BEŞ HAFTA ALTI MAÇ

METEHAN SOZUGECENSüper Toto Süper Ligde  son altı maç beş hafta içerisinde oynanarak 2014-2015 şampiyonu belli olacak. Geçen hafta Fenerbahçe’ den yana olan ibre, Fenerbahçe’nin puan kaybıyla bu hafta Galatasaray’a döndü.

Kalan maçlara göre değerlendirdiğimizde Beşiktaş ve Galatasaray kalan maçlarını kazanırsa şampiyon oluyorlar. Ancak benim görüşüme göre Galatasaray, bu hafta Akhisar deplasmanından üç puan ile dönerse yüzde 85 şampiyon olur. Fikstürleri incelemeden her maçın zor olduğunu sürprizlere açık olduğunu unutmadan değerlendirme yapacağımızı belirtelim. Galatasaray Akhisar’dan sonra Beşiktaş maçına kadar Konya, Mersin ve G.Birliği maçlarını oynayacak ve bunlardan sadece Mersin maçı dışarıda. Konya ve G.Birliği kolay lokma olmasa da kendi sahasında G.Saray ne yapar eder, bir şekilde bu maçları kazanır. Mersin deplasmanında da çok sıkıntı çekmeyeceklerini düşünüyorum. En azından o deplasman F.Bahçe’nin Sivas ve Beşiktaş’ın Akhisar deplasmanlarından bir ölçü daha kolay. Aynı derecede değerlendirsek bile bu maçlar birbirini götürür. Beşiktaş maçı ise o anda kimin daha ihtiyacı varsa o takımın kazanacağı maç olur. G.Saray Beşiktaş’ın gerisine düşerse ilk iki şansı kalmaz ise o maça asılmaz. Beşiktaş geride olursa zaten G.Saray a deplasmanda çok başarısızlar ve bunun da etkisiyle G.Saray rahat kazanır. Ancak ikisinin de  hedefi devam ediyorsa o maç çetin geçer.

 

Beşiktaş en zorlu fikstüre sahip olsa da bunu kendi lehine çevirebilir. Trabzon, G.Antep ve Akhisar maçlarından alınacak dokuz puan onları potada tutar. Çünkü geriye düşmüş, galibiyet gerekli olan bir Beşiktaş’ın Arena da işi çok zor.

 

Fenerbahçe ise bu sene İsmail Kartal’ı göreve getirerek zaten kendi kalesine bir golü atmış durumda. Diyelim Beşiktaş ve G.Saray bu hafta puan kaybetti F.Bahçe lider oldu. Sivas deplasmanında kazanır diyebilen var mı? O idrakta olsalar Eskişehir’ de, G.Birliği, Konya deplasmanlarındaki gibi basiretsiz olmazlardı. Ayrıca G.Birliği maçında berabere iken yenen hatalı gol olmasa puan eşitliğinde yine avantaj Fenerbahçe’deydi.

 

Bu ligin bu kadar çekişmeli geçmesini sağlayan İsmail Kartal ‘ı bu takımın başına getiren Aziz Yıldırım ‘ dır. Başka bir açıklaması yok. Bu yorumum bir eleştiri değil gerçektir. Bugün seçim olsa başkanın yeniden Aziz Yıldırım olması gerektiğini nasıl savunabiliyorsam , hoca seçiminin de bu kadar yanlış olduğunu savunuyorum!

metehan.sozugecen@abcspor.com