kaan ilhan resimBahar Özmen; bu kadar mütevazı bu kadar alçak gönüllü bir insanı tanıdığım için çok mutlu ve çok şanslıyım. İyi ki bu röportajı yapmaya karar verip hemen hareket geçmişim eğer harekete geçmekte geç kalsaydım bu kadar dünya tatlısı bir hanımefendiyi tanıyamayacaktım. Bahar Özmen’e her şey için teşekkür ediyorum röportajımı kabul ettiği için bu kadar mütevazı olduğu için ve üst düzey misafirperverliğinden ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum.

BAHAR ÖZMEN KİMDİR? BİZE BİRAZ KENDİNİZİ ANLATIR MISINIZ?

13 Kasım 1990 doğumluyum, öncelikle bununla başlayalım. Liseyi Erenköy Işık Lisesinde okudum ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema TV bölümünden mezun oldum.

NERELİSİNİZ?

Selanik göçmeniyim.

BU İŞİ YAPMA FİKRİNİ NASIL OLUŞTU SİZDE?

Küçükken aklımda sabah haberlerini sunmak ve hazırlamak gibi düşüncelerim vardı. (Gülerek) Ben sürekli rahmetli Mehmet Ali Birand’ı izleyerek ve onu takip ederek aslında bu tarz bir duruma yöneldim. Mehmet Ali Birand sayesinde gündemi çok yakinen takip ettim ve rahmetli Birand sayesinde Türkiye siyasi tarihini araştırmaya başladım.

BAHAR 11MEHMET ALİ BİRAND’IN HAZIRLAYIP SUNMUŞ OLDUĞU 32. GÜN MÜYDÜ SİZİN İLGİNİZİ ÇEKEN?

32.Gün de var daha çok Ana Haberdi.

ÖĞRENİM DURUMLARINIZA GELMEK İSTİYORUM NASIL BİR ÖĞRENCİLİK GEÇİRDİNİZ?

Erenköy Işık Lisesinde okuduğum dönemlerde oradan çok şey öğrendim ve orada eşit ağırlıktan sözele geçtim sırf gastronomi okumak için. Daha sonra Okan Üniversitesinin gastronomisini %100 bursla kazandım özel yetenek sınavıydı bu. Üniversite sonuçları açıklandı Bahçeşehir Üniversitesi Sinema –TV bölümünü %50 burslu kazandığımı öğrendim. Gastronomi okuyacağım derken sinema TV okumaya başladım (Gülerek)

KAÇ DİL BİLİYORSUNUZ?

İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca.

PEKİ, SİNEMA MI TELEVİZYON MU NE ZAMAN KARAR VERDİNİZ?

Üniversitede okumaya başladıktan sonra hemen ilk yıl anladım ki sinemacı değil televizyoncu olacağım.

İLK BU KONUDA KİMDEN DESTEK ALDINIZ?

Ali Atıf Bir hocam ve Sinem İnce’den destek aldım. 1.sınıfta okuduğum okulda bulunan Prof. Dr. Ali Atıf Bir hocamıza ulaştım ve daha erken ama ben staj yapmak istiyorum dedim. Onlar da onay verince Atıf Hoca ile Reklam ve Ekran programında staja başlamış oldum.

BAŞKA STAJ YAPTINIZ MI?

NTV’de çalıştım. Sevgili Burcu Esmersoy ile Yaz gecesi programında. Yekta Kopan’la ise Gece Gündüz programında…

BURCU ESMERSOY’UN SİZE OLAN TAVRI NASILDI?

Ne bir hava ne de kendini beğenmişlik vardır Burcu Esmersoy ’da dünyanın en mütevazı insanıdır sevgili Burcu Esmersoy.

Stajım bittiği gün bana söylediklerini unutmam ‘Bahar ne zaman herhangi bir şeye ihtiyacın olursa beni ara sana yardımcı olabilirsem çok mutlu olurum’ demişti. Sadece bana değil diğer stajyerlerine karşıda öyleydi Burcu Esmersoy. Bulunduğu yeri tırnaklarıyla kazıya kazıya hak etmiştir.

SEKTÖRDE BAŞKA SEVDİĞİNİZ İSİMLER KİMLER?

Yekta Kopan’ın yeri bende ayrı. Çok çok severim (gülerek). Sevgili Yekta Kopan’dan çok şey öğrendim. En basitinden soru sormakla ilgili her şeyi bana kendisi öğretmiştir.

NTV’DEN SONRAKİ ROTANIZ NERESİ OLDU?

CNN Türk’e geçtim. Afişteydim yine kültür sanatla devam etmiş oldum. Sevgili Nefise Karatay’ın ekibi ile çalışmak keyifliydi. O ekipte de Melis’in emeği büyüktür üzerimde…

KÜLTÜR SANAT İÇERİSNDE YOĞURULMUŞSUNUZ DİYE BİLİRİZ SANIRIM?

Kesinlikle öyle. (Gülerek)

KÜLTÜR SANATTAN BAŞKA BİRŞEY DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Düşündüm düşünüyorum. Her gün her şey yenileniyor değişiyor bende öyle tabi… Nasıl yol almalıyım, kendime yeni ne katabilirim diye hep düşünüyorum ve bunun peşinden gitmeye çalışıyorum… Kültür sanattan başlamak benim için büyük avantaj olmuş oldu tabi.

SPİKERLİK VE SUNUCULUĞUNUZA GELMEK İSTİYORUM. OKULDAN ALDIĞINIZ BİR EĞİTİM YOK SANIRIM EKRANA DAİR. PEKİ, BU EĞİTİMİ NEREDEN ALDINIZ?

Evet, öyle senin de söylemiş olduğun gibi ekran arkasını aldım okuldan ekran önünü ise Diyalog ve ekibine borçluyum.

BAHAR 1

SONRA SÜREÇ NASIL DEVAM ETTİ?

Daha sonra başka bir şeyler yapmalıyım dedim bu değişten sonra (Gülerek), Ülke TV’de yayınlanan iş dünyası ile ilgili haberler sundum 30 küsur bölümdü ve 6 ay sürdü orada sadece sunuculuk yapıyordum, bu beni tatmin etmemişti açıkçası çünkü her bir basamağında bulunmalıydım işin. Benim bu hayattaki düşüncem hep şudur sevgili Kaan ‘Her işin bir karakteri, duruşu olmalı” bu iş dediğim gibi beni tatmin etmeyince sağ olsun Sevgili Ayşe Gürzap yani diyalog beni Kanaltürk’e yönlendirdi ve olayın rengi bir anda değişti( Gülerek)

KANALTÜRK’TE ÇALIŞMA ORTAMINIZ NASIL NELER YAPIYORSUNUZ?

Öncelikle şunu söylemeyelim Kaan, çalıştığım ekipten çok mutluyum ve kanaltürk’te çok huzurluyum, işte önemli olan unsurlar bunlar zaten benim için.

Biz Kanaltürk’te ekip olarak hiçbir işten kaçmıyoruz ve her işi yapıyoruz bu çok önemli. Kendi programımda neredeyse her işi kendim yapıyorum. Tabi sıkıştığımız zaman ekip arkadaşlarımızda saolsunlar bize yardımcı oluyorlar. Mekânları ayarlıyorum, metinleri yazıyorum, montaj için gerekli malzemeleri buluyorum ki yazıyorum, yeri geliyor montaj yapıyorum. Çok kolektif çalışıyorum Ülke TV’deki gibi sadece sunmuyorum. İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

EKİP İÇERSİNDE KİMLER SİZİN İÇİN BİR TIK ÖNEMLİ OLAN İSİM YA DA İSİMLER?

Aydan Önder ve Barış Turanlı. Sevgili Aydan Önder benim Şefim. Barış Turanlı ise Kanaltürk’ün Programlar Müdürü. Aydan abla her zaman fikirlerime değer verir beni dinler birlikte beyin fırtınası gerçekleştirir fikir alışverişinde bulunuruz bunlar benim için çok değerli parametrelerdir.

Programlar müdürüm sevgili Barış Turanlı ‘da sağ olsun bana güvenir ki onun güvenini kazanmakta benim için çok önemlidir. Motivasyon bu işte çok önemli güvenlerini boşa çıkarmamaya çalışıyorum bende. Mesela bazen bunu yapabilir miyim diye düşündüğümde ya da tereddütte kaldığımda yaparsın yapacaksın değip kendime olan güvenimin de artmasında yardımcı oluyorlar.

PROGRAMA GELMEK İSTİYORUM. NE VAR NE YOK BİZE BİRAZ İÇERİĞİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ PROGRAMIN?

Öncelikli olarak program benimle başlamış bir program değil. Daha önceden Ne var Ne yok programı Kanaltürk içerisinde yer alan programların haftalık özetlerini gösteriyordu ben Kanaltürk’e girdiğim zaman programın formatını değiştirme teklifinde bulundum.

Sevgili şefim Aydan Önder ile birlikte oturduk, düşündük, taşındık bu programla ilgili neler yapılabilir diye sonra ekip olarak karar verdik ve program kültür sanat olarak devam etti

PROGRAM SONRA BİR DAHA KABUK DEĞİŞİKLİĞİNE UĞRADI NEDEN?

Programın daha çok izleyici kitlesine ulaşması için belirli atılımlar gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Bizde Trendler ne? Neler dönüyor?  Medya da popülasyonu yüksek neler var? Değip araştırmalar yapmaya başladık. Bu tarz bir kabuk değiştirmeyle de gördük ki bu yapıda bir program yok ve buna ihtiyaç var.

TRENDLERİ NASIL YORUMLUYORSUNUZ EKİP OLARAK?

Her gün her şey değişiyor ve gelişiyor haliyle insanlarda bu değişikliklerden gelişmelerden haberdar olmak istiyorlar. Bizde ülke genelinde gerçekleşen tüm yenilikleri takip edip bunlardan insanların haberdar olmalarını sağlıyoruz… Nerelerde hangi konserler var bu ara yeni çıkan oyunlar neler? Son dönemde insanların merak ettikleri, ne varsa bunları araştırıyoruz o yüzden de yazılı, görsel ve sosyal medyayı da yakından takip ediyoruz.

BAHAR 2POPÜLER OLAN DİZİLER İLE İLGİLİ KOLEKTİF BİR ÇALIŞMA YAPMAYI DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?

Güzel soru. Her fikri açığım böyle bir şeyde yapabiliriz neden olmasın.

PROGRAMCILIKTA EN ÖNEMLİ OLGU SİZCE NE?

Doğal olmak.

BİRAZ KİŞİSEL OLARAK SİZİNLE İLGİLİ SORMAK İSTİYORUM. HAYALİNİZ NE?

Güzel soru. Çok saol. Çok keskin bir düşüncem yok ama ağır basan şeyler var tabi. Spor spikerliği ağır basanlardan bir tanesi mesela maç anlatmayı çok istiyorum.

NEDEN SPOR SPİKERLİĞİ NEDEN MAÇ ANLATMAK?

Kadınlar için hala şöyle bir durum var ne anlar ki futboldan spordan? Çok şey anlarım Kaan (Gülerek) Ofsayttı anlarım, yorum yaparım. Futbol maçlarını seyretmekten büyük keyif alıyorum sadece kendi takımımınkileri değil neredeyse hepsini izliyorum. Maçı televizyondan izleyen kesim içinde maç spikeri çok önemli stattaki o heyecanı o coşkuyu spiker izleyiciye aktarıyor. Bende bu heyecanı izleyiciye aktarmak bu coşkuyu onlarla beraber yaşamak için maç anlatmak istiyorum. Bu benim hedeflerimden bir tanesi bunun için kendime yatırım yapmaya başladım bile..

KADINLARIN MAÇ ANLATMASINA ÜLKE HAZIR MI?

Şu an için değil bence dediğim gibi bir süreçten bahsediyoruz.

KADIN SPİKERLERDEN EN ÇOK KİMİ BEĞENİYORSUNUZ?

Nevşin Mengü ve Şirin Payzını çok beğeniyorum.

ERKEK SPİKERLERDEN EN ÇOK KİMİ BEĞENİYORSUNUZ?

Fatih Portakalı çok beğeniyorum ki onunla çalışmayı çok çok istiyorum. (Gülerek)

BİR KADIN GÖZÜYLE FUTBOL DERSEK TÜRKİYE LİGİYLE AVRUPA LİGLERİNİ KIYASLAMANIZI İSTESEM BİZLERE NELER SÖYLERSİNİZ?

Ligimizi Avrupa’nın hangi ligiyle kıyaslarsak kıyaslayalım daha çok fırın ekmek yememiz lazım.

Eksiklikler şunlar bana göre; Türk sporculara gereken yatırım yapılmıyor, alt yapıda da seçmede de bence ciddi olarak eksiklerimiz var. Doğru adamları seçip geliştirip doğru yerlere koyamıyoruz. Mecburi bir dışa bağımlılığımız var bu da bütün kulüplerin ekonomisini alt üst ediyor.

Şuan Arda Turan konuşuluyor neden ikincisi yok kimse bunları konuşmuyor. Nerede yanlış yapıyoruz diye sorgulamamız gerek.

Doğru hoca ve doğru takım kombinasyonlarında da çok eksiklerimiz var. Takım taraftarlarının yönetimde sözleri yok bence bu da ciddi sorun. Takım taraftar gruplarının çok iyi dinlenmesi, kendi kulüplerinin yönetiminde daha çok söz sahibi olması lazım.

BU MODELİ NASIL ENTEGRE EDECEĞİZ? ÇOK CİDDİ MODELDEN BAHSEDİYORUZ

Takım taraftarı en ufak bir başarısızlıkta hocayı, oyuncuyu yuhalıyorsan ortada ciddi bir sorun var demektir ve ilk önce bunları çözmek gerekir. Her türlü sözlü yazılı fiziksel şiddetin önlenmesi gerekir. Bunun bir spor olduğunu hatta sporun ne olduğunu anlatmak lazım. Kulüplerin taraftarına eğitim vermesi, yatırım yapması gerekiyor. Futbolun temelinin anlatılması gerekiyor, görüşler alınmalı fikirler değerlendirmeli.

JOSE MOURINHO’YA KARŞI BİR SEMPATİNİZ VAR NE BOYUTTA BU SEMPATİNİZ?

Bir gün Jose Mourinho’yu Türkiye’de görmek istiyorum ve bunun olacağına inanıyorum sevgili Kaan, sempatim bu kadar üst düzeyde. (Gülerek)

ŞUAN KANATÜRKTESİNİZ. PEKİ, BURADAN SONRA TELEVİZYONCULUK ANLAMINDA NELER YAPMAK İSTER BAHAR ÖZMEN?

Daha yolun başındayım ve öğreneceğim çok şey var. Hayat bu ne getirir ne götürür bilemem ama daha gerçekleştirmem gereken çok hayalim var bunun içinde son sürat çalışmaya devam ediyor olacağım…

ARKADAŞ ÇEVRENİZE GELMEK İSTİYORUM. SİZE OLAN BAKIŞ AÇILARI NASIL?

Kendime özel küçük bir arkadaş grubum var ve yıllardır birlikteyiz, eskiyiz onlarla görüşmeyi çok seviyorum çünkü insanlar zor dostluklar elde diyor ve kaybetmek istemiyor.

Arkadaşlarım benim hayallerimi hep biliyordu bende onların hayallerini biliyordum birbirimize hep destek olduk ve oluyoruz onların bana bakış açısı ve benim onlara bakış açım ilk gün neyse hep öyle oldu hep de öyle olacak.

BAHAR 4İŞ HAYATINDAKİ BAŞARININ SIRRI SİZCE NEDİR?

Ben iş hayatında gereksiz samimiyetleri doğru bulmuyorum. O yüzden belli bir mesafede durmayı tercih ediyorum. Böylelikle de insanların bana zarar vermesini engelliyorum. Gereksiz samimiyet sizi felakete götürür.

BU İŞİ YAPMAK İSTEYENLERE NELER SÖYLERSİNİZ?

Öncelikle gerçekten bu işi ne kadar isteyip istemediklerini iyi tartıp ölçsünler çünkü televizyonda da, sinemada da hatta gazetede de olmak ve bu tarz işleri icra etmek çok meşakkatli. Ekran öyle gördükleri kadar pırıl pırıl ve tozpembe değil çok çalışıyoruz çok emek harcıyorsunuz saat gözetmeksizin… Televizyon benim için bir hastalık (Gülerek).

Çok keyifli bir iş, bu işi şan, şöhret para, pul için ya da sadece güzelliğine güvenip yapmak isteyenler şimdiden vazgeçsinler çünkü bu iş öyle bir iş değil. Kendini sürekli yenilemen ve geliştirmen gerekiyor, gecenin gündüzün olmaması lazım.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELER?

Aile her şey demektir… Bu güne kadar ne olursa olsun beni hep desteklediler, arkamda durdular durmaya da devam ediyorlar onlara bir kez de buradan teşekkür ediyorum. Allah başımdan eksik etmesin… Ve Seni eklemek istiyorum. (Gülerek) Bir kere senin bu işte ilerlemek istediğin çok belli inşallah önün açık olur bu işi yapmak istediğin o kadar belli ki insanlara ulaşma istediğin ve bunları başarman söylediklerimi doğruluyor. Özgüvene sahip olduğun içinde çok şanslısın ve haklıda öz güvene sahipsin. İnşallah bir gün birlikte yan yana başka şeyler konuşuyor ve başka şeyler yapıyor olacağız buna inancım sonsuz Kaancığım. Her şey için teşekkür ederim.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

KAAN İLHAN

mail : kaan.ilhan@abcspor.com

twitter : @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz