DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI, İSPANYA

Okunması Gerekenler

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN CUMHURİYET Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu güzel gecede, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anarak yazıya...

1 NUMARALI MENAJER, JORGE MENDES EFSANESİ

Günümüz futbolunda menajerlerin önemi hepimizin malumu.. Bunların içinde zirvede olan isim ise ülkemizde de bol sıfırlı eurolar kazanmış Jorge...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

eren10Bugünkü yazımda sizler için İspanya Milli Takımı’nı değerlendireceğim. Kuşkusuz İspanya ABD’den sonra turnuvanın en büyük şampiyonluk adayı ve ev sahibi olmaları onlar için çok büyük bir avantaj.
Öncelikle oyuncuları bireysel olarak daha sonra da İspanya’yı takım olarak değerlendirelim.

JOSE CALDERON…Büyük ihtimalle Bench’ten gelecek olsa da, takımın en önemli parçalarından biri. Rubio’da olmayan bir özellik var onda, o da gerçek anlamda bir şut tehditi. Yıllardır NBA’de izlediğimiz Calderon’un ne kadar iyi bir pasör olduğunu da biliyoruz. ABD dışında ki neredeyse her Milli Takım’da ilk 5 oynayabilecek olan Calderon, İspanya’da Benchten gelecek.

isp2RICKY RUBIO…İspanya’da oyunun hücum yönünün beyni olan Rubio İspanya’nın kaderini belirleyecek en önemli etkenlerden biri. Gasol kardeşler ve Ibaka’yla oynayacağı Pick&Roll’ler hücumdaki en büyük silahi İspanya’nın. Dezavantajı ise işin şut tarafında çok kötü  olması.

SERGIO RODRIGUEZ… Muhtemelen Bench’ten gelecek  olan bir başka isimde Sergio Rodriguez. Rudy Fernandez ile Real Madrid’te ki birlikteliğinden de gelen mükemmel bir partnerlikleri var. Bench’ten gelerek enerjisini getirmesi çok önemli olacak. Bol bol Alley-Oop bekliyoruz Rudy Fernandez’le Sergio Rodriguez ikilisinden.

JUAN CARLOS NAVARRO…Artık kariyerinin sonlarına doğru gelen Navarro, hala şutlarıyla çok can yakıyor. İspanya’nın en saf şutör’ü, belki de Euroleague tarihinin en iyi şutör’ü Navarro’dan tek beklenti, benchten gelerek 3lüklerine devam etmesi.

SERGIO LLULL… İspanya’nın bir başka Real Madrid’li oyuncusu Lull, ilk 5’te yerini muhtemelen alacaktır. Rudy Fernandez’le birlikte ilk 5’teki 2 şut tehditinden biri. Yüzdesini yüksek tutması ve savunmadaki enerjiye ayak uydurması önemli olacaktır.

ispALEX ABRINES… İspanya’nın kadrosunda ki genç yeteneği. Aldığı süreleri göze batmayarak degerlendirmesi önemli olacaktır. Oklahoma City tarafından draft edilmesine rağmen hala Barcelona’da kariyerine devam ediyor.

VICTOR CLAVER…  İspanya’nın uzun rotasyonunu düşünecek olursak çok uzun süreler alamayacaktır. Aldığı sürelerde Rubio’yla iyi anlaşması önemli olabilir.

FELIPE REYES… 2004 yılından beri Real Madrid’de kariyerine devam eden Reyes, takımın en tecrübeli isimlerinden biri. Artık 34 yaşında gelmiş olsa da, hala bench’ten aldığı süreleri iyi kullanmaya devam ediyor, önemli etkenlerden biri olacaktır.

PAU GASOL… İspanya takımının en önemli oyuncusu diyebiliriz Pau için. Rubio’yla oynadıkları ikili oyunlar ve uzunların arasındaki pas trafiğindeki yeriyle hücumda çok büyük katkı sağlayacaktır. İşler sıkıştığında başvurulacak 1 numaralı isim. İşin savunma yönünde de kardeşi Marc ve Ibaka ile pota altı savunmaları çok önemli olacak.

MARC GASOL… Pota altındaki sertliği sağlamasıyla ve hücumdaki ikili oyunlara katılımıyla Marc en önemli etkenlerden biri. Özellikle savunmada Ibaka’yla birlikte oynadıklarında yapacakları savunma onları en ayrı kılan yanlarından biri oluyor. Abd’ye karşı şansları olması için, o savunmayı çok iyi yapmak zorundalar.

isp3SERGEI IBAKA… İspanya takımının pota altına atletiklik getirerek en önemli işlerden birini yapıyor Ibaka. Savunmada ne kadar etkin olduğunu biliyoruz, hücumda da İspanya’nın üstün pasörlüğü onu oyuna katıyor, ama özellikle işin savunma yönünde Ibaka en önemli oyuncu.

RUDY FERNANDEZ..İspanya’nın en özel oyuncularından biri. Yıllarca NBA’de temsil etmesi dışında, atletizmi ve renkli oyunuyla kadroda farklılık yaratıyor. İlk 5’te tabii ki de kendine yer bulacaktır ve bireysel olarak birşeyler üretme konusunda Gasol’le birlikte en önemli kozu. Takım sıkıştığında ön plana çıkacaktır.

Şimdi bir de İspanya takımına genel bir bakış yapalım; Hücumda en önemli etken ikili oyunlar, herkes bunun farkında olsa da ABD dışında bunu durdurabilcek bir takım olduğunu sanmıyorum. Savunmada ise Ibaka’nın enerji ve etkinliği çok önemli, geniş uzun rotasyonu İspanya’ya büyük avantaj sağlayacak. İspanya’nın ABD ile final oynamasını ve bu finalinde çok kafa kafaya geçmesini bekliyorum  fakat İspanya’nın Amerika ile başa çıkması zor.. Yine de gerçekleşirse, ev sahibi bir İspanya’ya karşı ABD finali çok keyifli olacak!

Yazıların diğer yazıları için tıklayın

eren.sozen@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN CUMHURİYET Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu güzel gecede, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anarak yazıya...

1 NUMARALI MENAJER, JORGE MENDES EFSANESİ

Günümüz futbolunda menajerlerin önemi hepimizin malumu.. Bunların içinde zirvede olan isim ise ülkemizde de bol sıfırlı eurolar kazanmış Jorge Mendes. Gestifute'nin sahibi olan Portekizli menajerin...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

AZ ALKMAAR AKADEMİSİ…

AZ ALKMAAR AKADEMİSİ… Son dönemde Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin akademileri hakkında yoğun analizler yapmıştım. 26 Ekim Pazartesi günü Johan Cruyff Institute’da idim. Okulda akademisyenler ile...

KURT KANUNU

KURT KANUNU “Kurtlukta düşeni yemek kanundur” diye son veriyordu hayatına Kara Kemal. İzmir Suikasti’ni planlayan ekipten olduğu iddiası ile suçlu bulunan ve kellesine hükümet tarafından ödül...

Benzer Konular