MICHAEL JORDAN BİLİNMEYENLERİ

17/02/2017          

Bugünkü NBA yıldızımı ve bilinmeyenleri köşesini bu sporun gelmiş geçmiş, çok büyük olasılık da gelecek en büyük yıldızına ayırdık.

Gerçi herşeyi herkes tarafından bilinen basketbol efsanesinin bilinmeyeni kalmış mıdır şüpheli ama biz yine de sizlerin kafasını fazla şişirmeden, kıyıda köşede kaldığını düşündüğümüz, spor harici konularla, küçük bir Michael Jordan köşesi yaptık..

jordan 2İşte sizlerle 6 Şampiyonluk, 5 normal sezon, 6 kez de Final MVP, 14 kez All-Star, 2 Olimpiyat Altını, sayısız ödüllerle dolu “ basketbl efsanesinin” parke dışındaki hayatından ufak tefek notlar..

Ne Zaman ve Nerede Doğdu

17 Şubat 1963, Brooklyn-New York

Okuduğu Lise

Emsley A. Laney ( North Carolina )

Kolej

North Carolina ( Mezun olmadı, son senesinde erken profesyonel oldu)

Kolejde Ne Okudu

Coğrafya

Kaç Kardeşi Var ?

5 kardeşin dördüncüsü olarak dünyaya geldi. Larry ve James R. Jordan adında 2 ağabeyi, Deloris adında bir ablası ve Roslyn adında bir kız kardeşi var.

Kaç Çocuğu Var

İki kez evlendi ve toplam 5 çocuğu var.

Sporcuyken En Büyük Totemi

Bulls’da oynarken her maça North Carolina ile NCAA şampiyonu olduğu sortu içine giyerek çıkmış. Hatta mavi renkli şortu kapamak için uzun şort giymek zorunda kalmış.

jordan 1Her maçtan önce istisnasız şekilde aynı yemek!

Neredeyse bütün basketbol kariyerinde, maçlardan 4 saat önce hep aynı şeyleri yemiş; 23-ons et, fırında patates, zencefilli gazoz

Su Korkusu

Jordan daha küçük bir çocukken bir arkadaşının boğularak öldüğünü görmüş. Ayrıca 11 yaşında da kendisi boğulmanın kıyısından dönmüş.

Bu da onda bir korku oluşturmuş. Seneler sonra bu korkuyu aşmış olsa da hala çok fazla suyla içli dışlı olmayı sevmiyor.

Jordan Dendiğinde Spor Haricinde Akla Gelen İki Şey

Tabii ki sponsoru olan ve artık kendiyle özdeşleşen Nike markası ve 1996 senesinde başrollerini oynadığı, yaklaşık 350 Milyon dolar gişe hasılatı yapan Space Jam filmi.

Omega Harfi Dövmesi

Jordan birçok profesyonel basketbolcunun aksine görünün bir dövmesi olmayan bir oyuncu. Ancak göğsünde Yunan alfabesinde Omega harfinin dövmesi bulunuyor.

Bu onun kolejdeki Omega Psi Phitopluluğuna bağlılığını temsil ediyor. Bu topluluk yıllar önce kurulmuş ve Afro-Amerikan öğrencilerin içinde yer aldığı bir topluluk.

Babası Öldürüldü

Bu olay Jordan’ın basketbolu ilk kez bırakmasına sebep olmuştu. Majestelerinin babası James Jordan arabasında uyurken iki adam tarafından vurularak öldürüldü.

Bunun sonucunda iki adam da ömür boyu hapis cezası aldı ancak bu olay Jordan’ın psikolojisini inanılmaz derecede bozdu.

jordan 4Küçükken İdolü Olan NBA Yıldızı

Magic Johnson

1984 NBA Draft’ında 1. Değil 3.Sıradan Seçildi !

Hatta 2.sıradan Portland’ın Jordan yerine seçtiği Şam Bowie, Draft tarihinin “ en kötü kararı “ olarak kabul edilir.

MJ’nin kariyerini ve Sam Bowie’nin NBA geçmişini düşünürsek, bu yaftayı yapıştıranlar hiç de haksız sayılmaz!

Hayranı Olduğu Spor Adamı

Dean Smith. Bu sene 7 şubatta hayata gözlerini yuman efsane NCAA koçu için Jordan, bugün Jordan olduysam onun sayesinde demiş ve takım oyuncusu olmak, hayat felsefesi ve birçok hatta neredeyse herşeyi ondan öğrendiğini söylemiştir.

Favori Komedi Show’u

Sanford and Son ( Sanford ve Oğlu )

En sevdiği renk

Kırmızı

En Sevdiği Müzik

Hip & Hop

mj 123Göbek Adı

Jeffrey

Lakapları

Majesteleri, His Airness, M.J., Black Cat,  The G.O.A.T. ( The Greatest Of All Times ) ve daha onlarca lakabı var ama en popüleri tabii ki Air Jordan

Hobileri

Hobileri

Golf oynamayı, hayvanları, tarihi ve kitap okumayı seviyor. Bu aralar bıraktığı söylense de, büyük bir kumar tutkunu.

Küçükken Lakabı

Big ears

Küçükken En Sevdiği Spor

Beyzbol

Neden 23 Numara ve En Sevdiği Numara Hangisi ?

Çocukluğundan beri en sevdiği numara 45 ama abisinin giydiği numara olduğu için almamış. Ve onun yarısı olan yani 22.5’dan 23’u seçmiş, birkaç istisna haricinde de ( bazı maçlarda 45 numara, 1 kez de Orlando’da maç öncesi 23 numaraları forma çalındığı için 12 numara) hep 23 numaralı formayı giymiş.

char1En Sevdiği Yemekler

Et, Tavuk, Pizza ve Karides

Şimdi Ne Yapıyor ?

NBA takımı Charlotte Bobcats’in sahibi. Ayrıca isminin bir marka olması nedeniyle hiç bir şey yapmasa bile her yıl isim hakları ve reklam anlaşmaları sayesinde milyon dolarlar kazanmaya devam ediyor.

Hatta milyarderler kulübü üyesi ve dünyanın en zengin sporcuları arasında..

ABCSPOR

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.