https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

2006’DAN SONRA BİR KEZ DAHA! U-20’DE FİNALDEYİZ

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-220 yaş altı Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye Sırbistan’ı 66-53 ile yenerek finale yükseldi.

Maçın Hikayesi

Türkiye maça klasik beşiyle başladı; Kartal Özmızrak-Cedi Osman-Tayfun Erülkü-Metin Türen-Emircan Koşut.

Maça Türkiye daha iyi savunma yaparak başladı, çeyreğin ortasında atletizm farkı ve hızlı hücumlarla farkı açmaya başlayan Türkiye sekizinci dakikada 19-11’i yakaladı. Türkiye tüm oyuncularından oyunun iki tarafında katkı alırken Sırbistan Jankovic’i kullandı, skorer Jaramaz’dan ise katkı alamadı. İlk beş oyuncuları değiştikten sonra Türkiye kısa süre sıkıntı yaşadı ama fark kapanmadı ve ilk çeyrek 22-13 ile bitti.

İkinci çeyreğe Türkiye mükemmel savunmayla başladı. Kartal dışındaki ilk beş oyuncuları kenardayken Efekan-Metecan-Doğukan-Muhsin savunmada müthiş gayret gösterdiler, ilk 3.5 dakika boyunca Sırbistan sayı bulamadı, 15.dakikada skor 30-15 olduktan sonra hücumda Cedi Osman ipleri eline aldı ve fark daha da açıldı. İlk yarının sonunda fark 20 sayının üstüne çıktı, devre sonunda Doğukan Şanlı’nın kendi potasının altından attığı üçlük geçerli sayılmadı: 39-18

Üçüncü çeyreğin başında fark 23’e çıktıktan sonra Sırbistan büyük bir seri yakaladı: 18-4’lük bir seri yakalayan Sırbistan 26.dakikada farkı tek hanelere indirmiş oldu. Bu dakikadan sonra fark kapanmadı, Türkiye üçüncü çeyreği 53-42 ile önde tamamladı.

Son çeyreğin başında iyi savunma yapan Türkiye hücumda da Tayfun-Cedi’nin potaya gitmesiyle sayılar buldu ve son beş dakikaya rahat girdi: 61-44 Son bölümde Sırbistan biraz daha iyi oynadı ama fark tek hanelere inmedi ve Türkiye finalist oldu.

 İstatistikler

Türkiye’de Cedi Osman 19s-5r-5a ile maçın yıldızı oldu, Tayfun Erülkü de 15s-5r-4a ile yıldızlaştı. Sırbistan’da 16s-12r ile oynayan Jankovic’in çabası yeterli olmadı.

 Genel Yorum

Türkiye dünkü gibi üçüncü çeyrekte kriz yaşadı ama ilk yarıdaki mükemmel oyunuyla çıkardığı seviyeden maçın dönmesi kolay olmadı. Türkiye son çeyreği iyi oynayarak rakibinin umutlarını erkenden bitirdi. Turnuvada final maçı bu akşam 21:30’da oynanacak ve NTV Spor’dan canlı yayınlanacak.

Finalde, Hırvatistan’ı 63-61 yenen İspanya ile karşılaşacağız.

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular