https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA 2K16’DA NELER DEĞİŞMELİ ?

Okunması Gerekenler

eren102K16’da neler değişmeli?

NBA 2k15… Herkesin zevkle oynadığı, belki de en iyi, en iyi göreceli olsa da, somut olan gerçek; en çok satan basketbol oyunu olması…

Sezon bitmesine rağmen herkes için hala revaçta ve sıcaklığını kaybetmedi ama 29 Eylül’de piyasaya çıkacak 2K16’ya da göz atmanın vakti geldi diye düşünüyorum.

Olay video oyunlarına geldiğinde, tabii ki her zaman ‘daha fazlasını’ isteyen bir kesim olacaktır, bu doğanın kuralı. Bunu sadece video oyunlarına indirgemek de yanlış! Cep telefonu, laptop, pc, hatta araba, ev olsun herkes her yenilikte, bir öncekinden daha iyi şeyler bulma hayalinde…

2K’nın serinin bir sonraki oyunu olan 2K16’da neler daha iyi olabilir sorusuna ise, ömrü hayatı yaklaşık 6 aydır 2K15 oyunuyla TV karşısında geçen biri olarak daha iyi yapabilecek maddeleri ‘kendimce’ sıralayım istedim.

1) MY CARREER MODE…

Bu  oyunun en güzel yerlerinden biri burası ama 2015’deki Carreer Mode, cazibe olarak 2014’ü geçeceğine bence çok daha gerilemiş durumda… Belli bir kapasiteye gelmen, iyi bir oyuncu olman için en az 100 belki de daha fazla süre harcaman gerekiyor ki, insanı bıktırıyor. Halbuki 2014 çok daha cazip ve kolayca erişebilen bir durumdaydı. Zararın neresinden dönülse kardır ve yeni şeyler yaratıp, belirsiz bir maceraya girmenin anlamı yok. Zaman makinesini geri alıp 2014’e dönsünler yeterli!

2)ALÇAK POST SAVUNMASINI GELİŞTİRMEK

2K bu yönde kendini geliştirmeyi geçmişte de denedi ve bir parça da olsa düzelme olduğunu söyleyebiliriz ama blok yapmaya çalışırken, neredeyse her pozisyonda faul düdüğüyle karşılaşmak hem insanın içini sıkıyor, hem de elinde kaliteli, blok gücü kuvvetli zıplayan uzunların erken faulle dışarda kalmasına neden oluyor. Tabii ki nasıl maç içinde blok yapılabilen hücumlar olduğu gibi, yapılamayanlar da var, yani uçanı kaçanı avlayan bir pota altı canavarı beklemiyorum, çünkü o da işin zevkini kaçırır ama basketbolun smaç ile birlikte göze hoş gelen hareketlerinin başında gelen blok konusuna, daha bir eğilseler hiç de fena olmayacak!

3) SAVUNMA RİBAUND’UNU GELİŞTİRMEK

Savunma Ribaund’u almak bu kadar zor olmamalı! Basketbolun temel istatistiklerinden biri. Her hücumda savunma oyuncusu ribaund alma konusunda hücumcudan daha avantajlıdır ve istatistik olarak ortalama 4 ribaunddan en az 3 tanesi savunma oyuncularında kalır. Ama 2K serilerinde bu sayı neredeyse birbirine eşit ve işin ilginci, normalde ortada kalacak 50 toptan 5’ini yakalaması çok zor isimlerin, armut toplar misali hücum ribaundlarını alması, olayı gerçek dünyadan uzaklaştırıyor.

4) FIFA GİBİ İKİYE İKİ OYNAYABİLME

FIFA oyununun en güzel yönlerinden biri iki arkadaş evde otururken, başka bir evdeki iki kişiyle karşılıklı oynayabiliyorsunuz. Ama 2K serilerinde bunu anca teke tek gerçekleştirme imkanınız var. 2’ye 2’ye çevirebilirse çok daha fazla ilgi çekecek ve rating çok daha artacaktır.

5) MYTEAM DAHA UCUZ OLMALI

MyTeam çok eğlenceli ve 2K serilerinin belki de olmazsa olmazı ama harika bir oyuncu çıkıp çıkmayacağı garanti olmayan bir paket neden 8000-9000 VC ediyor? 2K Auction House (Takaslar İçin) yaparak iyi iş çıkardı fakat orasının da çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ne kadar çok paket alırsan, iyi bir oyuncu çıkma şansı o kadar çok fazla fakat herkesin bütçesi eşit değil ve birçok kişi bunu ödeyemiyor. 5000 VC eden iyi paketler yapılırsa, bu oyun modu daha geniş bir yelpazeye yayılır diye düşünüyorum.

6) MYCAREER GENİŞLETİLMELİ

İlk maddede biras olsun değindik ama burda da bir ekleme yapmış olalım. Bu seneki MyCareer’in zorluk derecesi inanılmaz şekilde yükselse de, arkasındaki hikaye mükemmeldi. Draft edilmemiş bir rookie olarak 10 günlük bir kontrat alıyoruz ve iyi performans gösterip senelik kontrat’ı kapıyoruz. Ama eksikler var. Mesela Summer League neden çıkartıldı bir fikrim yok ama bence geri getirilmeli.

7) BLACK TOP – SOKAK BASKETBOLU…

Sokak basketbolunu sevenlerin oranı hepimizin malumu.. Hem sert basketbol, hem gerçekçi görünümü ile oynaması çok zevkli ama en önemli yıldız oyuncuların neredeyse hepsi kitli ve onları kullanamıyorsun. O zamanda olay sossuz makarnaya dönüyor ve işin tadı kaçıyor.

…………………………………….

Sonuçta bu maddelere en az 4-5 tane daha bir kalemde ekleyebiliriz. Herkesin zevki kendine, sizler de belki bu maddeleri gereksiz bulup, ya da burda esamesi geçmeyen eksiklerden bahsedebilirsiniz.

Her yiğidin yoğurt yiğişi farklı. Ben ‘benceleri’ yazdım. Peki siz 2K16’da nelerin daha iyi olmasını bekliyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : eren.sozen@abcspor.com

twitter : @SomeoneBetter28

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular