YILDIZ ŞAHANE, AVRUPA FEVKALADE | ABC SPOR

YILDIZ ŞAHANE, AVRUPA FEVKALADE

28/05/2017

YILDIZ ŞAHANE, AVRUPA FEVKALADE

Bir sezon boyu çekilen eza ve çile bu akşam mutlu sonla tamamlandı. Aslında daha önce bitmesi gerekiyordu ama cefasız sefa olmaması için heyecanı 33. Haftaya kadar taşıdık. Bu akşam Gaziantep’e gitmediysem tek nedeni kızımın maçı benimle izlemek istemesiydi ve sorumlu bir baba olarak ondaki taraftarlık duygusunu perçinlemek adına maçı evde izledim. Zaten sonuçtan yana bir kuşkum yoktu, bu akşam şampiyonluğu ilan edeceğimizden emindim.

 

Ben, gelen 3. Yıldızdan çok Şenol hocanın maçın sonlarında bile bırakmadığı ciddiyetle yapılacak transferleri ve özellikle de Avrupa’da gelecek zaferleri bekliyorum. Milne zamanında gönüllerde taht kuran, şampiyonluklara ambargo koyan ama Avrupa’da beklenen başarıları elde edemeyen Beşiktaş’ta o dönemde bir vizyon eksikliği vardı. Şu anda ise Avrupa ve muasır medeniyetlerden hızla uzaklaşıyor gibi görünen ama genç ve dinamik nüfusuyla daha iyi bir yaşam arzu eden Türkiye’nin iyi yönetilen bir kulübünde hocanın da olağanüstü disiplini ve hırsıyla Beşiktaş sürekli üzerine koyarak gidiyor. Bu istikrar korunabilirse beklenen zaferler de yakındır.

 

Manchester United – Ajax UEFA kupası finalini izlerken çok hayıflandım. Beşiktaş – Lyon arasında oynanan iki maç da çok daha kaliteli bir mücadeleye sahne olmuştu. Zaten gerçekçi olmak gerekirse ya Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final, veya UEFA kupasını kazanmak kısa vadeli asli hedefler olmalıdır. Eğer Di̇namo Kiev maçındaki hakem faciası ve Lyon maçlarında Fabri+penaltı hataları olmasaydı bu yıl da hedeflere çok yaklaşabilirdik. Bunun için de hep söylediğim gibi öncelikle saha içinde yaşıyla, kariyeriyle, deneyimiyle lider bir futbolcu gerekli.

Maliyeti belki 10-15 milyon Euro olabilir ama takımın saygı ve sevgisini kazanacak kendini kanıtlamış bir maestro bu takıma şart. Elindeki malzemeden maksimum verimi almayı bilen Şenol hoca kendi ustalığına göre yine bir helva tarifi yapacaktır ve ona da yönetimin mutlaka uyması gerekiyor.

Bana göre Beşiktaş’ın üst üste iki şampiyonluğunda bir numaralı pay sahibi olan Şenol Güneş’in istekleri emir telakki edilmeli ve mutlaka yerine getirilmelidir. Her ne kadar hocanın söylediklerini çözmek çoğu zaman Nazilerin Enigma şifresini kırmaktan daha zor olsa bile futbolcularla kurduğu olağanüstü iletişim ve hakkaniyetli tavırlarıyla büyük saygıyı hak ediyor.

Bugün kutlama günü, bugün mutlu olma günü, bugün bir sezon boyu verilen onca emek ve yorgunluğun ödülünü doya doya tadını çıkarma günü. Ancak bu kadar hızlı dönen bir dünyada yarının planlaması da hemen yarın yapılmalı ve Beşiktaş daha uzun yıllar Türk futboluna damgasını vurmalıdır.

Unutmayalım ki iktidar ve güç kavgaları zirvedeyken daha yoğun olur ama akıllı hareket edip birliğini ve beraberliğini koruyanlar yoluna devam eder. Yolun açık olsun Kartalım!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: gorkem.isik@abcspor.com

twitter: @saturnocontro3

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.