HALUK YÜREKLİ İLE DOBRA DOBRA

24/09/2018          

HALUK YÜREKLİ RÖPORTAJI

Öncelikle röportaj talebi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sohbetimize Galatasaray ile başlayalım. Gündemi hale meşgul eden konu hiç kuşku yok ki Gomis’in takımdan ayrılış. Ayrılış nedeni hakkında neler söylersiniz?

Gomis’in takımdan ayrılışının bence parayla hiç alakası yok. Galatasaray yönetmek isteseydi Gomis’i parası dahil her şeyi hallederdi. Bugüne kadar Galatasaray’dan ekstra para isteyen sadece Gomis değildi ki. Durum yönetilmek istenseydi hem Fatih hoca yönetirdi hem de Galatasaray yönetimi bu işi bir şekilde yönetirlerdi.  Bence buradaki durumun ana özeti her şeyden önce Galatasaray takımının Financal Fair Play’den dolayı oyuncu satması gerekiyor. Fatih hocada net şekilde söylemek gerekirsem ne Belhanda’yı ne Feghouli’yi ne de Gomis’i beğeniyordu. Geçen sezon yapılan transferlerin yanlış olduğu konusunda bir fikri var. Yıllarını futbola vermiş bir teknik adam olarak eğer bunu Fatih hoca ön görüyorsa buna saygı duymak lazım. Önce Feghouli ve Belhanda’yı satmak istediler Gomis satılmak için son tercihleriydi. İki ismi, satamayınca tek opsiyon Gomis kaldı ve satıldı.

Gomis penceresinden baktığımız zaman kendisinin takımdan ayrılmak gibi bir düşüncesi var mıydı?

Ayrılmak istemiyordu açıkçası. Türkiye’de 29 gol atmış, takımı, taraftarları seviyor, kendisi de seviliyor, kariyer zirvesi yapmış Galatasaray’da ve ayrılmak istemiyordu. Bir şekilde elden çıkarmak lazımdı ve kendine mobbing uyguladılar.

6.000.000 Euro bonservis bedeline satıldı Gomis. Fiyatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence düşük rakam. Medyada baktığımız zaman kimileri 33 yaşında bir futbolcuyu satmak doğru dese de bence geçen sezon Türkiye liginde 29 gol atmış , gol kralı olmuş ve Türkiye’de en fazla yabancı futbolcu olmuş bir oyuncunun  bu fiyatla satılmasını bir başarısızlık olarak görüyorum.

Hücum anlamında Galatasaray’ın bazen hiç zorlanmadığı bazen ise çok zorlandığı anlar yaşadık. Alanyaspor ve Trabzonspor maçları bunların somut örnekleri. Bu uzun periyotta Galatasaray’ın sistem anlamında zorlanacağını düşünüyor musunuz?

Gomis Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra uzun periyotta Galatasaray’ın sistemi çökedebilir. Çünkü geçen sezon 29 golle şampiyonluktan çok önemli katkı veren birisi ve takım olarak sen yerini dolduramadın. Bugün Eren ile oynuyorsun lig maçlarında maalesef yanındaki adama pas atamıyor.

Alternatif anlamında Muğdat Çelik transfer edildi. Bu transfer için neler söylersiniz?

Muğdat hiçbir şekilde Galatasaray’ı taşıyamaz. Muğdat’ın kariyerine baktığımız zaman 4 sene önce oynadığı takımla şu anda Galatasaray’da oynaması onun için büyük şans. Şunu da belirtmek gerekir ki Fatih hoca tercih ettiyse bir bildiği vardır. Rotasyonda iş yapabilir ancak Galatasaray’ın Gomis’i sattım Muğdat’ı oynatacağım gibi bir mantığı olmaz.

Eren Derdiyok’un performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fatih hoca hücum oynatan bir teknik adam, sağdan-soldan ortalar, kalabalık hücumlarla Eren’in performansını daha da yukarıya çekeceği kanaatindeyim. Sezon sonunda Eren’in gol sayısını 15-20’lerde görebiliriz.

Abdürrahim Albayrak’ın 2 santrafor alacağız demesinden sonra Ömer Bayram ile transferi kapattık demesi taraftarda hakikatten bir hayal kırıklığı yarattı. Bu açıklamayı neye bağlıyorsunuz ve Galatasaray’ın Modeste transferinin gerçekleştirememesi nedenlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bütün planlarını hem Abdürrahim Albayrak hem de Fatih Terim Modeste üzerinde yaptı. Oyuncuyla da anlaşmışlardı hatta plan Gomis gidecek Modeste gelecekti. Zaten her iki ismin menajeri de aynı. Ama Modeste için Çin kulübünün bu adamı alırsanız gelecekte sizi 20-25M Euroluk bir maliyetle karşı karşıya bırakır demesi işleri bozdu. Planlama yapıldı sadece Modeste’nin yerine de bir yedekleme lazımdı. Modeste bonservisi elinde olan, Finansal Fair Play’a uyan, takımın hedeflerine uygun ve Bundesliga’da ortaya koymuş olduğu oyunu da hafızalarda. Modeste gelmeyince Galatasaray daha alt seviyedeki oyunculara yönelmekte kaldı. Atalanta’nın santraforu Cornelius için de geç kalınca planlar tamamen bozuldu. 2 transfer etmek istedikleri isim Cornelius ve Modeste’ydi.

Atalanta’daki performansı çok üst düzeyde bir isim değildi Danimarkalı santrafor. Bu transferin gerçeklememesi nedenlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Danimarkalıyı biraz beklettiler açıkçası… Ben Fatih hocayı çok iyi tanıdığım için daha iyisini bulur muyuzu aramıştır ve o yüzden de Cornelius’u bekletmek zorunda kaldılar.

Vagner Love transferi son anda Beşiktaş’ın bonservis bedeli istemesiyle olmadı. Galatasaray eğer bu transferi gerçekleştirmiş olsaydı yaraya merhem olur muydu?

Olurdu ve Love Galatasaray’da kesinlikle iş yapardı.

Beşiktaş’ın bu transferdeki tutumunu Galatasaray’a çelme olarak değerlendirebilir miyiz?

Bence değerlendirebiliriz. Ben bu düşüncemi 360TV’deki programımda da bahsetmiştim. Beşiktaş takımı Vagner Love’ı Bursaspor takımına veriyordu. Göztepe ile de temas kuruldu. Galatasaray takımı için sağlık kontrolünden geçilmesine izin verilmiş bir oyuncudan bahsediyoruz ve Galatasaray takımı da oyuncuyu sağlık kontrolünden geçirdi. Bunu oyuncunun takımı onay vermeden yapamazsın demek ki Beşiktaş takımı gitmesi için onay vermiş. Beşiktaş takımı burada Burak Yılmaz’ı aldık gözüyle baktılar. Burak Yılmaz transferi gerçekleşmeyince, iki takım arasında rekabet olunca Love’ı vermeyerek rakiplerine bir anlamda yara vermiş oldular.

Emre Akbaba transferi hakkında konuşmak istiyorum. Kendisinden beklentiler çok üst düzeyde. Beklentiler açısından değerlendirdiğimizde neler söylersiniz?

Benimde beklentilerim açıkçası çok yüksek. (Gülüyor) Emre Akbaba’nın ben müthiş bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Emre öyle bir oyuncu ki oyunun iki tarafını da çok iyi yapabiliyor. Hücum özellikleri elbette çok yüksek bir isimden bahsediyoruz. Şutu var, adam geçiyor, sıfıra iniyor, alan görüşü var vs vs… Fatih hoca Emre’yi 4-2-3-1’in forvet arkasında oynatmayıp 4-3-3 sistemi içerisinde değerlendiriyor. Buda Emre’nin performansının yukarı çıkmasında çok büyük avantaj. Emre’nin Alanyaspor ‘da geçtiğimiz sezon göstermiş olduğu yüksek performansı da zaten ileriki dönemlerde neler yapabileceğini gösteriyor. Alanyaspor ’da 25 gole hem asistleriyle hem de golleriyle katkı sağlayan Emre’nin daha hücum oynayan, daha kaliteli oyuncularla oynuyor olması bana kendisi adına çok umut vadediyor.

Emre Akbaba’yı Alanyaspor ‘da her zaman ilk on birde oynatan Mesut Bakkal’ında hakkını teslim edebilir miyiz? Emre Akbaba’nın gelişiminde katkısı anlamında neler söylersiniz?

Ben açıkçası Mesut Bakkal’ın hakkını teslim edemem. Çünkü Mesut Bakkal’ın, Emre Akbaba’nın yetişmesinde çok önemli bir payı olmadığını düşünüyorum. Saffet Susic ile başlayan sezonda bence Saffet hocanın, Emre’nin gelişiminde çok daha katkısı var. Emre Akbaba gibi bir oyuncun varsa zaten ona formayı vermene gerek yok o alıyor zaten.

Oyuncular bazında devam edersek Belhanda ve Feghouli ikilisini çok beğendinizi her fırsatta söyleyen birisiniz. Bu iki ismin performansları hakkında neler söylersiniz?  

Ben Belhanda ‘nın üst düzey bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Müthiş bir oyun görüşü var. Biraz vurdumduymaz. Bence mental anlamda sıkıntıları var ama eğer Fatih hoca onu kazanabilirse ki çokta uğraşmayacak gibi gözüküyor…(Gülüyor)

Feghouli ‘ye baktığımız zaman kişisel olarak hayranlarından bir tanesiyim. Valencia’da göstermiş olduğu performansı hakikatten müthişti. Feghouli, Türkiye’ye son yıllarda gelen en büyük transfer olarak değerlendirmiştim  ama sahaya çıktığı zaman o eski hızı, eski isteği yoktu. Valencia’daki performansı halen gözlerimin önünde. Fatih hoca geçen sezonun ligin ikinci yarısında geldiği zaman Mariano- Belhanda-Feghouli üçlüsünün o sağ kanatta yaptığı üçgenler rakibin sol kanadını çökertiyordu. Fatih hoca mutlaka hem Feghouli ‘yi hem de Belhanda’yı oynatmanın bir yolunu bulacaktır diye düşünüyorum.

Transfer dönemi sürecinde her taşın altından Galatasaray’ın karşısına Fenerbahçe’nin çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Emre Akbaba olayı gündeme bomba gibi düşmüştü. Ardından Nagatomo’ nun transferinde de Fenerbahçeli yöneticilerin devreye girdiği söyleniyor. Bu konular hakkında neler söylersiniz?

Nagatomo konusunda bir bilgim yok ancak bu tarz bir dedikodu çıktı. Inter takımı Nagatomo için Galatasaray’a kapıyı 4.500.000 Euro’dan açmıştı. Ancak Galatasaray 2.500.000 Euro’ya bu transferi gerçekleştirdi. Çok güzel bir söz vardır ‘‘Aslan besliyorsan ne yediğine bakmayacaksın’’ diye. Nagatomo’yu alıyorsan 2.500.000 Euro’yu da vereceksin. Emre Akbaba meselesine gelince sadece oyuncuyu Galatasaray istemedi. Beşiktaş, Fenerbahçe, Başakşehir ’de oyuncuyu almak istedi. Bu transfer sürecinde transferi belirleyen aktör Emre Akbaba’nın kendisi oldu. Çünkü Emre Akbaba, Galatasaray dışında bu saydığım takımlardan birine onay verseydi şu an o takımın formasını giyiyordu o hakkını Galatasaray’dan yana kullandı. Galatasaray takımı bu transferde 1.000.000 Euro fazla ödedi gözüküyor ancak Nagatomo ’da dediğim gibi ‘‘Aslan besliyorsan ne yediğine bakmayacaksın’’ Emre’yi de transfer ediyorsan bu parayı da vereceksin. Bu transferle birlikte Galatasaray, Fenerbahçe’ye büyük bir gol attı. Ali Koç için de bu durum prestij kaybı olarak değerlendirilebilir.

Sevgili Fatih hocanın göreve geldiği Göztepe maçıyla birlikte saha kenarında yapısı itibarıyla farklı bir profil çizdi. Sezonun tamamına ve bu sezonun başlangıcında da bunu sürdürdüğünü görüyoruz. Ben bu durumu açıkçası taktiksel hamle olarak değerlendiriyorum. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Ben de aynı senin gibi düşünüyorum. Fatih hocanın bir strateji değişikliğine gittiği kanaatindeyim. Çünkü Fatih hocanın Türkiye Futbol Direktörü olduktan sonra bu mevki kendisinden önce ve sonrada yoktu. (Gülüyor) Fatih hoca görev üstü bir isim. Galatasaray teknik direktörü bile hafif kalıyor. Her şeyden sorumlu bir isim. Florya’ya ne zaman gelse Florya bambaşka bir hal alıyor. Florya’yı insanların yaşayabileceği bir ortam haline getiriyor. Fatih hocanın kariyeri zaten tartışılmaz. İnsanın kendisine hayran olması içten bile değil. Hocanın tek karşılaştığı sorunu; geçmiş yıllarda Galatasaray’ın başındayken Mersin İdman Yurdu maçında sinirlerine kontrol edememesi, benzer bir durum Samsunspor karşısına çıkmıştı.  Keza Orduspor maçı hafızalarda… Takım geriye düştüğü zaman sinirlendiyse ve o sinirlerini yönetemediyse olay başka bir boyuta gidiyordu. Galatasaray’a geldikten sonraki yaklaşımlarına baktığım zaman işin ‘‘ombudsman’’ tarafı gibi olaylara yaklaşıyor. Saha kenarında rakibe karşı, hakemlere karşı bir agresifliği yok. Hal böyle olunca da kendi içerisinde pozitif anlamda strateji değişikliğine gittiğini düşünüyorum.  Bence de iyi yaptı. Ben bu strateji değişikliğini planlı ve bilinçli yaptığını düşünüyorum.

Galatasaray özelinde sorarsam neden Fatih Terim’lerin sayısı artmıyor? Bugün baktığımız zaman Ümit Davala-Hasan Şaş, Fatih hocanın 3.döneminde de bu döneminde de hep yanında olan isimler. Yardımcılarının bir gün Fatih Terim gibi olabileceklerini düşünüyor musunuz?

Mesele bence Fatih Terim’in birilerini yetiştirmesinden öte insanın kendisini yetiştirmesi. Bu bir karakter meselesi, bununla yaşama meselesi. Mesela 2007 yılında Metin Tekin-Oğuz Çetin, sonraki dönemlerde Nihat-Tümer-Tuncay gibi isimlere şans verdi. Baktığımız zaman Metin hoca, Oğuz Çetin antrenörlük yapmıyor. Keza Tümer Metin, Tuncay, Nihat Kahveci antrenörlük yapmıyorlar. Yanına aldığı isimler açısından baktığımız da bir tek Mehmet Özdilek antrenörlük yapıyor. Mehmet hocanın da belki de hayatındaki en önemli kırılma maçı 2006 yılındaki olaylı İsviçre maçı. Belki bu maç olmasa Fatih hoca kendisiyle devam edecekti. Bu örneklerden çıkan tek bir sonuç var ‘‘Birini yetiştirmek istersin ancak karşındakinin senden ne aldığıyla ilgilidir.’’ Senin de belirttiğin gibi Hasan Şaş ve Ümit Davala, Fatih  hocanın geçtiğimiz dönem de yardımcılarıydı. Hasan Şaş’a birçok teklif geldi kabul etmedi. Ümit Davala’ya da teklifler geldi gitmedi. Şöyle bir mantık bence yok ‘‘Ben hocayla 10 yıl çalışıyorum, hoca bana her şeyi anlatıyor ben de Fatih Terim olabilirim’’ böyle bir dünya yok… Liderlik vasıfları eğitimle öğrenilen olgular değildir. Liderlik doğuştan ya vardır ya da yoktur. Fatih hocanın liderlik ruhunda var.

Bu söylemlerinizden yola çıkarak şunu sormak istiyorum. Teknik direktörlükte en önemli mesele sizce nedir?

Bence en önemli mesele yılda 4.000.000 Euro kazanan o grubu iyi yönetebilmektir. Bunu yaptığınız zaman lidersiniz demektir. Türkiye’de binlerce antrenör var. Niye Fatih Terim milli takıma 5 kere gidip, Galatasaray’a 4 kere geliyor? Bu liderlikle olabilecek bir şey.

Fatih hocanın oyun sistemi içerisinde beğenmediğiniz isimler var mı?

Herkes hocanın sistemi içerisinde Donk’u çok beğendi ben beğenmedim. Çünkü Donk’u 6 numara oynattığın zaman Fernando’dan vazgeçemediğin için onu mecburen iki 8’li orta saha gibi oynatıyorsun ve Fernando 8’de gösterdiği performansı 6’da oynarken çok daha iyi gösteriyor. Ancak 6 numarada gösterdiği performansı da 8 numarada gösteremiyor. Donk ve Fernando yan yana oynamaz o bölgede oynayacak adam Fernando ’dur. Ben Fernando ’nın Türkiye’de en iyi orta saha olduğunu düşünüyorum.

Galatasaray takımı bu sezon içerisinde belki de ligin daha başlarında olmamıza rağmen en çok konuşulacak maçı hiç kuşku yok ki Trabzonspor deplasmanında alınan 4-0’lık mağlubiyet. Bir hafta önce Alanyaspor’a 6 atan Galatasaray’da bu kadar değişkenliği siz neye bağlıyorsunuz?

Galatasaray bence Trabzonspor maçına transfer kaosu sebebiyle çok iyi hazırlanamadı. Bu maç kesinlikle Fatih hocaya yazar. transfer sürecinde kim geliyor, kim gidiyor derken Trabzonspor maçına gerekli hassasiyetin, gerekli planın, projenin gösterilmediğini düşünüyorum. Çünkü 6-0’lık maç sonrasında kadroyu bozmamak bir intihar.  Sinan Gümüş’ten Fatih hoca çok şey bekliyor, evet bir potansiyeli var ancak Galatasaray takımında ilk 11’ oynayacak bir oyuncu değil. Ahmet Çalık Galatasaray’da stoper oynayacak asla bir oyuncu değil. Ndiaye transfer edilmişse bence onunla başlamalıydın. Orta saha sertliğini Trabzonspor maçında sağlayamadı Galatasaray takımı ve bu şekilde bir mağlubiyetle karşılaştı.

3 sezon aradan sonra Galatasaray Devler Ligine geri döndü. Grup açısından değerlendirdiğinizde beler söylersiniz?

Galatasaray D Grubunda 1’de olabilir 4’de olabilir. Biz Galatasaray tarafından baktığımız zaman çok mutluyuz. Aynı şekilde diğer rakiplerimizde çok mutlu. (Gülüyor) Bunu iki açıdan değerlendirmek daha sağlıklı. Biz mevcut şartlarda kendimizi dev aynasında görmeyelim.

Transfer sezonu içerisinde Türkiye’de yapılan transferler açısında baktığınızda en muhteşem transferler sizce hangi isimler?

FenerbahçeGalatasarayBeşiktaşKayserispor
1)İslam Slimani1)Emre Akbaba1)Adem Ljajic1)Tjaronn Chery
2)Jailson2)Ndiaye2)Silviu Lung

Sohbetimizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Milli takımımızla ilgili neler söylersiniz? Ulusal Lig ile birlikte İsveç karşısında gösterilen reaksiyon bizler adına umut vericiydi. Genel olarak milli takımımızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunu bir futbolsever olarak söylüyorum gazeteci kimliğimle söylemiyorum; Lucescu’nun oynattığı futbolun benim için bir geçerliliği yok. Yaş konusunda eleştirmeyi hiç sevmiyorum ama Lucescu 73 yaşında… İki sene sonra 75, dört sene sonra 77 yaşında olacak… Biz Avrupa Futbol Şampiyonasına ve Dünya Kupasına gidecek kadronun şuanda iskeletini oluşturuyoruz. Ben tarzını beğenmesem de oluşturulan bu iskeleti Aykut Kocaman’a emanet edilmesini düşünüyorum.

Yabancı sınırlaması hakkında neler söylemek istersiniz?

Bence sınırsız olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ‘‘futbolun pasaportu olmaz’’.

Yabancı sınırlamasıyla ilgili Fatih Terim bu kuralı getirdiğinde Futbol Direktörüydü. O gün benim yanımda duranlar, bugün benim karşımdalar diye bir açıklama yaptı. Fatih hocayı sizce neden anlamıyorlar?

Bence hocayı anlamak istemeyen bir kesim var bu çok net şekilde görülüyor. Fatih hoca bunun yapancı sınırlaması olmadığını, 14 yerli mecburiyeti olduğunu söylüyor. İstersen 28 yabancı al. Bu kuralı koyan Fatih hocanın takımında 12 yabancısı, Fenerbahçe’nin 15 yabancısı, Beşiktaş’ın 14 yabancı oyuncusu var. Kuralı koyan kullanmamış. (Gülüyor)

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim.

 Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: kaan.ilhan@abcspor.com

YORUMLAR