https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GELENEK BOZULMADI 80-63

Okunması Gerekenler

FARUK AKSOYEKGalatasaray- Fenerbahçe arasındaki son 18 maç ev sahibi takımların galibiyetiyle sonuçlandı, bu maçta da gelenek bozulmadı ve maçı Galatasaray Odeabank çok rahat bir şekilde 80-63 kazanmasını bildi.

İlk çeyrek karşılıklı sayılarla geçti (16-16). Ancak 2. çeyrekte ev sahibi takımda Micov ve Schilb’in birebir oyunlarda rakiplerinin savunma zaaflarından faydalanarak bulduğu kolay basketlerle ilk yarıyı 39-34 önde kapadı. Bu çeyrekte Fenerbahçeli basketbolcuların seyirci ve atmosferden ne kadar etkilendikleri normal hücum kalitelerinin çok altına düşmelerinden belli oluyordu.
FB GS 883.Çeyreğe Galatasaray skor 43-34 iken Sinan’ın da 7 sayılık katkısıyla 24.dakikada farkı 16 sayıya kadar çıkardı(53-37). Melih Mahmutoğlu’nun 2 hücumda bulduğu 2 üçlüğün ardından skor 55-47’ye gelince Ergin Ataman doğru bir kararla 2.yarıdaki ilk molasını aldı ve rakibinin ivme kazanmasına izin vermedi ve ev sahibi 3. periyodu da 61-52 önde geçti.
Son periyotta ise ateşli seyircisini de arkasına alan Galatasaray rakibinin sadece 11 sayı atmasına izin verdi ve sahadan 80-63 gibi farklı bir skorla galip ayrılmasını bildi.
Notlar:
-Abdi İpekçi’de karşılaşmayı 13.000’e yakın basketbolsever izledi.
-Bu maça kadar hücumda 80 sayı ortalamayla oynayan Fenerbahçe bu karşılaşmada rakip potaya sadece 63 sayı bırakabildi.
-İstatistikler içinde en enteresan olanı ise Galatasaray’ın 10 Top Çalmasına Fenerbahçe sadece 1 Top Çalmayla karşılık verebilmesiydi, asıl fark da zaten Top Çalmaların sonucunda gelen kolay basketlerden kaynaklıydı.Çoğu Top Çalmalardan olmak üzere ev sahibi takım maç boyunca 13 kez daha fazla hücum imkanı buldu
-Galatasaray’da 5 oyuncu çift hanelere ulaşırken Fenerbahçe’de sadece Bogdanoviç 15 Sayı bulabildi.
-Galatasaray Odeabank’ta bana göre sahanın yıldızı savunmada rakip oyunculara boyalı alanı karartan Stephan LASME (12 Sayı 8 Ribaund 2 Blok 2 TÇ) oldu.
FB GS 99Fenerbahçe’nin fazlaca penetreyi seven oyuncuları Dixon ve Sloukas başta olmak üzere bütün oyuncularına boyalı alanı dar etti.
-Ev sahibi adına Lasme’nin yanında en verimli oyuncular olarak kritik dakikalarda hücumda öne çıkan Micov(15 Sayı 4 Rib. 3 Asist) ve Blake Schilb (18 Sayı 4 Ribaund ve 8 Asist 2 TÇ)idi.
-Obradoviç’in pota altı savunması bu kadar kuvvetli olan bir takıma karşı, orayı açmak için yabacılardan dış şut yüzdesi de çok iyi olan ve böyle tansiyonu yüksek maçlarda da tecrübeli Antiç’i tercih etmemesi de bir basketbolsever olarak anlaşılır gibi değildi.
-Fenerbahçe’de oyuna giren 9 oyuncu da skor katkısında bulunurken ,Galatasaray oyuna giren 7 oyuncusundan skor katkısı alabildi.-
 -Galatasaray’da diğer oyunculardan; Caleb Green 8 Sayı 3 Rib 6 Asist, Sinan 11 Sayı 5 Ribaund 3 TÇ, McCollum 11 Sayı 3 Rib, Göksenin de 5 Sayı ile oynadılar.
*** Galatasaray Odeabank’ın 4 milyon USD bütçeli takımıyla,  24 milyon dolar bütçeli rakibine karşı aldığı bu farklı galibiyet takdire şayandır.
mail : faruk.aksoyek@abcspor.com
twitter : @FarukAksoyek

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular