https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

25 OCAK İTİBARIYLA LAKERS VE MAVERICKS ANALİZLERİ

Okunması Gerekenler

DALLAS MAVERICKS (15-29)

Nicolas Burissino, AJ Hammons ve hatta Fenerbahçe’den gönderilen Pierre Jackson’un bile sakatlıklar sebebiyle forma şansı bulduğu rezalet durumların sebebi ile buraya geldiler. Tablonun daha acıklı tarafı Bogut ve Barea hala sakat… Ayrıca kadro da yeterli düzeyde değil aslında ama işinin ehli bir adam olan Rick Carlise sayesinde derli toplu bir oyun sergiliyorlar.

Bu çekirdeğin başı hala ve hala Dirk Nowitzki’den başkası değil. Hücumunuzun ana hattı sakatlanırsa haliyle sayı atamazsınız. Ligin dibine demir atmış bir hücumları ve ribaund ortalamaları var. Sezon süprizleri arasında bu kadar katkı beklemediğimiz bir Harrison Barnes var. Tabir-i caizse finali Cavaliers’a azıcık satan bir performanstan sonra %47 ile 20.5 sayı doğrusu şaşırttı.

Wes Matthews’ın toparlaması ve geçenlerde son saniyede Bulls maçını alması galibiyet durumuna pozitif etken olarak gözükebilir (Gözüktü de, adam son saniyede maç aldı) %39 saha içi ve %34 üç sayı yüzdesi arttırılması gereken öğelerin başında geliyor. JJ Barea ise yedekleri sürüklemeye devam etmekle beraber, çok bir şey beklemediğim Dwight Powell ise defansın bel kemiği durumunda.

Şöyle bir karşılaştırma ile; savunma puan eki 41.64 olan Powell iyi bir savunmacı olan Turner’dan (46.32) 5 puandan daha az bir fark ile geride. Ek bir parantez ise Deron Williams. Deron’un lig genelinin üzerinde bir efektifliğe sahip olduğu gözüküyor. Ve lig dibindeki Dallas için muazzam bir durum bu. 9.5 pasta bir asist yapıyor, takım arkadaşlarının yüzdesini %10 civarında arttırıyor ve paslarının %45i asist oluyor. Ciddi rakamlar bunlar.

Nowitzki sakatlık etkisinden kurtulup forma girince hücum gücü biraz daha artacaktır. Ayrıca bahsettiğim gibi Barnes’ın yüksek sayı katkısı verdiği iyi ve verimli hücum ettiği anlamına gelmiyor. Yani çok sayı çok fazla ofansif değer değildir. Powell’ın savunmada cidden iyi verim verdiği gözüküyor. Bunun yanında Salah Mejri de 2.18lik boyu sayesinde iyi iş yapıyor. Bogut’un iyileşmesi savunma performanslarını bir iki kademe yukarı çekecektir.

Ayrıca Deron Williams’a birazcık daha dikkat çekmek istiyorum. Hiç bir zaman iyi savunmacı olmadı ve yaşı dolayısıyla yavaşlayan ayakları yüzünden iyice düştü. Fakat hala takımın en verimli hücum oyuncusu. Benim de oyun kurucu bölgesinde eksiği olan Cavs’e istediğim adamların başında geliyor. Matthews, Barea, Harris ve Seth Curry de gayet verimli işler yapıyor hücumda. Keza ara ara Justin Anderson da iş yapabiliyor. Eğer bir şekilde playoff yaparlarsa sezonun hikayesi olur.

LOS ANGELES LAKERS (16-32)

Lakers’ın uzun geçen bir süreden sonra Kobe’siz ilk sezonu ve işler beklenildiği gibi gidiyor diyebilirim. Ana hedef tanking yaparken net bir sistem oturtabilmek ve uzun süreden sonra Lakers bana heyecan veriyor ve Lakers sweati ile bir Cavaliers’lı olarak dışarı çıkıyorum. Gerisini siz düşünün. Bu süre zarfında Randle, Russel, Nance Jr., Clarkson ve yeni franchise player adayı Ingram süre bulabildi. Geleceğini Ingram-D’Angelo-Randle çekirdeğine emanet eden bir Lakers takımı var.

Doğru gidişattalar mı? Kesinlikle! Genç ve potansiyelli koç Walton nasıl ve ne oynatacağını yavaşça takıma aşılıyor ayrıca Deng ve Mozgov, Calderon ve Ron Artest özür diliyorum Metta World Peace (el alışkanlığı…) gibi abilik yapacak oyuncular da var. Lou Williams ve SWAGGY P Nick Young da cidden oduncu değil de oyuncu olduklarını hatırladılar özellikle de Young cidden iyi iş çıkartıyor Lakers adına..

İyi savunma yapan kısası yok denebilir Lakers için. Russel ofansını yavaşça oturtmaya ve liderliği eline almaya başladı. Ingram ise giderek gelişiyor. Vücudu hala tam hazır değil, fazla zayıf ama potansiyeli yüksek ve önü çok fazla açık; ayrıca uzunluğu sayesinde mükemmel bir savunmacı olma adayı. Clarkson kesinlikle ileri Lakers’ın ruhu ve kalbi olabilir, müthiş savaşçı ve yedekleri iyi taşıyor; tıpkı Lou Williams gibi; ayrıca Lou takımın sayı kralı 18 sayı ortalaması ile. Nick Young kafası oyunda iken cidden muazzam iş yapıyor.

Zubac ve Larry Nance Jr  rol oyuncusu olabilir ilerideki Lakers için. Ayrı parantez Julius Randle için, ben neredeyse tüm otoritelerin aksine ana oyuncu için Randle’ı aday gösteriyorum. Solak bir Draymond Green olma yolunda. Muazzam bir savunmacı olabilir, ki takımın şu anda en iyisi. Oyun kurabiliyor, ribaund alıyor, topu karşı potaya taşıyor. Tek sorun benim için şutu, ki onun da üstüne koydu daha da koyacaktır. Pivot oyunlarını da beğeniyorum. Genç olmasına rağmen pis işlerden de geri adım atmazken oyundan da kopmuyor. (Kanıt olarak Tyson Chandler’a verdiği ibretlik ayarı izleyebilirsiniz)

Ben Coach Walton önderliğinde Lakers’ın ait olduğu yere yükseleceğini düşünüyorum, sadece biraz daha zaman. Bu sene gençleri NBA’e ısıtıp, güzel yerden bir pick kapıp, sistemi büyük oranda oturtup son olarak serbest oyuncu piyasasından yıldız kovalamak takımın bu seneki amacı olmalı.

ATALAY KUTLU

mail: atalay.kutlu@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular