VOLVO OKYANUSLARDA DA GİDİYOR

17/10/2017          

Volvo Okyanuslarda da gidiyor 

İlk kez 1972’de İngiliz bira üreticisi Whitbread adıyla başlayan Okyanus kazan biz kepçe yat yarışları son yıllarda İsveçli otomobil üreticisinin adıyla sürüyor. Genelde İspanya kıyılarından Alicante’den start alan yarışta her biri 20 gün civarında süren 7-8 etap oluyor. Dünya’nın tüm okyanuslarına değen tekneler 70-80.000km yelken bastıktan sonra yarışı ancak 7-8 ayda tamamlayabiliyor.

 

Mürettebat olarak 9-11 arası bir sayıya (ekipteki kadın sayıına bağlı olarak) izin verilirken medya muhabirleri içlerinin dışına çıkması pahasına beleşe seyahat ediyorlar. Yanınıza taze yiyecek almak yasak. Kez sadede bir yedek kıyafet almanıza izin var. O yüzden kadın katılımcı bulmak zor

 

Böylesi zorlu ortamda ayakta kalabilmek için hem çok iyi bir ekip olmalısınız hem de yelken dışında epey maharetiniz olmalı. Sonuçta Mariana çukuru üzerinde motor bozulunca Elmooor diye bağırmak işe yaramıyor. Tıbbi müdahaleler, beslenme uzmanlıkları ya da elektronikten anlamak gerekebiliyor.

 

Yarışı kazanana para ödülü verilmiyor. Zaten onca süre Okyanus’ta hiç paraya ihtiyaç duymadan yaşamış insanları bozmanın alemi yok değil mi?

 

Genelde en beter hava şartları Güney Okyanus’unda yaşanıyor.  Dalga yüksekliğinin 45m’yi geçtiği ve rüzgarın 130km/h ile estiği şartlardan bahsediyoruz. Öyle Bodrum tipi teknenin kıçında yayılıp mavi tur yapmaya pek benzemiyor muhtemelen.

 

Çok yıpratıcı ve maliyetli bir etkinlik olduğundan üç yılda bir yapılıyor. Bu seneki yarış yine Alicante’den 14.Ekim’de start aldı. Sekiz tekne kendini yeni standart olan VO65 modeline uydurabildi (uydurma dediğimiz şey bir milyon avro’cuk tutuyor) ancak 7 tekne yarışa katıldı. Sekizincinin sahibi Ağaoğlu’ymuş….

 

Daha önce mecburi standart Volvo 70 modeliydi. Basitleştirip, ucuzlatmışlar?! Bu yıl yarışçılara sosyal medya hesaplarından güncelleme yapmalarına izin de verildi.

 

Hiç Okyanus’ta kara görünmeyene kadar bir tekneyle açıldınız mı? Ufuk çizgisinde sadece su olması ve dalgaların 3-4 farklı yönden gelmesi, bazen tüm teknenin denize gömülmesi ve çepeçevre suydan bir duvarın içinde kalmak oldukça karmaşık duygular. Kusmamak için denize girmeniz öneriliyor (en azından büyük beyaz öyle demiş?!) Bendeki en baskın his çaresizlik oldu. O kadar küçük ve çaresizsiniz ki Okyanus’a saygı duymadan edemiyorsunuz Tekneniz ve siz ne kadar güçlü olursanız olun, ne kadar pahalı alet edevatla donanmış olun orada, Okyanus’ta kum tanesi gibisiniz. GPRS uydularının bile kapsama alanı dışında kaldığınız olabiliyor. Söylemek ya da yazmakla ifade edebilmek çok zor. O duyguyu da bir kez tattınız mı bağımlılık yapıyor. Bu sefer de karaya sağlimen ayak bastım, yarın yine açılacağım diyorsunuz. Aile, sorumluluklarınız ya da maddi endişeler uçup gidiyor. Tabiatın o muazzam gücünü iliklerinizde hissetmek ve kendinizce ona kafa tutmak istiyorsunuz.

 

Bu yarışı izlemek isterseniz bugünlerde teknelerLizbon’a erişmek üzeredir. Sonra Kasım başı 7000 Deniz mili gidip Cape Town’a ulaşacaklar. Telaş etmeyin, bu yarışı kaçırmanıza imkan yok Google amcaya sorun size yüzlerce sosyal medya ya da web adresi verecektir. Bu nedir yahu, kim izler böyle sporları diyorsanız geçen seferkini iki milyar kişi izlemiş!

 

Deniz ve su aslında hem vücudumuzun hem Dünya’mızın ezici çoğunluğunu oluşturuyor. Ve bizler özellikle de Okyanus’lar hakkında o kadar az şey biliyoruz ki…

 

Neyse, siz bakmayın bu deli herife…hafta sonu Kainatın en büyük derbisi var, döner bıçaklarını ve sidik dolu pet şişeleri hazırlayın. Yirmi yılı aşkın en üst seviyede eğitim almış hem meslek hem entellektüel olarak ülkenin en tepelerine gelmiş kişilerin ağızlarından salyalar akarak rakibe ana avrat küfretmelerini izleyin…Doksan dakikalık maçı yüzdoksan dakikada yorumlamayı bitiremeyenlere ağzınız açık bakın.

 

Keçiboynuzu iyidir, hele familya olarak uygunsanız çiğneyip durun.

 

sevgilernamütenahi

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: attila.saylan@abcspor.com

YORUMLAR