https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVRUPA’DA GALİBİYET, TÜRKİYE’DE MAĞLUBİYET ALIŞKANLIK MI OLDU?

Okunması Gerekenler

FARUK AKSOYEKKarşılaşmanın 2 takım açısından önemi muhtemel bir playoff eşleşmesinde saha avantajını elde etmek olacaktı.

Galatasaray hücum organizasyonlarına, sakat olan Arroyo’nun ve savunmada Mensah Bonsu’nun caydırıcılığının eksikliğini hissederek başladı. Hücumda Ender ve Markoishvili ile boş şutları harcayan ve savunmada 2. şans toplarını rakibine veren ev sahibi ilk çeyreği 12-17 geride kapadı.

2.çeyreğin başında Ender ve Marko’nun yerine oyuna giren Domercant ve Cenk’in bulduğu boş şutlarla hücumda biraz da olsa dengeyi sağlayan ev sahibi takım çeyreğin sonlarında Bobby Dixon’ı durduramayınca ilk yarıyı 32-35 geride kapadı.

ksk3İlk yarıda Galatasaray Liv Hospital açısından en enteresan olay ise Furkan Aldemir’in orta mesafeden kullandığı şutun sayı olmasıydı. Böyle bir basketi daha önceden Furkan’dan hiç görmemiştik ama antrenmanlarda faul ve orta mesafe şut çalışmalarını çok yoğun şekilde yaptığını biliyorduk. Furkan Avrupa’da da üst düzey bir 5 numara olması için korkmayarak pozisyon geldiğinde bu tip şutları denemesi ve geliştirmesi gerektiğini çok iyi biliyor, umarım bu yönünü de geliştirir ve Avrupa’nın gözde 5 numaralarından biri olur.

3.Çeyrek ise tam bir seriler savaşına sahne oldu. Ev sahibi 3. çeyreğe baskılı yarı saha savunmayla başladı, bunda da başarılı oldu ve 23. dakikayı 6-0 lık seriyle 38-35 önde geçmeyi başardı. Karşıyaka ise buna 4 dakika içinde 11-2 lik seriyle karşılık verdi ve 27. dakikayı 40-46 önde geçti. Çeyreğin son 3 dakikasında ise bu sefer seriyi 8-0’la yakalayan ev sahibi oldu ve 3.çeyreği 48-46 önde geçmeyi başardı.

ksk1Son çeyrekte ise seri savaşları yerini 3 sayı savaşlarına bıraktı. Galatasaray’da Hairston, Ender ve Markoishvili ve Erzeg’in 3 sayılık atışlarına Pınar Karşıyaka Can Altıntığ ve Dixon ve Diebler’in bulduğu 2’şer üç sayılık atışla cevap verdi ve son 21 saniyeye Karşıyaka 70-72 önde girmeyi başardı. Maçın bitimine 13 saniye kala ev sahibi takım Sinan Güler ile yakaladığı boş şutu sayıya çeviremeyince bu zevkli ve heyecanlı karşılaşmadan 70-72 mağlup ayrıldı.

Maçtan Notlar:

-Arroyo ve Bonsu’nun eksikliğinin üzerine Euroleaguedeki 45 dakikalık zorlu karşılaşmadan hırpalanmış olarak ayrılması da bu karşılaşmayı Karşıyaka lehine çeviren etkendi.

-CSKA maçının 35 sayı 9 ribaund ile yıldızlaşan Sırp oyuncusu Zoran Erzeg ilk sayılarını 28. dakikada buldu ve maçı da 7 sayı ile tamamladı.

-Maçı 5 numarada tek başına tamamlamak zorunda kalan Furkan karşılaşmayı 13 sayı, 10 ribaund, 2 blok ile tamamladı.

-Sonucu 4. çeyrekteki 3 sayı düellosu belirlemiş oldu. Galatasaray 3 sayılık atışlarda (Lig ortalamasına yakın) 7/21 (%33) oynarken, Karşıyaka ise (yıl ortalamasının çok üzerinde) 11/24 (%45) ile maçı kendi lehine çevirmiş oldu.

-Son çeyrekte çeyrek ortalamalarının çok üzerinde olan 10 tane 3 sayılık atış gerçekleşti. Galatasaray 4, Pınar Karşıyaka 6 adet 3 sayılık atış buldu.

faruk.aksoyek@abcspor.com

 

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular