https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

22 YIL SONRA PATRICK ROY’UN RÖVANŞI ALINMIŞ OLDU

Okunması Gerekenler

22 yıl sonra Patrick Roy’un rövanşı alınmış oldu.

Cumartesi gecesi “Bell Center” özellikle NHL seviyesinde pek sıklıkla rastlanmayan 10-1’lik bir skora sahne oldu. Bu geceyi ironik kılan da skordan ziyade, bu galibiyetin hangi günde ve hangi takıma karşı alındığıydı.

Gün ve gün aynı tarihe rast gelen tarihte, tam 22 yıl önce iki ekip Montreal Canadiens ve Detroit Red Wings yine karşı karşıya gelmiş ve Montreal 11-0 gibi tarihinin en hezimetli yenilgisine uğramıştı.  Hatta sadece yenilmekle kalmayıp lig tarihinin tüm otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi kalecisi olarak kabul edilen, takımına 2 Stanley Kupa kazandırmış Montreal şehrinde doğmuş büyümüş yıldız kalecisi Patrick Roy’u da kaybetmişti.

Zaten aralarının pek iyi olmadığı bir dönemde Patrick Roy koçu Mario Tremblay tarafından formsuz olduğu bir gecede 9’uncu gole kadar oyunda tutulunca, maçın sonucunu beklemeden Patrick Roy takımdan ayrılmak istediğini başkana iletti ve 3 gün sonra Patrick Roy yeni takımı Colarado Avalanche’a transfer oldu.

Bu galibiyetten sonra Detroit 6 defa final oynamış 97, 98, 2002, 2008 yıllarında 4 defa Stanley (Cup) Kupayı kaldırma başarısı göstermişti. Montreal ise en son kupayı 1993 yılında Patrick Roy’un liderliğinde kaldırmıştı. Ve o tarihten bugüne henüz finale adını yazdırabilmiş değil..!

İşte geçtiğimiz Cumartesi gecesi bir çok Montreal taraftarının kalbinde bu kötü anıların yaşanmış olduğu bir yıldönümdü. Günümüze kadar devam eden “acaba bu hezimet yaşanmamış olsa ve Patrick Roy takımdan ayrılmasaydı ne olurdu” tartışması artık bu galibiyetle bir nevi sonlandırılmış oldu.

Montreal takımı çok kötü bir sezon başlangıcı geçirmesine rağmen son birkaç haftadır içeride ve dışarıda üst üste aldığı galibiyetlerle kendi evinde çıktığı maçta favori takımdı. Ancak hiç kimse böyle bir skor beklemiyordu. Sanki Hockey melekleri 22 yıl öncesinin rövanşı almak istercesine Montreallı oyuncuların yanlarındaydı. Tabiri caizse her vurdukları gol oldu. Gecenin sonunda tabela tam 14 değişik Montreal’li oyuncunun isminin bulunduğu 10-1’lik skoru gösteriyordu.

Eminim ki bu anlamlı galibiyet Patrik Roy’un, “maçı her nerede seyrediyorsa olsun” yüzüne bir tebessüm getirmiştir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ozkan.temur@abcspor.com

twitter: @oz_temur

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular