https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROLEAGUE İLK 6 HAFTA ANALİZİ

Okunması Gerekenler

Bu sene Euroleague’de takım sayısı artık 18…

Gözüken o ki 2019-20 sezonu geçmiş senelere göre daha heyecanlı ve mücadeleci maçlara sahne olacak.

Geçmiş senelerde sezon başladığında 16 takımdan en fazla 9-10 takım Play-off mücadelesi için aday gösterilirdi. Bu sene ise 12-13 tanesi ilk 8’e adayken, 6 takım da kadro yapılarına bakıldığında en öndeki Final 4 adayları.

Bu sezon onun için, geçen yılı F4 yaparak bitiren 2 takımımız için daha da sert geçecek gibi ve her maç her galibiyet hatta gözüken o ki, ikili üçlü averajlar bile büyük önem kazanacak.

Final 4 için kağıt üstündeki en önemli adaylar olarak, geçen sene son 4’e kalanlara (CSKA-Real-Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko), flaş transferlerle çok iyi kadro kuran Barcelona ile Armani Jeans Milano da eklenmiş gözüküyor.

Play-off için kalan 3 yer için ise tam 7 aday olacak: Kirolbet Baskonia, Panathinaikos, Khimky, Zalgiris, B.München, Maccabi Tel Aviv…

*** İLK 6 HAFTANIN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ

Basketbolda en önemli olgu takım istatistiklerdir.

Şimdi ilk 6 haftada takımlarımızın bazı önemli istatistiklerini verelim;

*SAYI ORTALAMASI: Fenerebahçe Beko, Asvel’den sonra maç başına 70.83 ortalamayla en az sayı atan 2.takım. A.Efes ise 80.67 ile 7.sırada bulunuyor.

Bu katagoride lider ise 87 sayı ortalamasıyla Khimky.

*POTASINDA EN ÇOK SAYI GÖREN: Fenerbahçe Beko maç başına 77 sayı gördü ve bu alanda en iyi 10.takım iken A.Efes 77.16 ile en iyi 11.takım durumunda.

bU alanda lider Baskonia ve 69,33 sayı ile potasında en az sayı gören takım durumunda.

*RİBAUNDLAR: Bu alanda da lider, maç başına 39,33 Ribaund ile Baskonia.
Temsilcimiz Fenerbahçe Beko ise 30 Ribaund ortalamasıyla son sıradayken, A.Efes de 35,33 ortalamayla 9.sırada bulunuyor.

*ASİST: Bu alanda temsilcimiz Fenerbahçe Beko 14,83 ortalamayla 15. sırada iken diğer temsilcimiz A.Efes ise 18,17 ortalama ile 5.sırada bulunuyor.

Bu kategoride lider ise 20,17 ortalama ile Alba Berlin.

İLK 6 HAFTA İTİBARİYLE TAKIMLARIMIZIN PERFORMANSLARI

FENERBAHÇE BEKO: Temsilcimiz 3 sene önce şampiyon oldu. 5 senedir F4’e kalıyor, son 2 senedir önce 2, son senede de 4.oldular.

Gelenler gidenlerden kağıt üzerinde daha flaş isimler olsa da bana göre Obradovic’in sistemine uymayan oyunculardı. Bunların başında da şu anda 22,33 Sayı ortalamasıyla lider olan ve Verimlilik İstatistiğinde de 21,67 ile Shengelia’nın arkasında 2. sırada bulunan De Colo ve her maç içinde inişli çıkışlı performans sergileyen Derrick Williams geliyor.

Dikkat edecek olursanız Fenerbahçe Beko Obradovic’in gerçek takım oyunu sisteminden bu sene bayağı uzaklaşmış durumda ve genelde kişisel yeteneklerle skora gitmeye çalışıyorlar. Böyle olunca da bireysel oyunu çok iyi oynayan De Colo ön plana çıkıyor.

Takım oyunundan uzaklaşınca da diğer önemli oyuncuların oyun ritmi düşüyor. Dikkat ederseniz, geçen yıl normal sezonu ilk sırda bitiren Fenerbahçe’de “istatiksel anlamda” önde olan isimler yoktu ve dengeli bir dağılım vardı.

Bu sene bunun değiştiğini asist üzerinden kazanılan sayılara bakarak da çok net görebiliyoruz. Temsilcimiz bu alanda en kötü 4. takım durumunda.

Fenerbahçe Beko’nun en büyük handikaplarından biri de Sloukas ve Vesely ikilisinin oyun ritminin bozulması oldu.

Sloukas da geçen senenin sonlarına doğru babasını kaybettikten sonra Türkiye finallerini çok kötü oynamıştı. Bu kötü oyunu bu seneye de sirayet etmiş durumda geçen seneyi 11,79 Sayı 4,73 Asist ortalamalarıyla kapatırken bu sene ilk 6 maçta 6,17 Sayı 5 Asist ortalamaları yakaladı.

De Colo’nun gelmesiyle de, bu sezona dek direksiyonda esas oğlan konumundaki Sloukas’ın gölgede kalması yani oyun içinde biraz daha 2. plana düşmüş olmasını da kullanmış olduğu şut sayısından da anlayabiliyoruz.

Obradovic’in bu belirsizliklerle uğraşmak epey başını ağrıtacak gibi, takımda en büyük eksiklik ise ENERJİ. Böyle devam ederlerse işleri gerçekten çok zor. Bana göre Ligi ilk 6’da bitirmeleri bile büyük başarı olacaktır.

Yine de yeni isimlerin birbirlerine alışması ve sakatlıksız girilecek bir F8 eşleşmesinde, olağan şüphelilerden biri ile eşleşmezlerse, son haftalara doğru yakalanacak, yükselen bir ivme ile, 6’ncı Final 4 neden olmasın.

ANADOLU EFES: Bana göre tek sürpriz mağlubiyetlerini Shane Larkin’in oynamadığı maçta Barcelona’ya karşı almışlardı. Takımın geçen seneye göre tek eksiği Moermann’ın sakatlığı, Ergin Ataman bu bölgeyi Singleton’ı alarak kapatmak istedi ve bunda da şimdilik başarılı olmuş gözüküyor.

Brock Motum’un yerini ise çok daha iyisi olan Alec Peters ile kapattılar. A.Efes’in geçen seneden hiçbir farkları yok hatta belki de daha iyiler. Bana göre ligi ilk 4’te bitireceklerdir. Ergin Ataman için tek korku Shane Larkin veya Micic’in olası sakatlıkları olabilir.

Bu iki guard Avrupa özelinde, gününde olduklarında durdurulması en zor ikili.

Belli standartın altına düşmeyen Dünston performansı ile James Anderson ve bir başka skor gücü Kronoslav Simon da puzzle’ın önemli parçaları. Ve unutmadan; günü gününe uymayan ama kalitesi tartışılmaz Beaubois…

** NOT: Bu sene net şu takım ya da şu 2-3 takımdan biri şampiyon olabilir diyen yok. Belki de Euroleague kurulduğundan beri en zevkli ve heyecanlı sezonu yaşayacağız!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: faruk.aksoyek@abcspor.com

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular