https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

5+3—6+0+4

Okunması Gerekenler

HAYRI CELIK-1Bunlar bir matematik formülü değil, Futbol federasyonunun Süper Ligde oynayacak yabancı oyuncular ile ilgili ortaya koyduğu kuralların kısa formülleri. 2013-2014 sezonunda uygulanan kurala göre, 6 yabancı oyuncu sahada veya kulübede olabilir, kalan 4 oyuncu maç kadrosuna alınamaz, o hafta ancak  maçı dışarıdan seyredebilirdi. 2014-2015 sezonu için kural yeniden değiştirildi. Bu sezon, 5 oyuncu aynı anda sahada olabilecek, kulübede yedekler arasında 3 yabancı oyuncu olabilecek.

Ülkemiz başarılara aç, ekonomik açıdan gelişmekte olan bir ülke. Futbol, halkımız tarafından çok seviliyor, ilgi gösteriliyor ve gelişen ekonomimizle birlikte futbolda da başarı için büyük yatırımlar yapılıyor. Ülke içinde bugüne değin şampiyonluğa ulaşmış beş kulübümüz var. Asıl başarının UEFA liglerinde özellikle şampiyonlar liginde kazanılması önemli. UEFA liglerinde oynayan Avrupa Ülke takımlarında genelde yabancı oyuncu kısıtlaması yok. AB ülkeleri oyuncuları Avrupa AB ülke takımlarında o ülkenin vatandaşı statüsünde oynayabiliyor. Türkiye çok uzun yıllar önce AB’ye üye olmak için başvurmuş, adaylığı kabul edilmiş olmasına rağmen halen AB’ye kabul edilmiş değil. Türk pasaportlu oyuncular AB ülkelerinde, oynadığı takımın ülkesinin vatandaşı statüsünde oynayabiliyor. Fakat AB ülkeleri oyuncuları Türkiye’de ancak yabancı oyuncu statüsünde oynayabiliyor. Yabancı oyuncu için getirilen sayısal kısıtlamalar, Türk takımlarının Avrupa takımları karşısında onların lehine büyük bir haksız rekabetle karşı karşıya bırakıyor. Bu da öncelikle beklenen başarıyı geciktiriyor, engelliyor. Her sene değişen yabancı oyuncu oynatma ve bulundurma kuralı takımlarımızı ekonomik açıdan zorluyor ve büyük zararlara uğramalarına neden oluyor.

Yabancı oyuncu sınırlamasına neden olarak;

1-Yerli oyuncuların, yabancı oyuncular nedeniyle takımlarımızda yeterince şans bulamaması,

2-Daha fazla yerli oyuncu yetiştirilmesinin teşvik edilmesi,

3-Böylece Ulusal takımlarımızın daha geniş, daha yetenekli, daha gelişmiş bir oyuncu kaynağına  sahip olacağı varsayımı gösterilmektedir.

Gösterilen nedenlerin hiçbiri tam olarak geçerli değildir. İyi bir yerli oyuncu bütün takımlarımızda yeterince şans bulabilmektedir. Yerli oyuncu yetiştirilmesini sağlamak için sadece kısıtlamalar koymak, yabancı oyuncuları sınırlamak yetmez. Yerli oyuncu yetiştirilebilmesi için öncelikle altyapıların desteklenmesi onlara yeterli kaynağın ayrılması, altyapıdan gelen oyuncuların oynatılması ile ilgili kuralların uygulanması yönetmeliklerdeki yaptırımların ağırlaştırılması ve çok iyi denetlenmesi gerekir.

Ulusal takımlarımızın ülkemizdeki oyunculardan ve Avrupa’daki oyunculardan (gurbetçi gençlerimizden) oluşan çok geniş bir oyucu havuzu vardır. Yaş gurupları ulusal takımlarımıza gereken önemin verilmesi onların düzenli ve programlı olarak çalışmalarının sağlanması, eğitimlerinin geliştirilmelerinin önünün açılması, futbolumuzda devamlılığın, sistemin ve disiplinin hakim olması çok şeyi değiştirecek ve geliştirecektir. Daha sonra başarı muhakkak gelecektir.

Sayın Fatih Terim Ulusal takımlarımızın başına getirilmiştir. Kısa sürede ulusal milli takımımızı gençleştirme yönünde olumlu adımlar atmıştır. Sanırım onun yönetiminde sistem, disiplin ve devamlılık sağlanacak ve Ulusal takımlarımız başarıya ulaşacaktır.

Yabancı oyuncu sınırlaması, sınırlı sayıdaki yerli oyuncuların fiyatlarını aşırı ölçüde artırmakta, takımlarımızın zararına neden olmaktadır. Bu husus yabancı oyuncuya ilgiyi artırmaktadır. Çünkü aynı düzey ve kalitedeki veya daha  üst düzey kalitedeki yabancı oyuncu bonservis bedelleri yerli oyuncuya göre daha düşük seviyelerdedir.

Yabancı oyuncu sınırlaması kaldırılmalı,yabancı oyuncu transferi süper lig düzeyinde tamamen serbest bırakılmalıdır.Süper ligde ve alt liglerde oynayan takımlarımızın altyapılarına yatırım yapmaları onları geliştirmeleri  ile ilgili teşvikler ve yaptırımlar konmalıdır. 18 kişilik maç kadrosunda bulundurulacak,alt yapıdan yetiştirilmiş oyuncu sayısı artırılmalıdır. Bu hususlar sıklıkla denetlenmelidir. Altyapılara verilecek önem yapılacak yatırım kısa vadede Ulusal takımlarımıza yeni oyuncuların katılmasını sağlayacak,genişleyen oyuncu havuzu rekabeti artıracak, rekabet başarıyı getirecektir.

UEFA liglerinde mücadele eden takımlarımızın başarıya ulaşmaları için  öncelikle UEFA liglerinde mücadele eden Avrupa takımları ile eşit koşullarda mücadele şansı tanınmalıdır. Yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılması bu konuda ön koşuldur. Eşit koşullar ve çok çalışma başarıyı getirecektir.

hayri.celik@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular