ŞAFAK 3 | ABC SPOR

ŞAFAK 3

13/05/2017

Berbat maçın tek güzel havadisini veriyorum.

Bu eziyetin ve çilenin bitmesine sadece 3 hafta kaldı.

3 hafta sonra bu yavaş, renksiz, ıstırap veren futbol bitiyor.

Üstüste o kadar kötü oyunlar sergiliyor ki Fenerbahçe, insan futboldan soğuyor resmen. Bu yaz Dünya Kupası veya Avrupa Kupası da yok. Bir süre futbolsuzluk biz Fenerbahçe’lilere iyi gelecek doğrusu.

 

Bu havadisin yanında bir de tespitim var, bilmem katılır mısınız?

Hani şu son maçlarda üstüste puanlar topladık ya 90. dakika golleriyle ama top mop oynamadan. Hemen ”skorseverler” tarafından pozitif bir hava oluşturuldu.

Şöyle yorumlar okumaya başladık.

-Aslında çok iyi takımız, 2-3 takviyeyle gelecek sezon şahlanırız.

-Ölümüz bile Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı perişan ediyor.

-Sezon başı kayıpları olmasaydı zirvedeydik.

Hemen pembe hayallere kapılıverdi camia.

Bu geceki mağlubiyet sonrası en azından gerçeklerle yüzyüze geldik tekrar.

İster züğürt tesellisi deyin, ister polyannacılık, bence Antalya yenilgisinin tek olumlu yanı budur.

 

Örneğin şu soruyu soruyorum kendime.”Bugün sahaya çıkan Fenerbahçe onbirinden gelecek sezon hangilerini yine takımın ilk onbirinde görmek isterim”

Kjaer mi ? Muhtemelen transfer bütçesi yaratılması için satılacak.

Lens mi? Kiralık ve kalıp kalmayacağı belli değil. Son haftalarda oynadığı oyuna bakılırsa kafasında sezonu kapatmış zaten. İnşallah Başakşehir Kupa maçı öncesi bir şekilde motive olması sağlanır da yegane hücum silahımız sahada gezinip durmaz bugünkü gibi..

Mehmet Topal mı? Evet bugün tek isyan eden oyuncumuzdu ancak o da ilk kez ciddi anlamda eleştirilere maruz kaldığı bir sezonu geride bırakıyor.

Volkan Demirel mi? Seveni de çok sevmeyeni de.

Diğerlerini saymıyorum bile.Bir kısmı ancak yedek olabilir, bazıları ise artık kadromuzda bile olmamalı.

 

Dolayısıyla demem o ki Fenerbahçe’nin öyle 2-3 tane değil bayağı fazla yeni oyuncuya, tazelenmeye, iştaha, ısırmaya, coşkuya ihtiyacı var. Ha, diyeceksiniz ki ”Biz geçen sezon 50 milyon € verip yeni baştan kadro yaptık, ne oldu o kadro?”

Maalesef yanlış kadro yapmışız, ne diyeyim.

Mehmet Topal varken üzerine 2 tane 8’er milyon €’luk önlibero alırsan; ülkenin senelerdir en iyi bekleri olan oyuncuları yok pahasına kaybedersen; bu kadar oyuncu kalabalığı içinde bir tane ofansif orta saha bulundurmazsan; 4 tane santrafordan bir tane adam gibi santrafor çıkartamazsan olacağı budur.

 

”Kağıt üstünde” iyi oyuncular ile iyi kadro olamıyorsun işte.

Hasan Ali, İsmail Köybaşı, Van der Wiel, Şener hepsi milli bekler değil mi?

Aldığımız katkıya bakarsan ”vay o milli takımların haline” dersin.

Salih, Ozan Tufan kağıt üstünde Fenerbahçe’nin geleceği olan oyuncular  değil mi?

Ben de daha yeni ”Ozan sağbekte düşünülmeli”, ”Salih kalan son maçlarda ilk 11’de düşünülmeli” diye yazdım. Sağolsun bugün ikisi de bana yazdıklarımı yedirtti.

Kağıt üstünde bu takımın 4 tane gol krallığı kazanmış oyuncusu var değil mi? Hadi Emenike’nin Karabük’teki 2.Lig krallığını da sayarsan 5, ama hepsini toplasan bir tane adam gibi golcü etmiyor maalesef. Volkan Şen Türkiye’nin en iyi dripling yapan futbolcusu diyorlar, ama maalesef kağıt üzerinde sadece, yeşil saha üzerinde değil. Peki ya Alper’e ne demeli? Dripling yapar, dinamiktir, kanatta da oynar, çok yönlüdür değil mi? Bugün kaçırdığı gole kızmıyorum, ama bir orta saha oyuncusu olarak defalarca veremediği basit ara paslar sonrası saçımı başımı yoluyorum.

 

Yani seneye de işimiz zor dostlar.

Kasa tam takır kuru bakırken bu kadar transfer nasıl yapılacak?

Yepyeni bir kadro oluşturulursa takım nasıl oturacak? Takım oturana kadar nasıl sabır gösterilecek?

Küskün taraftar nasıl geri gelecek, bu tribünler nasıl dolacak?

Sorulacak soru da, endişe edilecek nokta da çok.

Ama gelin öyle veya böyle şu 3 haftayı bir şekilde geçirelim önce.

Hasbelkader kazanabilirsek, Federasyon Kupası’nı da koyalım müzemize bu arada. Fakat esas önemlisi futbolu bir süreliğine boşverip basketbola konsantre olalım bir haftalığına. Geçen sene hayallerimizi yıkan ”o ribaunta” haftaya izin vermeyelim. Obradovic ve dünyanın en güzel takımıyla Erkekler Euroleague Şampiyonluğu’nu tarihimizde ilk kez Türkiye’ye getirelim.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.