NETTIE HONEYBALL, İLK RESMİ KADIN FUTBOLCU

12/08/2019          

Kadın futbolu ilk çıkışı aslında İngiltere değil İskoçya. Helen Graham Matthews liderliğinde Edinburgh’da kurulan takım, 1881’de oynanan ve kavga çıkan bir maç sonrası, olaylar ülkede kadınların futbol oynamasının yasaklamasına kadar gitmişti.

Sonrasında İngiltere’ye taşınan ve kimliği açığa çıkana dek Mrs Graham adıyla futbolun yayılmasına başka topraklarda öncülük etmeye devam eden Matthews ismi kadar önemli ve birçok kaynağa göre ilk resmi isim olan Nettie Honeyball bugünkü yazı konumuz..

Futbol birçoklarına göre erkek oyunudur ama işin aslına gidersek; Nettie Honeyball bunu 1800’lerin sonlarına doğru çöpe atmış ilk kişiydi tarih sayfalarında bi 125 sene geriye doğru gittiğimizde…

Londra’da dünyaya gelen Nettie, daha öncesi yukarıda da belirttiğimiz gibi var ama FIFA kayıtlarınca resmi anlamdaki ilk kadın futbolcu olarak geçiyor.

Onu tarihe geçiren olayın başlangıcına gidecek olursak; 1894 yılında Londra’daki gazetelere bir ilan çıkar ve bu ilanda, İngiltere’de yeni yeni tanınıp, popülerleşmeye başlayan futbolda, kadınların da yer alabileceğinden bahsedilmektedir.

Nettie bir futbol kulübü kurmak istediği belirtir ve o dönemin halk üzerindeki etkisi çok fazla olan en popüler feminist yazarı Lady Florence Dixie’yi de işin içine katarak, 1895 yılında British Ladies Football Club’u kurarlar. Hatta formalar da bu takıma alınan futbolcularca dikilir.

Şehrin kuzeyini temsil eden bu kulüp, ilk maçını da 23 Mart 1895’te şehrin güneyini temsil eden bir futbol takımıyla yapar. Daha öncesinden fazlasıyla yankı uyandırıp oldukça ilgi çeken maçı yaklaşık 11 bin seyirci izler ve 7-1’lik skorla gülen ekip Nettie Honeyball’un takımı olur.

Ama o dönem yaşanan savaşlar nedeniyle ailelerini geçindirebilmek ve erkeklere yardım için fabrikalarda çalışmak zorunda kalan kadın futbolcular futbola ara vermek zorunda kalınca takım dağılır.

Bu arada Nettie Honeyball ismiyle tanınan tarihe geçmiş kadın futbolcunun aslında gerçek isminin Mary Hutson olduğunu da belirtmeden geçmeyelim!.

YORUMLAR