FENERBAHÇE “ELMAS” BULDU..! | ABC SPOR

FENERBAHÇE “ELMAS” BULDU..!

18/07/2017

Oğul, evleneceğin kadınla aranda en az 7-8 yaş fark olsun ki; kadınlar daha erken yaşta yaşlanırlar, iki çocuk doğurdu mu sarkar, sonra gözün hep dışarıda olur, hem senden daha genç olsun ki; elin ayağın tutmadığında sana da baksın, hizmet etsin..

Zevce değil, mübarek 7/24 hizmetçi. Hesaplara bak..?

Kırsal bölgelerde bu fikir daha da fazla kabul görür, genç avrat makbuldür.. Kız tarafı da razıdır ha, kıza da öğüt verirler:

“var herifin gencine; hergün gönlün incine, var herifin kart’ına çık gönlünün tahtına..

Çok küçük yaşta kız alma işinin türkülere bile konu olmuşluğu vardır, hatta oğlan da boş durmaz alt yapıya yatırım yapar :

10-12 yaşındaki kız çocuğunun, (üstüne basa basa ÇOCUK diyorum; cinsel olgunluğa erişmemiş yani) yüz hatları ve endamı belirginleşmeye başlamıştır, büyüyünce nasıl bir şey olacağını kestirmek daha bi kolaylaşmıştır..Tabii ki de kesin değil.. Cevheri farkeden 20 yaşındaki komşu delikanlı, 13 yaşındaki kıza inceden yazmaya başlar, kendi kadınını kendi yarat projesi kapsamında.. Ondan ötesi ise nasip kısmettir çünkü kız çok küçüktür, fiziği dahil bir çok şey değişebilir, kızın gönlü başkasına kayabilir, sonradan sen karakterini hazetmeyebilirsin falan falan falan..​Sübyanla uğraşması da kolay değil.. Bu altyapıya yatırım işi oldu bitti riskli iş, bir garantisi yok yani ve uzmanlık işi..

Sübyancı takımlar var, Ajax gibi, Dortmund gibi mesela, bunlar oldu bitti gençlere yatırım yapar, işleri bu.. Camia beklentisinden tut, hocasına, scout ekibine kadar her şey bu konu için tasarlanmış..

Bir de Fenerbahçe gibi camialar var ki; sabırsız camialar.. Sistem oldu bitti yıldız oyuncu üstüne ve başarı üstüne kurgulanmış, şampiyon olunmayan her sene sil baştan yıldızlarla takımı donatan kulüpler.. Real Madrid kadar zengin bir kulüp olmadığından da 32 yaşındaki yıldızlarla takımı doldurursun ki; o da ayrı bir tartışma konusu, olgun fetişizmi değil..

Bu tip takımlar genç oyuncular için hiç de uygun değil.. Ülke şartları da göz önüne alındığında aşırı ilgi ve fazla para yüzünden de erken yaşta şımarır bu sübyanlar.. Ozan Tufan mesela..

Teknik Direktörler zaten hiç bir şekilde risk almak istemiyor şampiyonluk yarışında.. Kelle koltukta.. İkinci olursan kovuldun demek.. Forma şansı da vermezler bu çocuklara..

Mesela Bursaspor.. Bu çocuklar açısından doğru bir tercih.. Dardanelspor, Bucaspor.. CUKK..!

Eljif Elmas transferi kağıt üstünde çok iyi bir hamle gibi dursa da gerçekte kazın ayağı öyle değil. Fenerbahçe elmas buldu ama o elması işleyebilecek ne malzeme var ne de teknik ekip..

Eljif Elmas Fenerbahçe futbolcu değirmeninin öğüttüğü bir başka sübyandan başka bir şey olmaz büyük ihtimal..

Ne Chelsea’ler ne Real Madrid’ler istedi de, Fenerbahçe’ye nasip oldu palavrasına kanmayın..

O takımlar tarafından takibe alınmış olabilir, bu onun süper bi yetenek olduğu anlamına gelmez..

O kulüplere transfer olmaları da büyük anlamlar ifade etmeyebilir.. Mesela, Enes Ünal.. Süper yetenek değil, Abdülkadir Kayalı.. Kayboldu, Chelsea’nin elinden kapmıştık güya.. Stoch, çocuk yaşta Chelsea’deydi, bi cacık olmadı, olamaz da..

Ben bu sübyanı tanımıyorum..Hakkında araştırma yaptım, videolarına göz gezdirdim, İspanya genç takımıyla yaptıkları maçın büyük bölümünün tekrarını seyrettim, yeterince done yok elbet ama öyle aman aman bir yetenek göremedim ben.. Iraklı Ali Adnan, yıllar evvel izlediğim de hayran kaldığım Obi Mikel, Nuri Şahin, Okan Koç gibi sahada pırıldamıyor ve videolarında da pek bir numara yok.. 17 yaşında, öz güveni çok yüksek, gelişime açık bir yıldız adayı, kaliteli, o kesin.. Ama bir Wonderkid olduğunu düşünmüyorum. Ona bakınca ben bir Salih gördüm, Elvir Baljic değil.. Salih gelişim gösteremedi gerçi.. Bu da gelişirse en fazla bir Oğuzhan olur gibi.. İnşallah yanılırım..

Takımı gençlestirmek çok önemli, bu bir proje, ona uygun bir transfer planlaması yapmak ve uzman bir scout ekibiyle çalışmak şart ve ancak bu iş bir çok genç oyuncuyu peşpeşe takıma kazandırarak olur.. Böyle olmaz.. Çocuğa da yazık diye düşünüyorum ama niye aldınız demiyorum..

Madem genç oyuncu için Makedonya’ya başvurdun, sende olmuyor demektir bu.. Öncelikle bu işi düzeltmeye çalış..

Salih var, ​Ozan var, Hakan var, var oğlu var.. Kaçı oynuyor bu adamların?

Recep Niyaz’lar, Beykan’lar, Gökay’lar, Oğuz Mataracı’lar da genç yetenekti ve kiraya verildiler malum sebeplerden… Hiç biri olmadı, neden acaba, bunları araştır önce..

Aykut Kocaman’ın Balkanlarda bi tanıdığı var belli ki; oralardan yıldız adayı paslıyor ara ara. Konyaspor’a da böyle bir oyuncu aldırmıştı, bu sene epey bi forma şansı buldu, Hadjiahmetoviç.. Bu çocuk Elmas’dan daha yetenekli, keşke onu da getirseydi..

Umarım Elmas çok başarılı olur, Genç oyunculara yönelik bir planlamanın ilk adımı olur, yetenekli sübyanı gördüğümüz gibi sandalyeye oturtup ayakları yere basıyorsa basarız transferi bundan kelli.. Fenerbahçe’nin çıkış yolu bu çünkü..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.