https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SEZON ÖNCESİ LOS ANGELES CLIPPERS

Okunması Gerekenler

eren10Hepinize NBA dolu günler, bugün sizlere sezon öncesi Los Angeles Clippers’ın durumunu değerlendireceğim. Herzamanki gibi bireysel ve takım olarak ayrı ayrı değerlendirmeler yapacağız.

CHRIS PAUL…Paul şu anda ligin en iyi PG’lerinden biri ve çoğuna göre en iyisi. Clippers eğer başarılı olacaksa bunun bir numaralı etkeni Paul olacaktır. Takımın skor yükünü çekmesinin yanında takımı, özellikle Jordan ve Griffin’i çok daha verimli hale getiriyor. Savunma açısından da çok verimli olan Paul top çalma konusunda da ligin en iyilerinden. Pozisyonuna göre gayet iyi bir ribaundçu. Clippers’ı şu anda tam anlamıyla iddialı bir takım haline getiren isim Paul.

PAULTek eksiği olarak çok atletik bir oyuncu olmamasını ve ‘winner’ bir karaktere sahip olmaması olarak gösterebiliriz. Bu onun yeterli patlayıcılığı göstermesine bir engel. Paul tabii kide patlayıcı bir isim ve Clutch bölümlerde mevkisinin en iyisi fakat oyun içinde de bir Westbrook patlayıcılığına sahip değil. Tabii ki Westbrook kadar dengesiz bir isimde değil Paul, çok derli toplu ve ne yaptığının farkında. Şuanda bu takımın lideri ve en değerli parçası.

Takım İçin Değeri=10/10

BLAKE GRIFFIN… Her geçen yıl oyununu biraz daha iyi noktaya getiren Griffin, smaçlarından çok artık oyunuyla konuşulmaya başladı. Orta mesafe şutunu neredeyse elit bir seviyeye çıkaran Griffin, hücumdaki skor opsiyonlarını
arttırmaya devam ediyor. Dinamizmi ve gücüyle pota altındaki rakiplerini çok fazla yıpratan Griffin, post oyunlarında da başarılı.

GRIFFINPasörlük açısından da iyi bir noktada olan Griffin, top hakimiyetini de oldukça iyi bir noktaya getirdi. Gerekirse oyun kurucu bile oynarmış havası vermeye başladı. Paul’le olan ikili oyunları ve Jordan’ı da içine katan 3’lü hücumlarda skor’a büyük katkı  veriyor. Griffin bireysel olarak kendine pozisyon hazırlayabilmesiyle büyük artı katıyor hücuma. Savunmada da Jordan’la birlikte mükemmel bir ikili olmaya devam ediyorlar. Griffin kendini geliştirmeye devam ederse 1-2 yıl içinde Clippers’la birlikte büyük başarılara
imza atabilir.

Takım İçin Değeri=9/10

DEANDRE JORDAN… Takımın savunmadaki direği olan Jordan, hücum açısından da çok iyi katkı verdiği maçlar çıkarıyor. Fakat yine de Jordan bir savunma oyuncusu ve bir hücum opsiyonu olarak görülmemeli. Deandre bir hücum takımı olarak nitelendirebileceğimiz Clippers’ta savunma yönüne en fazla katkı veren isim. Paul ve Griffin’le bir Big Three oluşturduğunu düşünebiliriz.

JORDANClippers neden gerekli başarıyı yakalayamadığı sorgulanan takımların belki de en başında geliyor. Chris Paul gibi eşi benzeri olmayan bir PG’leri, Griffin gibi oyunun iki yönünüde oynayabilen ve kendini her geçen gün geliştiren bir PF’leri, Jordan gibi mükemmel bir savunmacı olan C’leri ve ligin en iyi 2-3 6. Adamından biri olan Jamal Crawford’ları var.

Beklenen noktaya gelinememesinin en büyük etkeni olarak yeterli hırs ve azimden uzak olmalarını görüyorum. Chris Paul ne kadar mükemmel olsa da ‘winner’ bir karaktere sahip değil. Buna rağmen Clutch bölümlerini mükemmel oynuyor Paul. Aynı şekilde Griffin’de ne kadar hırslı bir oyuncu olsa da bunu iyi kullanamıyor. Crawford’ı düşündüğümüzde zaten çok farklı bir karakter, fakat mükemmel bir skorer.

CLIPPERSClippers henüz klüp olarak ta takım olarak ta şampiyonluk ya da final yapacak psikolojide değil. Bunun dışında bir etkende Batı Konferansı’nın çok çekişmeli olması ve Oklahoma City’nin onlara bir gömlek üstün gelmesi. Fakat takımları karşılaştırdığımızda Thunder’ın büyük bir kadro üstünlüğü yok, hatta neredeyse hiç yok. Clippers bu sezon başarılı olmak istiyorsa başarıya inanmalı ve gerçekten istemeli, çünkü Batı Konferansı uzun süredir olduğu gibi yine çok çekişmeli olacak.

Takım Tahmini= Batı 3.’sü

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

eren.sozen@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular