VİDEO HAKEM

VİDEO HAKEM

Son günlerde  tüm medyada bir video hakem uygulaması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Herkes kendince fikrini söylemeye çalışırken arada çok anlamsız yorumlar da yapılabiliyor. Öncelikle video hakem benzeri bir düşüncemi yıllar önce arkadaşlarımla paylaşmıştım. Bu düşüncem sadece çok bariz bir hakem hatası ile bir takımın hakkının yenmemesini sağlamaktı. Günümüzde bu konu gündeme geldiğinde çok sevindim ve bunun çok faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum. Bu konu hakkındaki fikirleri tez ve anti-tez olarak açıklayacağım.

 

Video hakem konusuna gelirken ki en büyük gelişme gol çizgisi teknolojisi oldu. Bu teknoloji kesinlikle uygulanmalı. Bu uygulamanın en büyük pozitif yanı hakkaniyeti sağlaması. Ben 1966 Finalini örnek vermeyeceğim. Benim örneklerim Türkiye’den.  Bunların ilki meşhur Şifo Mehmet’in Fenerbahçe’ ye attığı gol . O zaman bu teknoloji olsa herkes rahat ederdi. Ceyhun Eriş’in Fenerbahçe nin Trabzonspor’ u 3-1 yendiği bir maçta çok güzel bir şutu yan direkten kalenin içine çarpıp falso alarak dışarı çıkmasıydı ki ben maraton üst E-bloktan çok net gördüm ve bu gol verilmedi. Bir başkası herkesin malumu Deivid’in Denizli de attığı gol yan hakemin o şuta yetişip çizgiye geçmesi mümkün değildi ama gol olduğu da stadın her yerinden görünüyordu. Son bir örnek de Ankara’da A.Gücü-Fenerbahçe maçından A.Gücü nün bir topu üst ve yan direğe çarparak geri geldi ve hakem golü verdi. O zaman şoke olmuştuk ama bunun gol olduğunu sadece Hıncal Uluç savunuyordu. Teknolojiye gerek olmayan bir pozisyondu.

 

Gelelim video hakemin oyunu çok durduracağı endişesine. Öncelikle Türkiye’de her futbolcu vakit geçirmek için yere yatıp sonra takım arkadaşları o topu dışarı atıp veya rakibe attırıyorlar ya zaten futbol ölüyor. Video hakem uygulaması voleybolda uygulanan gibi olduğunu düşünenler de var. Voleybol durağan bir oyun itiraz halinde hakem pozisyonu izliyor. Futbolda oyunun durmasına gerek yok. Video hakem çok bariz topun çizgiyi geçip geçmemesi, ele çarpıp çarpmaması  ya da futbolcuya müdahale var mı yok mu yu görerek orta hakemin kulağına söyleyecek.

 

Konuyu örnekleme yapalım geçen sezon Van Persie’nin Beşiktaş’a attığı golde Volkan’ ın topu dışardan mı çevirdi  olayı sorun olmayacak. Pozisyon gol olduğu için hakem hemen video hakemden çıkıp çıkmadığını 20 saniyede öğrenecek zaten gol sevinci daha çok sürüyor. Dışardan çevrildiyse pozisyonu iptal edecek aynı şekilde gol olan ofsayt kokan pozisyonlarda bu geçerli veyahut verilen penaltıda. Burada tek sorun ofsayt değilken ofsayt diye kesilen pozisyon penaltı olması gereken müdahelede hakemin penaltı vermediği zamanlarda oyun akacakken ne olacağı? Burada da 15-20 saniyede bu pozisyonu hakem izleyip orta hakemin kulağına söyler.  Video hakem ayrıca ele çarpma var der hakem görmüştür ama kasti olmadığını düşünerek devam ettirir. Açıkçası herkesin çok korktuğu şekilde zor bir konu değil.

 

Bizim tek düşüncemiz bunu uygulayacak eyyamcı olmayan hakemlerimizin çok az olması..

Çünkü bizde en büyük sorun, kafasında 1001 tilki dolaşan hakemlerimizin pozisyonları gör-e-memesi değil, gördüğünü çal-a-maması..!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: metehan.sozugecen@abcspor.com

twitter: @metehan17