https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

5+3 VE FENERBAHÇE

Okunması Gerekenler

MAÇ PLANI

MAÇ PLANI Maç öncesi röportajda Kokoskov’a kazanılan Cska maçı sorulunca, biz o maçı geride bıraktık her maç için bir planımız...

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı...
brunoTFF yabancı sayısı ile ilgili kararını transfer dönemi henüz başlamamış olsa bile yine de geç sayılabilecek bir zamanda verdi.
5 yabancı sahada, 3 yabancı saha kenarında..
Milyonlarca Euro ödenen 3 yabancının tribünde oturması zaten çok tartışılıyordu.
Yabancı sınırlaması maddi anlamda kalburüstü yerli futbolcuların bonservis ve gelir anlamında değerlerini yükselten bir şey.
Umut ediyorum ki bu durum yerli oyuncuların kalitelerini ve sayılarını da doğru oranda artırarak Türk futboluna ve milli takımıza önümüzdeki yıllarda artı değer katar.
Bu karardaki enteresan durum şu; ilk 11’de yer alacak, yani sahadaki 6 yabancıdan birini daha eksildi, yerine bir yerli daha oynayacak.
Evet adım adım yerli futbolcuların önünü açıyorsun gibi duruyor. Türk futbolunun geleceğini kurtarmayı yabancı sayısını azaltmakta gören bir mantık bu anlamda kendisiyle çelişmiyor, doğruluğunu zaman gösterecek ama saha kenarından, yedek kulübesinden 3 yerli eksiltmiş oldun!
Tamamı yerli olan yedek kulübesi artık yarı yarıya yabancı oyuncu olacak.
Altyapıdan gelen oyuncu zorunluluğu ile beraber düşünüldüğünde milli takım oyuncuları zaman zaman yedek kulübesinde bile kendilerine yer bulamayacaklar.
Mesela Salih kulübede ne derece yer bulabilir? Mesela Ersun Yanal’ın kulübede yabancı bulundurabilme gibi bir seçeneği olsaydı sanıyorum Baroni trübün yerine çoğunlukla kulübede olurdu Salih’in yerine.
Kısaca TFF bu kararıyla kendisiyle çelişmiştir. Olması geren 5+0+2 şeklinde bir devam kararıyla yabancı sayısının azaltılması gerektiği konusundaki ısrarını sürdürmeseydi.
Neden olmadı? Ne düşündüler, baskı altında mı kaldılar?
Zamanla anlarız nasıl olsa sebebini?
Peki Fenerbahçe nasıl etkilenir bu karardan?
Sahaya pek çok kere 5 yabancıyla çıkan, kulübede 1 yabancı bulunduran bir takım olarak ilk başta olay tamamen Fenerbahçe lehine ya da en azından Fenerbahçe negatif etkilenmez şeklinde yorumlanabilir.
Volkan, Gökhan, Caner, Egemen(Bekir), Mehmet Topal ve Emre dedik, henüz Alper demeden 6 tane kaliteli yerliyi sahaya sürdü bile Fenerbahçe.
Böylesine kaliteli 7 yerlisi olan bir takım yok.
Ama kalan 8 yabancı artık çok daha önemli oldu.
Kulübe kalitesini bu sezon bir türlü artıramayan, kulübeden yeterince faydalanamayan Galatasaray ve Beşiktaş’a  bu konuda bu karar iyi bir fırsat verdi.
Önceki sezon kadar çaresiz değiller.
Fenerbahçe için de 4.yıldız çanta da keklik falan değil. En azından şu an değil.
Zira Fenerbahçe de kulübesini tekrar gözen geçirmek zorunda.
Kaliteli yedekten ziyade rotasyona ve maç içindeki hamleye yönelik yabancı oyuncu bulundurması şart!
Yabancı rotasyonunu çok iyi organize etmek gerekiyor maç içersinde.
Kenarda hem sol bek hem stoper oynayabilen Kadlec’in kıymeti arttı. Gitsin denilen, bonservisi ücreti ödenerek alınımış Kadlec önemli bir oyuncu artık.
Öte yandan maçı çevirme hamlesi kenardan gelen, kanat oynayan, hızlı,çabuk, dribbling yapabilen, çalım atan, orta yapan en az bir oyuncu ve ceza sahasında etkili bir oyuncu ile gerçekleşiyor çoğu zaman.
İşte burda dikkatli olmak ve iyi tercihler yapmak lazım.
Muhtemelen Galatasray Amrabat’tan artık faydalanabilecek.
Bana göre olmaması lazım ama Fenerbahçe de Stoch’tan faydalanabilecek bir ortama geçecek. Yine de daha iyisi ve istikrarlısı lazım bu yeni sistemde.
Emenike’nin kanat falan oynaması mümkün değil. Dar alanda tek çalım atamayan, top stopu Spor Toto Süper Lig Seviyesinin altında olan, özelliği boş alandaki sürati ve kuvveti olan bir oyuncu kanat oynamaz Fenerbahçe’de!
Bu konu gözardı edilmemeli.
Webo Fenerbahçe Spor Kulübü’nün elindeki tek pivot santrforu. Ligin ilk yarısında ve sakatlanana  kadar da ikinci yarı iş yaptı ama sakatlık sonrası hala ritmini bulamadı. Yaşı da göz önüne alındığında bu sene pek fayda vermeyecekmiş gibi görünüyor.
Emre çok önemli bir oyuncu. Forvetle defans arasında köprü oluşturabilecek tek oyuncu. Yaşı bir soru işareti ve alternatifi yok yerli olarak alınabilir anlamda.
Son olarak şunu demem gerekiyor ki Caner’le sözleşme yenilenmesi şart.
Holmen ve Baroni’nin yerine iyi bir forvet arkası şart. Diego geldiği anda bu sorun bence çözülür.
Geriye kalansa Webo’nun yerine bir oyuncu ve kanatlardan gelip maç çevirebilecek bir kanat oyuncusu.
Yerli olarak alınacak bir Jimmy Durmaz, bir yerli yedek sağbek ve Diego ile uyumlu, hızlı, top saklama özelliği olan bir golcü santrforla Fenerbahçe önümüzdeki sezonun yine en büyük favorisi olur.
Kimbilir, belki Nisan ayına bile kalmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

MAÇ PLANI

MAÇ PLANI Maç öncesi röportajda Kokoskov’a kazanılan Cska maçı sorulunca, biz o maçı geride bıraktık her maç için bir planımız...

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle değildir, hüzünlüdür. 15 yaşında cepheye...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı bile. Ardından etkisiz kaldığımız Sivas...

ŞAKASI YOK

ŞAKASI YOK Kalitesi az, mücadelesi çok ligimizde herkes herkese çelme takabildiği için son sezonlarda şampiyon olan takımların puan ortalaması 2,1 – 2,2 aralığında kalıyor. Gerçi...

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ Ligin ilk yarısının son karşılaşmasında Dolmabahçe'de Karakartal'ın konuğu İzmir ekibi Göztepe'ydi. Başarısız geçen bir sürecin sonunda hocasıyla yolları ayıran Göztepe'de Ünal...

Benzer Konular