https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

2-1’LERİN ÖNEMİ VE SABIR

Okunması Gerekenler

2-1’lerin önemi ve sabır

İki maç üst üste 2-1’lik skorlarla bitti. Takımın iki maç boyunca göstermiş olduğu sistem oyununa ek olarak hiçbir şekilde klasik Türk Futbolu alışkanlığı olan kapanmaya, yani aslında bir başka deyişle 10 kişi ile geri çekilip skoru korumaya çalışmadı. 3-4-3’den kesinlikle taviz vermedi.

Siz sistemli ve ilkeli olarak devam ederseniz ve ne yaptığınızı bilirseniz ieninde sonunda size karşı eleştiri fırsatı arayanlar, başlarlar “sabır”,” biraz sakin olalım” “şu da – Koreli bu aralar herkesin favorisi – çok iyi” vs vs demeye.

Bizler yorumcuları dinlemeyi o kadar çok seviyoruz ki aslında VP’nin ne dediğine odaklanmıyoruz. Bu yüzden yazmaya devam etmekteki tek amacım olan aslında neler olduğuna VP gözüyle baklamaya zorluyorum hem kendimi hem de beni okuyan sizleri.

İlk 2-1’lik Giresunspor maçı sonrası VP dedi ki: “Yüksek ritimli, önde basan, baskılı oynayan bir takım için yeteri derecede dinlenemedik… Maç 2-1 olduktan sonra kontrolü kaybettik, bunu doğal karşılıyorum skoru koruma içgüdüsüyle….. Bir sonraki maçta büyük takım ruhu sergilemeye çalışacağız. Şu periyotta bizim için en önemli şey 3 puan almak…. Yarışta Trabzonspor Avrupa’da yarışmadığı için bu konuda avantajlı.”

Şimdi gelelim bunun üzerinden Hatay maçına:
• Takım geri çekildi mi? – hayır
• Rotasyona devam edildi mi? – evet
• Takım ruhu tam olarak sahaya yansıdı mı? – Evet.

VP maç sonrası ne dedi: “Rakibimizi iyi analiz ettik. Oyuncularım fantastik bir performans sergiledi. Stratejik anlamda çok güçlüydük. Daha çok gol atamamamız üzücü.”..

Peki maçta neler gördük:
• Muhteşem bir Hatay seyircisi gördük. Stadı ile sahada futbol oynamaya çalışan bir Hatayspor izledik. Bir dakika bile ben gözümü sahadan alamadım.
• Fenerbahçe ’de performansı süper olan futbolcular vardı. Hepsi iyi idi.
• İkinci lig takımından gelmiş denilen ve buna ne gerek vardı denilen Crespo müthiş idi.
• Amerikan ligi çok kolay alışması zaman alır denilen Rossi mutheşemdi. Larin’in iyi olması 1 sene sürerken Rossi az kaldı süper olmaya. Bunun nedeni, VP sadece. Her maç oynattı. Uruguaylı ruhunu ortaya çıkarmak için herşeyi yaptı. Referansı Lugano olan bir topçu kötü çıkmaz.
• Kim’e şu an herkes hayran. BP’nin istediği bu savunma oyuncusunun Kore medyasına verdiği açıklamayı araştırmayan medya çok şaşırıyor. Kim resmen diyor ki, “direkt Avrupa’ya gitmek yerine, oraya köprü olan Türkiye’de beni bilen VP ile oynayıp sonra Avrupa’ya gitme hedefim var.” Maçlar artık Kore’de de oynanıyor. Şimdi Fenerbahçe VP tercihi ile bir transfer kulvarı açıyor. Uzakdoğu ’daki yetenekli genç sporcuların gelip sonra Avrupa’ya gidecekleri bir dev Pazar. Bu bir devrim değişiklik. Buna çok aktif kullanmak lazım.
• Kim ve Atilla, defans zafiyeti olan Mami’ye maç boyunca direktifler vererek defan öğretmeye başladılar. Önceki maçta olmayan bu tavırın altında da VP var. Kendilerinden 3-4 yaş küçük olan Mami’ye büyük destek. Mami ise çok akıllı bir topçu, sezgileri çok iyi. Doğru yolda.
• Su yılanı gibi süzülen ve zehirli olan Valencia’ya söz yok. İkinci yarıda yoruldu, yoksa bize şımarık gelen vuruşlarını yapmazdı.
• Ferdi bu sene çok iyi. Mali durumunun el verdiği bir dakikada kontratı yapılıp takımda kalmalı. Yoksa kesin gidecek dedikoduları ile performansı düşer. Kem gözler takipte..
• Berisha her yerde. Alman U21 milli takımı oyuncusuna laf edenler ileride daha çok övgü sözlerini sıralarlar.. Bekliyoruz. Sakatlığı yeni geçerken geldi bize. Hep göz ardı edelim. Ve “bir tık altı” diyenler utanacaklar.

Sonuçta Fenerbahçe iki ileri bir geri tabir edilen skorlarla 3 puan almaya devam ediyor. Avrupa’da savaşan rakipleri dökülürken, iyi yolda olduğunu gösteriyor. Trabzonspor tek rakip şu an için. Futbolcularla yatıp kalkan “VP bir bildiği vardı” sezonu ile bizler nefis maçlar izliyoruz. Teşekkürler Fenerbahçe.

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

BU TARAFTAR SİZİNLE GURUR DUYUYOR

Maçın sonunda duygu yüklü anlar yaşandı. Konya'dan gelen gol haberleriyle zaten Kaf Dağı'nın ardında olan şampiyonluğun tamamen kaçtığı anlaşılınca...

Benzer Konular