ZOR DOSTUM ZOR

28/08/2016          

ertu onerİlk yarı skorunu duyan “vay be ne maç olmuş” der herhalde. Oynanan futbol her iki takım adına da rezalet halbuki. Fenerbahçe şampiyonluk adayı olan ama küme düşme adaylarının arasında adı geçen rakibine baskı kurmayı beceremeyen bir takım görüntüsü verdi. Kayserispor ise Mersin İdman Yurdu’nun işe yararlarının yanına bir de Deniz Türüç’ü koymuş. Rakipte uyum sıfır olunca o kadarı da işe yarıyor.

Teknik Direktörünü değiştirdiğini bilmeyen birisi maçı izlese acaba kenarda Pereira’nın olduğunu anlayabilir mi? Eğer dikkatli bakarsa çok yan pas yapmayan bir takım gördüğü için belki. Peki baskı kur(a)mayıp, yan pas yapmayıp ne yapıyor takım? Hucumda kolayca kaybedilen toplar veya ikinci bölgeden üçüncü bölgeye orta-uzun mesafeli paslar; ki bunların çok büyük kısmı amacına ulaşamıyor. Plan bu ise ve ısrar edilecekse çözüm bence açık:

fb kayseri 123Geçen hafta yazdığım gibi önce fizik kondisyon yükle, sonra stoper ve bekler hariç top sendeyken ve hücumdayken topsuz koşu yaptır. Şu anki görüntüyle topu ikinci bölgede alan birinin iki alternatifi var: 1) Karşındaki adamı geç ve bir pas alternatifin olmasını umut et 2) Görebildiğin tek (hatta yarım) pas şansını zorla. Hal böyleyken de hücumda iki başarılı pası üstüste yapmak mucize. 46 ve 48’de Hasan Ali iki defa boş orta pozisyonu yakaladı, ikisinde de topu dışarı çıkarttı. Neden? Çünkü içeride tek adamın var ve üstünde iki defans var. Fenerbahçe eksik oynayabilir, ama Fenerbahçe evindeki bir lig maçında böylesine basiretsiz oynayamaz.

Sonuç? Belki konuşmak için çok ama çok erken. Yine de düşüncem bu sezonun Fenerbahçe için zor geçeceği yönünde. Takım düzelir mi? Belki… Dick’in işini ne kadar sahiplendiğine bağlı. Transferin bitimine 3 gün var, transfer sorunları çözer mi? Daha önce bahsettiğim sorunları çözmeden kesinlikle hayır, sorunlar çözülürse belki…

Fenerbahçe taraftarına naçizane tavisyem, bu sezonla ilgili bir beklentiniz olmasın. Olur da birşeyler olursa bonus olur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ertug.oner@abcspor.com

twitter: @ErtugrulOner

YORUMLAR