HAYDİ BASTIR ŞANLI ŞAULEY

05/12/2018          

Haydi Bastır Şanlı Şauley

Erasmus için Litvanya’da Siauliai State College ziyaretime denk gelince kaçırmak istemedim. Malum Litvanlar basketbolda söz sahibiler. Siauliai nüfusu 130.000 ama Siauliai Arena bizim Abdi İpekçi’den veya Ülker Arena’dan farklı değil. Maça ulaşım çok kolay oldu. Şehir zaten büyük sayılmaz. 7-12-21 nolu otobüsler salona çok yakın geçiyorlar.

Bileti almak da çok kolay oldu, internetten almazsanız bile ticketmarket.lt bizim Biletix gibi, bir alışveriş merkezinden hemen ofisinden alabiliyorsunuz. İçeri girmek ve yerinize oturmak 3 dakika.

Bu anlamda bizden çok ilerideler. İçeride alkol satışı olmasına rağmen futbol taraftarı olmadığı için herhangi bir taşkınlık olmadı. Sahaya sırtı dönük basket maçı desteklemeye gelen taraftar yok özetle yani.

Maça gelince Utena Juventus ilk çeyreğe iyi başladı. Siyahi oyuncusu Hamilton ilk çeyrekte takımı sürükledi. Ayrıca üçlüklerde ve hücumda pota altında ev sahibine göre daha iyiydiler. Bizim takım Şauley ise maça tutuk başladı. Utena Juventus iyi alan savunması da yapıyor ve boy avantajını iyi kullanıyordu. İlk çeyrek 25-31 Juventus üstünlüğü ile bitti. Sonra oyuna minik siyahi dev Nimley girip karşı tarafta Hamilton çıkınca Şauley toparlamaya başladı. Ve oyun özellikle Kristupas Žemaitis ile iyice döndü. İlk yarı 55-48 Siauliai lehine bitti.

Arada güzel şovlar taraftarı da gaza getirince ikinci yarıda Juventus ilk çeyrekte maça asılmaya çalışsa da Şauley önde kalmayı genelde başardı. Ancak bu üçüncü çeyreğin kafa kafaya bitmesini sağladı, 75-74. Son çeyrekte Şauley taraftarının desteği sayesinde 2-3 dakika birer sayı geriye düşse de Žemaitis ve Nimley ile maçı koparmayı başardı. Salonda herkes ayaktaydı. Hakemlerin bir teknik faul ve bir iki steps dışında hatası olmadı. Maç 98-94 ev sahibi Şauley lehine bittiğinde sarı siyahlı ekipten olan yüzler gülerek herkes salondan çıkıyordu.

İlginç olanı ise bundan sonra başladı. Etrafta hiçbir güvenlik görevlisi olmadığı gibi, seyyar satıcı, köfteci, dürümcü, yolu kapatan minibüs de yoktu. Arabaların otoparktan çıkması kadar kolay bir şekilde 12 nolu otobüsle 10 dakika sonra otele dönünce hayat Schengen Bölgesinde gerçekten kolay diye insana düşündürdü.

En skorer oyuncular ise;

Šiauliai”: Ignas Vaitkus – 20, Kristupas Žemaitis – 17

Juventus: Vaidas Čepukaitis – 18, Arvydas Šikšnius – 16

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.dirican@abcspor.com

YORUMLAR