https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CURRY:LEBRON’DAN DAHA İYİ BİR HÜCUM OYUNCUSUYUM!

Okunması Gerekenler

eren10Geçtiğimiz günlerde Dan Patrick Show’a telefon bağlantısıyla konuk olan Stephen Curry, ‘Lebron James mi yoksa sen mi daha iyi bir hücum oyuncususun?’ sorusu üzerine ‘Daha iyi bir hücum oyuncusu? Ben mi
yoksa Lebron mu? İlk kez böyle bir soruyla karşı karşıyayım ama ‘ ben’ cevabını verdi.

curryDevamında ise cevabına kanıt olarak; ” ikimizde skor üretebiliyoruz fakat ben takım arkadaşlarımı da oyuna sokuyorum ve top dağıtımı yapıyorum” diyerek ekledi. Bunun üstüne programın sunucusu olan Dan Patrick ‘peki sadece skor üretmek olarak ne diyorsun, sen ve Lebron ikinizde çıktınız ve sadece skor üretmek için oynuyorsunuz, hanginiz daha çok sayı üretirsiniz?’ sorusunu sordu ve Stephen Curry bu soruya da gülerek ‘kendimi söylemek isterim’ cevabını verdi.

Sosyal medyada da oldukça ilgi çeken bu soru, Curry’nin kendisini daha iyi göstermesiyle daha farklı ve ilginç bir boyut aldı. Ama Curry hiç te haksız sayılmaz. Tabloda da gördüğümüz gibi 2009-2010 sezonun’dan beri Curry en çok 3’lük atan oyuncu ve bunu %44 gibi muazzam ötesi bir yüzdeyle yapıyor. 3 sayı açısından Lebron’un ona yaklaşma ihtimali yok!

curry2Curry’nin daha iyi bir şutör olduğu bir gerçek. Top dağıtımı açısından tabiki Curry bir PG olarak Lebron’dan daha etkili fakat Lebron’da takımını oyuna sokabilen ve topu dağıtabilen bir oyuncu. Bunun yanında Lebron’un tabiki daha iyi bir saha içi yüzdesi var çünkü fast break sayıları ve potaya yakın olarak bulduğu sayılar (turnike,smaç) Curry’den çok daha fazla.

Pozisyon ve tarz olarak çok farklı olan Lebron ve Curry’nin Hücum açısından birbirine yakın olduğunu düşünüyorum. Curry çok daha iyi bir şutör, Lebron bir canavar ve potaya çok daha fazla gidiyor. Lebron oyunu Curry’e göre daha sağlam domine eden bir oyuncu, Bunda da mevki farkının büyük etkisi var.

curry3Sonuç olarak Curry’nin Lebron’dan daha iyi bir hücum oyuncusu olduğunu söylemesinin kesinlikle yanlış ya da abartı bir yanı olduğunu düşünmüyorum, hatta Curry’e katılıyorum!

eren.sozen@abcspor.com

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular