https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET 2017 6. GÜN SONUÇLARI

Okunması Gerekenler

 

 

 

 

A GRUBU

 

11 Jaka Blazic (SLO)İzlanda 75 – 102 Slovenya

Başa baş geçen ilk çeyreğin ardından, özellikle Stefansson’un harcadığı hücumların geri dönüşlerini çok iyi değerlendiren Slovenya, rakibiyle arasındaki kalite farkını sahaya yansıttı ve dengeyi bulduktan sonra son periyoda dek aslarını dinlendirdi. Bir ara 3 uzun ile oynayıp herkesi rotasyona sokmayı bile beceren Slovenler, ipleri gevşetmeyerek 30 sayıya yakın bir farkla galip geldiler. Sonlara doğru attığı üçlükle yine 20 sayıyı aşan Dragic 21 sayı 4 ribaunt 4 asistle oynarken, Blazic 15 sayı, Prepelic 14 sayı, Muric 11 sayı 6 ribaunt, Doncic 13 sayı 7 ribaunt, Vidmar da 9 sayı 6 asist ile maçı tamamladı. İzlanda’da Hermannsson 18 sayı 5 ribaunt 4 asist, Palsson ve Baeringsson da 14’er sayı kaydetti.

 

4 Thomas Heurtel (FRA)Polonya 75 – 78 Fransa

İlk iki çeyrekte fiziksel sertlik ve nispeten akıcı bir hücum sergileyen Polonya, Fransa’nın konsantrasyon eksikliğini çok iyi değerlendirip, devreyi 8 sayı önde kapattı. 3. çeyrekle birlikte Heurtel önderliğinde açılan Fransızlar, son periyoda girerken farkı 1’e kadar indirdi ve maç sonunda Fransa’nın geri dönüş ihtimaline dair gerekli sayı farkı payını bırakmayı başaramayan Polonyalılar, ellerindeki maçı rakibe hediye etmiş oldular. Polonya’da son üç maçın en yorgun ismi Slaughter, sakatlık riskine karşı hiç oynatılmazken, Waczynski 15 sayı 4 asist, Cel 14 sayı, Ponitka 12 sayı, Koszarek de 10 sayı üretti; Kulig ise modern oyuna kıyasla yine epey hantal kalınca hücumda varlık gösteremedi – aynı durum Karnowski için de geçerliydi. Fransa’da ise, tam istediği ortamı yakalayan Heurtel sazı eline aldı ve 23 sayı 6 asist ve %82 isabet oranıyla maçın kahramanı oldu, fakat Diaw (13s) dışında çift haneleri bulan başka oyuncu olmadı.

 

Greece_FInland_32

Yunanistan 77 – 89 Finlandiya

Turnuva öncesindeki incelememizde öngördüğümüz üzere, lidersizlik, Yunanlılar’a tam bir demokrasi getirdi fakat bu defa polis devleti olmak, komşumuza hiç yaramadı. Öyle ki, Tiante (17s) ve belirli bölümlerde devreye giren Sloukas (12s 4a) dışında Yunanlılar takım içi kaostan hiç kurtulamadılar (oysa %47 ile üçlük atmışlardı). Finliler bilhassa savunma sistemleri sayesinde rakiplerine rahat nefes imkanı tanımazken, Koponen (24s 6a) ve Markkanen’in (17s 6r) yanına bir de Ranniko (14s 5a) gibi süpriz bir katkı alınca, hem farklı galip gelmiş, hem de gruptan çıkmayı garantilemiş oldular. Huff (8s) da en kritik yerde üçlük isabetleriyle adeta rakibe hançer sapladı. Yunanlılar, yarın Polonya ile kader maçlarına çıkacaklar….

 

B GRUBU

 

17 Jonas Valanciunas (LTU)Ukrayna 62 – 94 Litvanya

Fiziksel sertlik dengesini bir kenara bırakalım; bu maç, Pustovyi – Litvanya maçı şeklinde geçti. Her ne kadar Zaytsev hariç her Ukraynalı irili ufaklı skor katkısı vermiş olsa da, 29 sayı 8 ribaunt ile boyalı alanı karartan, alley-oop’ları bitiren dev Pustovyi hariç, çift haneli sayıların yakınından geçen bile olmadı (2. en skorer oyuncu, 5’er sayı üreten Pustozvonov ve Bobrov’du). Litvanya ise, kadro ve fundamental kalitesi ile, gruptan çıkış biletini söke söke aldı. Litvanya’da Valanciunas 22 sayı 14 ribaunt, Kuzminskas 17 sayı, Kalnietis 10 sayı 11 asist, Gecevicius da 11 sayı ile galibiyette başrol oynadı.

 

17 Dennis Schroder (GER)İtalya 55 – 61 Almanya

Koç Messina’nın az kalsın kendini benche asarak intihar edeceği bu maçta, İtalya hücumda yeri geldi periyot başına 10 sayı bile bulamadı. Savunma harbi gibi geçen müsabaka içerisinde, oyunun her iki tarafında nispeten daha disiplinli olan taraf, yani gizli favori Almanya, galip geldi. İtalya’da Belinelli 4/18 ile çok vasat bir gün geçirdi ve 12 sayıda kaldı, Filloy 15 sayı ile takımın en skoreri oldu ve Datome (9s 7r), Aradori (9s) ve Melli (8s 4r 5f) yetersiz kaldı. Almanya’da Schröder 17 sayı 4 asist 6 top kaybı, Voigtmann 12 sayı 7 ribaunt 5 asist, Theis 11 sayı 4 ribaunt ile galibiyetin mimarı oldu, Benzing ise ilk kez hiç devreye giremedi. Belirtmek gerekir ki, oyunun kırılma anlarında koç Messina, Datome’yi kenarda unuttu…

 

23 Tornike Shengelia (GEO)İsrail 91 – 104 Gürcistan (uz.)

Günün açık ara en çekişmeli maçıydı. Sona gelinene dek her periyot, sadece 1’er sayı farkla İsrail lehine geçildi. Son çeyrekte fiziksel mücadelenin dozajı tavan yapınca da (eh, neticede sahada Gürcüler var), oyun son topa kadar geldi. Dixon’ın dehşetengiz üçlüğü ve Zaza’nın serbest atışları ile skorda ilk kez öne geçen Gürcüler, Eliyahu’nun turnikesinin ardından son hücumda iki kez faule maruz kalsalar da (Blayzer’in bloğu ve Eliyahu’nun balyozu), hakemler onlarla mutabık kalmayınca uzatmaya gidildi. Ama uzatmada Shengelia, Dixon, Zaza ve Sanadze öyle bir fırtına kopardı ki, İsrail sadece 2 sayıda kalarak rakibini seyretti. Maçın genelinde ribauntlarda 50-22 üstünlük kuran Gürcistan, böylelikle gruptan yükselme adına dev bir adım atmış oldu. Maçın tartışmasız yıldızı, 25 sayı 19 ribaunt 4 asistle devleşen Shengelia’ydı; Zaza 19 sayı 11 ribaunt, Dixon 18 sayı 7 asist 5 top kaybı, Sanadze 17 sayı, Markoishvili de 11 sayı ile galibyete katkıda bulundu. İsrail’de Mekel 23 sayı 5 asist, Casspi 16 sayı 6 ribaunt 4 asist, Eliyahu 14 sayı 4 ribaunt 6 asist 5 faul, Howell da 19 sayı ve 5 faul ile maçı noktaladı.

 

C GRUBU

 

4 Nikola Vucevic (MNE)Çekya 75 – 88 Karadağ

Son çeyreğe dek şahsen sayı atmaktansa asist yapmayı seçen Satoransky önderliğinde son periyodu domine eden ve geri dönüşe yeltenen Çekler, o vakte dek rakibin yakaladığı sayı farkı tarafından durduruldular ve Karadağ, son periyotta 20-10 geri düşse de, maçı tam 13 sayı farkla kazandı. Karadağ’da Vucevic 17 sayı 14 ribaunt, Ivanovic 17 sayı, Pavlicevic 13 sayı 5 asist, Sehovic de 12 sayı ile çift hanelere çıkan isimler oldular. Çekya’da ise Auda 14 sayı, Satoransky 13 sayı 11 asist 4 top çalma, Peterka, Palyza ve Bohacik de 11’er sayı ile mücadele etti. Bu sonuçla birlikte Karadağ gruptan çıkmayı garantilerken, Çekler işi mucizelere bırakmış oldu.

 

44 Bojan Bogdanovic (CRO), 9 Dario Saric (CRO)Hırvatistan 73 – 79 İspanya

Grubun fiilî liderini tayin edecek bu maç, hakikaten son dakikalara dek muazzam geçti. Popovic, Tomas, Saric, Simon, nihayet kabuğunu kıran Bender ve Bogdanovic önderliğinde maça 10-0’lık seri ile başlayıp rakibine hemen her alanda direnen Hırvatlar, maç sonunda Popovic’in (rakibin faul hakkı dolmuşken) faul aldırıp çizgiye yönelmek yerine tuhaf bir atışı tercih etmesi sonucu ilk kez skordan koptular. Devamında maçı yine tek baskete indirmek için turnikeye kalkan Bogdanovic, işi biraz fazla “artistliğe” vurunca havada Juan Hernangomez’den dehşet bir blok yedi, ve taktik fauller neticesinde İspanya galip geldi. Yani Hırvatlar, yine maç sonunda Hırvatlık yaptılar… İspanya’da kırılma anlarını şahane oynayan S-Rod 12 sayı, Pau Gasol 11 sayı 10 ribaunt, Rubio 13 sayı 4 asist, Marc Gasol 9 sayı 8 ribaunt, en mühim faulleri sayıya çeviren San Emeterio 12 sayı, Juan Hernangomez de 9 sayı ile oynadı. Hırvatlar’da ise Saric 18 sayı 13 ribaunt 5 asist, Bogdanovic 15 sayı, Popovic 11 sayı, Tomas 10 sayı, Simon 9 sayı 6 asist, Bender de 4 sayı 2 blok ile oynadı.

 

Team HungaryRomanya 71 – 80 Macaristan

Tam bir Mandache – Hanga düellosuna sahne olan bu müsabaka, beklenenin aksine hiç de sıkıcı veya temposuz geçmedi. Romenler’in her atımlık barutuna bir şekilde cevap verip ayakta kalan Macarlar, rakiplerinin sonlara doğru Popa önderliğinde başlattığı geri dönüşe de faul çizgisinden teklemeyerek direndi ve gruptan çıkmayı garantiledi. Macarlar’da dünün kahramanı Hanga form grafiğini yine yükselterek 25 sayı 6 ribaunt, Vojvoda 26 sayı 4 ribaunt 4 asist, Allen 10 sayı 5 ribaunt ile başrolü paylaştı. Romenler’de Moldoveanu’nun 5 faul almadan evvel hücumda silindiği maçı Mandache 24 sayı, Popa 11 sayı 4 asist, Baciu da 12 sayı ile oynadı.

 

D GRUBU

 

MILD0074Rusya 69 – 84 Letonya

Düşünün ki, Porzingis ilk yarıda (yine skandal bazı düdükler sonucu) 4 faul almış olsun, maçı da 5 faulle erken tamamlasın. Fakat buna karşın Letonya, Timma önderliğinde tam bir takım oyunu sergileyip olağandışı bir geri dönüşle maçı tam 15 fark atıp kazansın. Yine İtalyan hakem Mazzoni eşliğinde sahaya çıkan Rusya, ikinci yarıda adeta tüm kalitesini terk etsin, ama Letonya gibi kırılgan bir takım ivmesini hiç kaybetmesin. İşte, böyle bir maçtı. Böylelikle üçlü averajda üstünlüğü de yakalayan Letonya’da Timma 22 sayı 6 ribaunt 3 asist 3 top çalma, Smits 11 sayı, Meiers 10 sayı 5 ribaunt, Porzingis 3/10 isabetle 11 sayı 5 faul, Strelnieks 9 sayı 4 asist, Bertans kardeşler de toplam 17 sayı ile galibiyete katkıda bulundu. Rusya’da ise Shved (21s 6a) ve Mozgov (16s 6r) dışında çift hanelere çıkan isim olmadı.

 

7 Bogdan Bogdanovic (SRB)Büyük Britanya 68 – 82 Sırbistan

Nispeten rekabetle geçen 2. periyot dışında, Sırplar oyunun (beklendiği gibi) mutlak hakimiydi. Pota altında Olaseni’yi iyi kapatan Sırbistan, rakibi dış şutlara mahkum etti ve maçı rahatça kazandı. Bogdanovic 18 sayı 7 ribaunt 7 asistle yine istirahat imkanı bulamazken, Stimac 11 sayı 5 ribaunt, Jovic 11 sayı 5 asist, Micic 8 sayı, Macvan da 10 sayı kaydetti. Britanya’da Okereafor 17, Johnson 13, Nelson da 11 sayı üretirken, Olaseni 13 ribaunduna karşın 6 sayıda kaldı.

 

9 Semih Erden (TUR)Türkiye 78 – 65 Belçika

Bu kez, Cedi’yi 5 numaraya çekip 5 kısaya dönmek misali, Sırplar karşısında yaptığımız gibisinden radikal hamlelere gerek kalmadan kazandık. İlk çeyrekte 10/10 isabetle 23 sayı kaydedip muhteşem bir başlangıç atmosferi geçirdikten sonra, 8-0’lık serimiz ve Semih’in çift hanelere ulaşması ile ilk devreyi 40-33 önde tamamladık. Fakat 3. çeyrekte 4 dakika boyunca sayı bulamadığımız devreler yaşadık ve bu sorunu da tam sahada baskılı savunmamız ile aştık. Dış şutlara muhtaç bıraktığımız Belçika bu bölümde (durup durup bize karşı parlayan) Lecomte dışında bir hücum silahını devreye sokamadı, biz de Melih ve Furkan’ın güzide üçlükleri ile farka gittik. Sinan, düşük şut yüzdesine karşın yine Britanya maçındaki gibi olumlu oynadı; fast break’lerde 15-6 üstünlük kurup, çaldığımız topları bu kez büyük oranda kolay sayıya dönüştürebildik; ve Kenan’ın enfes savunma katkısı ile abad olup, 2. tura yükselmeye hak kazandık. İşin ilginç yanı, Letonya maçını kazanırsak, 3. olup çapraz eşleşmede İspanya’da kurtulmamız muhtemel; ama aynı ihtimal Letonya için de geçerli olduğundan, Perşembe günü bizleri çok zorlu bir maç bekleyecek.

25 Kenan Sipahi (TUR)Millilerimiz’de Furkan Korkmaz 14 sayı, sahadayken +26 sayı farkı katkısı yaratan Kenan 6 sayı 3 top çalma, Cedi 10 sayı, Semih 12 sayı 5 asist, Melih 12 sayı, X-Faktörlük yapan Barış da 9 sayı 4 ribaunt ile galibiyette pay sahibi oldular. Belçika’da ise Van Rossom 13, Gillet 10, De Zeeuw 9 sayı üretti.

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

Youtube: @İmlacı

 

 

 

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular