DOKSANDA MADEN

30/09/2017          

DOKSANDA MADEN

Lider Galatasasaray’ ın bu haftaki rakibi Karabük’tü. Hocası istifa etmiş, altyapı sorumlusunun önderliğinde sahaya çıkan Karabük aslanlar gibi mücadele etti. Tipik bir Anadolu takımı gibi, sadece defans yapıp, zaman geçireyim derdine hiç düşmeden, 2-0 geriye düştüğü maçta 84.dakikada maçı 2-2’ye getirdi. Az kalsın puanla ayrılıyordu bu arenadan. Buna rağmen gecenin hakkı yerini buldu.

İlk yarının ilk 15 dakikası, ya da gole kadar diyelim, Galatasaray rakip kaleye gidemedi. Karabük, defansı önde kurup, Fernando ve N’Diaye üzerine baskıyı arttırınca hem top kazandı ve ani ataklar yakaladı hem de Galatasaray’ın oyununu bozdu. Feghouli’nin fırsatçılığı ile 1-0 öne geçen Galatasaray, Maicon’ un kornerden gelen topa güzel kafa vuruşu ile 2-0’ı yakaladı. Henüz dakika 22. Artık farka giderim mantığı ile bu dakikadan sonra, oyunu biraz rolantide, kısa paslar şekline çevirdiler. Gereksiz bir top kaybı ile yenen gol ile devre 2-1 Galatasaray üstünlüğü ile sona erdi.

 

Fernando, N’Diaye ve Gomis bu maçta ve özellikle ilk yarıda çok etkisizdi. Galatasaray taraftarı da artık agresif ve atak futbola alışmış ki, sadece top Feghouli’nin ayağına gelince heyecanlanıyorlar.

 

İkinci yarı oldukça fazla pozisyon yakalamasına rağmen, üçüncü gol gelmeyince sıkıntılı dakikalar başlar. Karabük çok dirençli, fizik gücü yüksek ve disiplinden kopmayan bir takım. Bunun karşılığını da 84.dakikada buldukları gol ile aldılar. Neredeyse puan bile alıyorlardı. Hakem ilk yarı Karabük lehine çalamadığı penaltı aklında kalmış olmalı ki, 84.’te çok da alakası olmayan bir pozisyonu penaltı olarak yorumladı. İç sahada ilk puan kaybı geliyor derken 90+1 ’de gecenin kahramanı Maicon devreye girip, karambol anını güzel bir vuruşla süsleyip maçı kurtardı. 3-2 . Doksanda madeni bulup çıkardı köşeden.

 

Galatasaray bugün genel anlamda kötü oynamadı ama yumuşak karnı ortaya çıktı. Bu takıma orta sahada pres yapınca, özellikle de Fernado ve N’Diaye üzerine, hem kaptığın toplarla pozisyon bulursun hem de rakibi oynatmazsın. Şimdi tüm takımlar bunun üzerine kurgu yapacaklar. Tudor bu konuya önlem almalı.

Bugün pozisyon olarak da zenginlik azalmadı. 2-1’den sonra 3. 4. gollerde gelebilirdi. Rodrigues’in hücumda Bruma’ya yakın zenginlik getirdiği ortada ve iç saha maçlarında 90 dakika oyunda kalmalı, hele gole ihtiyaç varsa. Lines görev adamı, eminim santrafor oynatsan, itiraz etmez, görevini yapar. Oyundan çıkmasınında pek bir mantığı yoktu. Gomis üç haftadır suskun ama defans ve pres ileride onunla başlıyor. Çok önemli.

 

Fenerbahçe’nin puan kaybettiği haftada galip gelmek güzel.  Hele bir de son dakikada gelen bir maden golü ile olunca daha da keyifli oluyor. Umarım bu sefer Milli maç arası olumlu yansır takıma. Zorlu bir Konya deplasmanı bekliyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cem.demircioglu@abcspor.com

twitter: @cemdemircioglu

YORUMLAR