PV SINDHU

21/08/2018          

Dünyanın EN ÇOK kazanan kadın sporcuları listesinin tepesinde tabii ki tenis dünyasının yıldızları var ama aralarında bir başka spordan da bir isim var ki; badminton’cu PV SINHDU

Peki kimdir PV Sindhu ya da tam ismiyle Pusarla Venkata Sindhu? 1995 doğumlu Hint badminton oyuncusu sporcu bir aileden geliyor ve anne-babası eski birer voleybolcu. 6 yaşında bu spor başlamış ve birgün hayali olan olimpiyat madalyasını da genç yaşta boynuna takmayı başarmıştı.

Onu tarihe geçiren Rio macerasında ilk tur 2/2 ile atlayıp, sonrasında sırasıyla Taiwan, Çin ve Japon rakiplerine set vermeden finale yükselmiş, finalde de 3.sete kalan maçta İspanyol Caroline Marin’e kaybetmişti.

Hindistan tarihinde “kadınlar adına ilk gümüş madalyayı” kazandırmıştı ülkesine. Eklemezsek olmaz, aynı turnuvada Sakshi Malik de (bronz madalya) Hindistan adına Olimpiyat madalyası kazanan ilk kadın güreşçi olmuştu.

Olimpiyat tarihlerinde ise daha önce madalya kazanmış tek bir kadın sporcu vardı; o da 2012 Londra’da bronz madalaya ile bir başka badminton’cu olan Saina Nehwal.

PV Sindhu, Rio dönüşü ülkesinde masal kahramanı gibi karşılanmıştı. Geçen sene sadece toplamda 500.000 dolar ödül kazanmasına rağmen sponsorlardan 8 milyon dolar extra gelir elde eden 23 yaşındaki yıldız, “bugün için” ülkenin en popüler kadın sporcusu konumunda..

YORUMLAR