FUTBOLA YENİ SOLUK “VETERAN LİGİ”

10/03/2017          

Futbolda genç ve atik olan her zaman kazanır. Ama master ve veteran liginde işler böyle yürümüyor. Bir grup futbol tutkunu adam yeni bir lig kurdu “ Masterlar Ve Veteranlar Ligi” yani TMVFL.

 

Veteran ligi 2015 tarihinde Kenan Gürsu ve Mustafa Ekşioğlu tarafından kurulmuştur. Futbola alternatif bir alan getiren bu ligin asıl amacı futbolun her yaş üzerinden devamlılığını sağlamaktır. 40 yaş üstü futbol severlerin Türkiye liginde yer bulması zor olduğundan alternatif bir alan düşünülmüş ve TMVFL (Türkiye Masterlar Ve Veteranlar Ligi) kurulmuştur. İstanbul merkezli bu kuruluş bölgelere ayrılmış ve zamanla yayılmıştır.

 

Maçlar 35’er dakikadan çift devre oynanıyor. Maç süresi boyunca 6 oyuncu değiştirme hakları var. Maçlar nizami sahalarda oynanıyor. Maç sürelerinin kısa olması ve takımların fazla oyuncu değiştirme haklarının olması sağlık açısından düşünülmüş. Futbolcuların yaş faktörü ele alındığında sistem biraz daha farklı. Her şey oyuncular için düşünülmüş, uygun ortam sağlanmaya çalışılmış.

 

Kültürel alışverişin temel alındığı bu ligde, bölgelerdeki takımlar birbirleriyle yarışırken sezon sonunda lig birincisi takım şampiyon oluyor. Bölgelerden seçilen takımlar belirli bir ücretle bu lige katılabiliyor. Finansal süreç bu şekilde ilerlerken sıkıntılar bu nokta da meydana geliyor.

 

Türkiye’de futbolun kalbi Futbol Federasyon’unda atıyor. Peki futbol yararına kurulan bu ligi federasyon ne kadar destekliyor? TFF’nin  (Türkiye Futbol Federasyonu)  bu konuyla ilgili resmi bir desteği yok. Finansal alanda kendi kendini döndürmeye çalışan Veteran Lig’i TFF’den maddi anlamda hiçbir destek almıyor daha doğrusu alamıyor. Bir diğer sorun ise takımlar saha bulmakta zorlanıyor. Takımların en büyük sıkıntısı maçlarda uygun saha ortamı sağlanamıyor. Bu durum oyuncuların zaman zaman sakatlanmasına neden oluyor.

 

Futbolun her yaşta sürekliliğine katkı sağlayan bu projenin Federasyon tarafından destek almaması futbol severleri üzse de, kendi kurdukları ligi büyütmeye devam ediyorlar. Amaçları futbolu her yaşta oynanılabilir kılmak ve biz hala havlu atmadık demek!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: merve.ozer@abcspor.com

twitter: @Merveozerrr1

YORUMLAR