https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

12 DEV ADAM GÜCÜNÜ GÖSTERDİ!

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Dünya Kupası C Grubu’nun ikinci maçında Türkiye uzun süre önde götürdüğü maçta Amerika Birleşik Devletleri’ne 77-98’lik skorla yenildi.

Maçın Hikayesi

Türkiye maça Ender-Sinan-Cenk-Hersek-Aşık beşiyle başladı.

TR maça etkileyici bir giriş yaptı, Cenk Akyol’un maçın başında hücumlarda etkili oldu, Curry’nin şutları da girmeyince ikinci dakikada skor 6-2 oldu. İlk çeyrekte tempoyu TR belirledi diyebiliriz, çeyreğin ikinci yarısında Emir’in oyuna girmesi ve etkili oyunu TR’yi oyunda tuttu: 16-16

TUR2İkinci çeyrekte ABD tempoyu yükseltmeye çalıştı ve bunda başarılı oldu ama hesaba katmadıkları birşey vardı, TR’nin gardları ve pivotları gününde olunca tempolu oyun daha çok bizim işimize yaradı. Ender Arslan-Sinan Güler-Ömer Aşık başta olmak üzere mükemmel oynadık, ABD de gereksiz fauller yapınca ilk yarıyı TR 40-35 önde bitirdi.

ABD ikinci yarıya da tempoyu yükselterek başladı, sadece iki dakikada 10 sayı ürettiler, TR sadece 5 sayı üretebildi ve skor dengelendi. Sinan ve Ender’in üçlüklerinden sonra skor 51-45’e geldi ve oyundaki ilk kırılma bu noktada oldu. ABD’nin güçlü uzun oyuncularının etkili olduğu bölümde 8 sayılık bir fark yedik, arkasından üstünlüğü tekrar aldık ama topun aşırı derecede ABD’yi sevmesi ve Faried’in dengeleri bozmasıyla skor ABD lehine döndü ve üçüncü çeyrek 60-66 bitti.

ABD son çeyreğe 7-21’lik seriyle başladı ve bitime beş dakika kala skor 67-87 oldu.  Kalan bölüm karşılıklı basketlerle geçildi ve maç farklı bitti.

 

İstatistikler

Türkiye’de Cenk Akyol 12 sayıyla en skorer oyuncu oldu. Sinan Güler 9s-3r-3a, Emir Preldzic 9s-2r-5a, Oğuz Savaş 9s-4r ve Ömer Aşık 6s-8r-3b ile oynadılar.

ABD’de Kenneth Faried 22s-8r, Anthony Davis 19s-6r ve Kyrie Irving 13s-5a ile oynadılar.

TUR3Genel Yorum

Türkiye’nin bu maçta gösterdiği performansı övmekten başka birşey söyleyemeyiz. ABD’ye karşı böyle oynayacak tek Avrupa takımı İspanya gibi duruyor ve finale kadar hiçbir maçta böyle zorlanmalarını bekliyordum, buna rağmen dün Finlandiya’yı ezdikleri gibi ellerini kollarını sallaya sallaya Türkiye’yi yenmelerini de bekliyordum. Ergin Ataman bu tip maçlara her zaman ekstra motivasyonla çıkar ve oyuncularını da öyle hazırlar, bugün de öyle bir hava vardı. Üçüncü çeyreğin ortalarından rağmen oyun ABD lehine döndü ama Türkiye ne kadar ciddi bir takım olduğunu gösterdi. Son çeyrekteki düşüşten bahsedecek olursak, beni şaşırtmadı, Türkiye’nin meselesi ABD’yi yenmek değil, bu maçı kazansak bile bize kazandıracağı birşey yoktu, kalan maçlar için çok olumlu bir görüntü içinde olduğumuzu söyleyebilirim…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular