KIŞ OLİMPİYATLARINDA TÜRK SPORCULAR

26/02/2018          

Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarına 8 sporcu ile katılan milli sporcularımız, şampiyonayı madalya kazanamadan kapattı.

İlk Kış Olimpiyatları deneyimini 1936’da yaşayan ve toplamda 17.kez yer alan Türkiye’nin tarihinde madalyası bulunmuyor!

*** Fatih Arda İpçioğlu Kayakla Atlama Disiplininde tarihimizde Olimpiyatlarda yer alan ilk sporcu olurken, Yüksek Tepede 96.5 metrelik atlayış ve 36.4 puanla 56.sırada bitirdi.

Normal Tepe Bireysel’de de 79 metrelik atlayış ve 68,2 puanla 57 yarışmacı arasında son sırada yer aldı.

Genç kayakçımız ön elemeleri geçemedi ama tarihe geçti.

Normal Tepede altını kazanan 259.1 puanla Alman Andreas Wellinger

Yüksek Tepe Bireysel’de de 285.7 puan ile Polonya’dan Kamil Stoch.

……………………………………………………………………………………

*** Artistik Buz Patenindeki Alisa Agafonova-Alper Uçar ikilisi, kısa programı 20.sırada bitirerek, serbest programa kalan çiftlerdeki ilk sporcularımız olmuştu.

Serbest programı da toplam 147,18 puanla bitirerek 19.sırayı elde ettiler.

Kanada’dan Tessa Virtue ile Scott Moir ikilisi ise 206,7 puanla altın madalyaya ulaştı.

………………………………………………………………………………….

***  Alp disiplini erkekler büyük slalom yarışında milli sporcu Serdar Deniz 67. oldu.

Serdar Deniz, ilk turda 1.23.45, ikincisinde 1.20.78 olmak üzere toplamda 2.44.23’lük derecesiyle mücadeleyi 67. sırada tamamlarken,

Bu disiplinde Avusturyalı Marcel Hirscher 2.18.04’lük toplam zamanlamasıyla altın madalyanın sahibi olan sporcu.

…………………………………………………………………………………….

*** Aynı disiplinde mücadele eden Özlem Çakıroğlu, ilk turda 1.27.71, ikincisinde de 1.25.29 olmak üzere toplamda 2.53’lük derecesiyle Kadınlar Büyük Slalom’u 57.sırada bitirdi.

Amerikalı Mikaela Shiffrin 2.20.02’lik toplam derecesiyle altını alan sporcu.

…………………………………………………………………………………….

*** Bir başka kadın sporcumuz Ayşenur Duman da, Kayaklı Koşu 10km Serbest Yarışında 33.06.4’lük derecesi ile 86.sırada bitirdi.

Altın madalyanın sahibi 25.00.5 ile Norveçli Ragnhild Haga

…………………………………………………………………………………….

*** Kayaklı Koşuda Erkekler Sprint Elemelerinde yarışan iki sporcumuzdan Hamza Dursun 3:36.53 ile 71, Ömer Ayçiçek de 3:57.91 ile 77’ci oldular.

Altın madalyayı kazanan 3.05.75’lik zamanlama ile Johannes Hosflot Klaebo

Aynı ikili Kayaklı Koşu Sprint Takım Yarı Finalinde de 18.45.78’lik derece ile 14.sırada yeralıp, final şansını elde edemeden elendiler.

Altın madalyanın sahibi ikili 15.56.26 ile Norveç’ten Sundby ile Klaebo.

Hamza (40.05.3) ve Ömer (40.28.7)lik derecelerle, Kayaklı Koşu 15km serbestte de 92 ve 93.sıraları alarak turnuvayı bitirdiler.

Altın madalyanın sahibi 33.43.9 ile İsviçreden Dario Cologna

YORUMLAR