EUROBASKET BAŞLIYOR !!

Okunması Gerekenler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda...

FARUK AKSOYEK1 aydan uzun süredir beklediğimiz Avrupa Şampiyonası geldi çattı ve bugün start alacak turnuva, 20’sinde oynanacak şampiyonluk ve bronz madalya maçlarıyla son bulacak.

Ülkeler, kadrolar ve geniş analizler birçok yerde yapıldı. Biz sadece sizlerle 6’şarlı 4 gruptan oluşan turnuvadan kısa bir geçiş yapacağız..

……………………………………………………………………………………………………………………………..

*** A GRUBU

grup aGrupta yer alan takımlar; Rusya, Bosna Hersek, Fransa, Finlandiya, Polonya ve İsrail,

Grubun tek favorisi, turnuvaya Batum, De Cola, Parker, Diaw gibi önemli oyuncularıyla gelen Fransa. Hatta turnuvanın da kağıt üstünde en büyük favorisi de onlar gözüküyor.

Rusya ise NBA oyuncularından yoksun olarak turnuvaya katılıyor, takımın en tecrübeli oyuncuları şutör gard Fridzon(30) ve Sergei Monya(32) olacak, grupta Polonya ile 2.sıra için çekişecekler.

Polonya NBA oyuncusu Pivot Gortat(31), Trabzon Liv Hospital’ın yeni oyuncusu Damian Kulig ve Amerikalı devşirme oyuncusu A.J Slaughter ile bu grubu zorlansa da 2.veya 3. bitirebilecek bir kadroya sahip, en büyük handikapları ise hazırlık maçlarında çok inişli çıkışlı bir performans sergilemeleri.

Bosna Hersek ve Finlandiya’yı 4.lük için İsrail’in 1 adım önünde görüyorum. Hazırlık maçlarında seyrettiğimiz 3 takımda iyi performans sergileyemese de, günlerinde olurlarsa üstteki 3 takımdan birine sürpriz yapabilirler.

Dünya Sırlamasındaki Yerlerine gelirsek; Fransa 5, Rusya 6, Finlandiya 35, İsrail 38, Polonya 42 ve Bosna Hersek 58. Sırada…

…………………………………………………………………………………………………………………

*** B GRUBU

 

grup bMilli Takımımızın bulunduğu gruptaki rakipleri İspanya, Sırbistan, İtalya, Almanya ve İzlanda olacak.

Grubun zayıf halkası İzlanda, herkesin en azından yarı finalde görmeyi beklediği 2 takım İspanya ve Sırbistan ise gruptaki favoriler… Almanya ev sahibi avantajıyla da, NBA yıldızı Nowitzki ve arkadaşlarıyla ilk 4’e girebilmek için büyük çaba sarfedecek.

İtalya ise son Avrupa Şampiyonasında olduğu gibi, hazırlık maçlarında kadrosunda NBA yıldızı Bargnani de dahil yıldız isimler olmasına rağmen yine tek adama (Luigi Datome) bağımlı oyun görüntüsüyle istikrarlı bir performans sergilemedi. Kaliteli kadrolarına rağmen oyun varyasyonları çok kısıtlı.

Benim düşüncen bu grupta namağlup bir takım olmayacak, zira İzlanda hariç grupta her takım her takımı yenebilir.

Milli Takımımız ise hazırlık maçlarında skor olarak olumlu görünmemesine ve kilit oyunculardaki sakatlıklarına rağmen çok iyi takım savunması yapabildiğini gösterdi. Bana göre yine de bu genç kadroyla grupta ilk 3 büyük başarı sayılmalıdır.

İlk 2 için grupta basketbol yazarlarının büyük kısmı İspanya ve Sırbistan’ı favori göstermesine rağmen son maçlara kadar ilk 2 belli olmazsa da hiç şaşırmamalıyız.

Dünya Sıralamasındaki yerleri; İspanya 2, Sırbistan 7, Türkiye 8, Almanya 18, İtalya 36. sırada kendine yer bulurken İzlanda ilk 70 ülke içinde bulunmuyor.

…………………………………………………………………………………………………………………………

*** C GRUBU

 

c grubuBu Grupta Hollanda, Yunanistan, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya ve Gürcistan ilk 4 için mücadele verecekler.

Hazırlık maçlarına ve kadro karşılaştırmalarına bakıldığı zaman grubun kesin favorisi sırasıyla, turnuvanın da favorilerinden olan Hırvatistan ve Yunanistan olacaktır. İlk 4 için diğer kuvvetli 2 aday ise Slovenya ve Gürcistan..

Hollanda’nın bu grupta hiçbir şansı olmasa da, Makedonlar ilk 4 için yoğun çaba sarf edecekler ancak ben bu 2 takımın da hazırlık maçlarında izlediğim Gürcistan ve Slovenya’yı geçip sürpriz yapacaklarına inanmıyorum.

Ülkelerin Dünya Sıralamasındaki yerleri; Yunanistan 10, Hırvatistan 12, Slovenya 13, Makedonya 32, Gürcistan 54. sırada iken Hollanda ilk 70 de bulunmuyor.

…………………………………………………………………………………………………………………………………

*** D GRUBU

grup dTurnuvanın en kolay grubu olan D Grubunda eski Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş olan Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna gibi 4 ülkenin yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Belçika yer alacak.

Grubun tek favorisi tabii ki Litvanya ve gruptan nağmalup çıkma ihtimali yüksek. 2.sıra için ise Ukrayna başta olmak üzere diğer takımlarında şansı var. Dediğimiz gibi en kolay grup ve Litvanya haricinde her takım bu grupta birbirini yenebilir.

Gruptaki ülkelerin Dünya Sıralamasındaki yerlerini yazarsak ne kadar kolay bir grup olduğu anlaşılacaktır,

Litvanya 4, Letonya 38, Ukrayna 40, Çek Cum 49, Belçika 51. sıradayken, Estonya ise ilk 70’de görünmemekte..

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

NOT:

-Sıralamalara bakıldığı zaman en zor grubun kesinlikle takımımızın da yer aldığı B Grubu, en kolay grup ise sadece Litvanya’nın sadece çıkmasına kesin gözüyle baktığımız D Grubu olacak.

-Hazırlık maçlarında seyrettiğim kadarıyla gördüğüm en hazır takım, aynı zamanda ev sahipliği de yapacak olan Hırvatistan ve ben ev sahibi avantajıyla da finale kadar gideceklerini ya da en kötü ihtimal yarı final yapacakları düşünüyorum.

-Yarı Final için diğer kuvvetli adaylar ise hemen herkesin favorileri olan 4 ülke; Litvanya, Fransa, Sırbistan ve İspanya..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : faruk.aksoyek@abcspor.com

twitter : @FarukAksoyek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

İKİDE İKİ

İKİDE İKİ Haftaiçi Avrupa Ligi ön elemeleri, haftasonu lig maçları derken yoğun bir temponun içine giren Galatasaray ilk iki maçı kazasız atlattı. Haftaiçi Bakü, bu...

Benzer Konular