İLK BOMBACI UWE SEELER

12/04/2017          

Türkiye’de ortalama futbol izleyicilerinden, 10 tane efsane Alman futbolcusu saymalarını istesek, hiçbirinin aklına Uwe Seeler gelmez; hatta çoğu adını ilk defa duyuyordur. Oysa Seeler bu konuda, Almanlara göre belki de ilk beş içerisindedir.
Kendisi zamanın Francesco Totti’sidir. Döneminin en iyi Alman futbolcusu olduğu için yapılan çılgın tekliflerin hepsini reddederek, bütün kariyerini, alt yapısında başladığı Hamburg forması altında geçirmiştir. Bu sebeptendir ki Kuzey Almanya’daki lakabı ” Uns Uwe ” ( Bizim Uwe) olarak kalmıştır.
Seeler’in ülkemizde tanınmamasının en büyük sebebi, Almanların onun döneminde, birçok unutulmaz maça rağmen büyük kupa kazanamamasıdır.
1936 yılında Hamburg’da doğan Seeler, futbola 1946 yılında Hamburg alt yapısında başlar ve 1956 yılından itibaren başarı basamaklarını çıkmaya başlar. Bundesliga’nın ilk gol kralı olan Seeler, Hamburg formasıyla attığı 403 golle Gerd Müller’den sonra Alman tarihinin en golcü futbolcusudur.
1958 dünya kupasıyla beraber ünü dünyaya yayılan Seeler’e, 1961 yılında Inter’den o dönem için astronomik bir rakam olan 1.2 milyon Mark teklif edilir. Kafası karışan Seeler, gitmesine karşı olan yakın dostu Adolf Dassler’in (Adidas kurucusu) Kuzey Almanya Adidas acentalığını teklif etmesinin de etkisiyle Hamburg’da kalır.
4 Dünya Kupasında da gol atan ilk oyuncu olan Seeler, o dönemler için inanılmaz bir rakam diyebileceğimiz 72 kez Alman Milli takımının formasını giymiş ve bu maçlarda 43 gol kaydetmiştir.
Bir santrfor için kısa sayılabilecek (1.68) boyuna rağmen, inanılmaz hava hakimiyeti ve gücüyle Bundesliga’yı domine etmiş ve bu dönemde 3 kez Almanya’da yılın futbolcusu seçilmiştir.
Dönemin Bayern ve Mönchengladbach dominasyonu sebebiyle, Hamburg’u sadece bir kez Almanya şampiyonu yapabilen Seeler, Fritz Walter, Beckenbauer ve Matthaus’la birlikte Alman Milli takımının 4 onur üyesinden biridir.
Geçtiğimiz yıl 80. yaşını kutlayan Seeler, hala Hamburg’da yaşamaktadır ve şu an Mainz formasını giyen yarı Türk futbolcu Levin Öztunalı’nın da dedesidir.
1966 yılında dramatik bir şekilde İngiltere’ye karşı kaybedilen Dünya Kupası finali sonrası, Seeler’in İngiliz Bandosunun yanından geçerken çekilen fotoğrafı ise, Almanya’da Yüzyılın spor fotoğrafı seçilmiştir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: emrah.seber@abcspor.com

YORUMLAR