası ile Avrupada maç yöneten , çok koşan, spektaküler kırmızı kartlar ile bir stil yaratan ama futbolun inceliklerinden zerre kadar anlamayan , uyanık (tilki de denebilir), pazarlama harikası , kötü hakem oğlu, orta hakem değil ama ortalama bir vatandaştır.

 

Evet kaldı 5 hafta..G.Antep , Akhisar (D) , Konya , G.Saray (D) , G.Birliği..13 belki ama 15 in şampiyon yapacağı bir düzlük koşacak Beşiktaş.. Tüm sezon içersinde düşen, çıkan bir form grafiği çizen Karakartallar son düzlüğe rakiplerine nazaran daha takım gibi giriyorlar. Hani dilimizde bazı kelimeler vardır sözlük anlamını  açıklamakta pek zorlanırız da söyledik mi anlarız.. İşte onlardan biri Acaba..

 

Şimdi  Beşiktaşlılar birbirine soruyor.. Acaba mı?…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bulent.bilirgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular