https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

3 PUAN GÜZEL

Okunması Gerekenler

3 PUAN GÜZEL

Uzun boylu kadın kaldırımda güzel diye bir metafor var, o kadar tecrübem yok da, uzun boylu futbolcunun bir santrforda, bir de stoperde güzel olduğunu düşünüyorum. Stoperlerin bile boyu kısalmaya başladı artık günümüz futbolunda, iki stoperden biri kısa tercih ediliyor artık.

Emre’nin yokluğunda Gustavo-Ozan-Tolga orta saha üçlüsüyle maça çıkmayı tercih etmiş Ersun Yanal, orta sahanın boyu uzamış haliyle, teknik kapasitesi de düşmüş. 4.dakikada gelen penaltı golü olmasaydı, Fenerbahçe’nin zor pozisyon üreteceği, rakibin direncinin dakika-dakika artacağı zor, klişe bir maç izleyecektik muhtemelen. Peki erken gol geldi de ne oldu diyeceksiniz, Fenerbahçe için yine zor bir galibiyet oldu, üstelik rakip uzun süre de bir kişi eksik oynadı.

Orta sahanın teknik kapasitesinin düşmesinin haricinde ben bugün Fenerbahçe’li futbolcuları biraz moralsiz gördüm, akıllar hala geçen hafta kaybedilen 3 puanda kalmış gibiydi, 3 puandan ziyade de verilmeyen penaltılar ve kırmızı kartta.

Oysa bu maçta daha da hırslı bir Fenerbahçe beklemiştim, çok az hata yapan, rakibi ısıran, beklediğim Fenerbahçe sahada yoktu. Belki erken golün rehaveti 4.dakikada maçı farklı bir psikolojiye getirmiş de olabilir.

İlk golün ardından Kasımpaşa risk aldı, Fenerbahçe’nin üstüne üstüne gelmeye başladı, hem de elini kolunu sallaya-sallaya. Yusuf Erdoğan cirit atıyordu adeta ve Kasımpaşa beraberliği de buldu 37.dakikada. İlk yarının son dakikasında gelen penaltı golü ve protesto sebebiyle Kasımpaşa’nın 10 kişi kalması da maçı kopartmaya yetmedi çünkü ikinci yarının hemen başında Kasımpaşa bir korner karambolünden basit bir gol daha attı Fenerbahçe’ye.. Aha yine maç zora girdi dahi diyemeden, bir dakika sonra da köşe vuruşunda Serdar maçın skorunu tayin etti. Ben böyle peş peşe yazdım ama öyle kolay bir galibiyet olmadı, özellikle 72. dakikada Isla kırmızı kart gördükten sonra Kasımpaşa çok önemli pozisyonlar yakaladı..

Emre olmayınca orta saha çalışmıyor, Gustavo falan hikaye ofansta. Tolga o fiziğiyle ince işleri yapamaz zaten, züccaciye dükkanındaki filden farksız. Ozan’ın yapabilecekleri zaten sınırlı, 39 yaşındaki adamın yedeği yok yani, bu lig bu şekilde nasıl biter bilemiyorum.

Öte yandan Kruse’nin eksikliği önemli ama o da orta sahada topu gezdirecek tipte bir oyuncu değil, kapalı defanslara karşı çok etkisiz, o bölge de bir muamma. Bugün rakip açık futbol oynadı, Kruse olsa muhtemelen çok etkili olurdu, bu da ayrı bir konu.

Sağ kanatta Moses ehven-i şer, en azından yıpratıyor, hareketli, sol taraf ise bugün hiç çalışmadı, Rodriguez kayboldu yine, Hasansio hücumda çok etkisizdi çoğu zaman olduğu gibi, ofansta Fenerbahçe bu sebeplerden etkisiz kaldı diyebiliriz ama bugün bu orta saha hızlı hücuma çıkabilen rakibine karşı çok ağır kaldı, alanı daraltamadı, geriye dönüşlerde de yetersiz kaldı.

Şöyle söyleyim, Fenerbahçe sezon başından bu yana ilk kez bu kadar pozisyon verdi Kadıköy’de.

Ersun Yanal’ın oyuna müdahaleleri de bu yönde oldu zaten, Dirar girdi, Jailson girdi, Sadık girdi oyuna, bunlar hep skoru korumaya yönelik hamlelerdi.

Geçen hafta Fenerbahçe Kayseri’de 3 puanı bıraktıktan sonra bu takım şampiyon olacak demiştim, bugün Fenerbahçe 3 puan aldı, skora bakmadan yazıyorum, şampiyonluk çok ama çok zor.

Kaleci Altay üstüne düşeni yaptı bugün, Serdar Aziz ekstra bir performans ortaya koydu, bu iki ismin dışında kimsenin performansını beğenmedim, hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

Sen Fenerbahçe’sin, rakibi de yenmek zorundasın, hakemi de diyoruz, böyle bir oyunla olmaz, bugün sahada oynanan oyun sanıyorum pek çok Fenerbahçe taraftarının içini karartmıştır, sezonun en kötü futboluydu.

Nihayetinde bu çok uzun bir maraton , 3 puan almak önemliydi ve alındı, taraftarlar mutlu olabilirler. Milli maç var önümüzde, milli takıma başarılar diliyorum, ezeli rakip, ebedi dost Galatasaray kulübü taraftarlarının da geçmiş 6 Kasım Dünya Galatasaraylılar gününü bu vesileyle bir kez daha kutluyorum, 17 yıldır yurt içinde kutlanmakta olan bugünü uluslararası boyuta taşıyan Real Madrid camiasına da sevgilerimi gönderiyorum..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular