ÇATIR ÇATIR..!

29/09/2017          

Muhammed Ali tüm zamanların en iyi boksörü diye mi anılır yoksa gelmiş geçmiş en iyi müslüman boksör diye mi?

Unvanını Lary Holmes’a kapturduğında da hiç kimse dünyanın en iyi boksörü degil ama en iyi müslüman boksörü demedi..

 

Beşiktaş Türkiye’nin en iyi futbol takımımıdır, en iyi müslüman takım mıdır bilmem ama Fiko”nun dünyanın en ” yıkama yağlamacı” kulüp başkanı olduğu tartışmaya kapalı bir gerçek..

 

UEFA kupası kaldıran futbol takımı oldu bu ülkede, ama o kulübün başkanı kıçından kategori yaratıp kendini bilmem neyin en iyisi ilan etmedi..

 

Milli takım basketbol finalinde ABD’ye kaybetti, bi Allah’ın kulu da çıkıp dünyanın en iyi müslüman basketbol takımı demedi..

 

Basitlikten ziyade bir de cehalet ve görgü problemi var.

 

Ama şöyle bir gerçek var ki; Akhisar Belediyespor Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi kasaba futbol kulübü.. Helal olsun, yıllardır birinci ligdeler, önemli kulüplere çok önemli oyuncular sattılar, şampiyon hoca çıkardılar..

 

Akhisar Belediyespor scout ekibi Fenerbahçe’de olsa bugün çok daha farklı şeyler konuşuyor olabilirdik.. Neyse maça dönelim..

 

Geçen hafta Beşiktaş maçının son 10 dakikası içinde kazanılan köşe vuruşunu kullanmak için sadece 2 Fenerbahçe’li oyuncu gitmişti hatırlarsanız..

 

O iki futbolcudan birinin adı Aykut ötekinin de Kocaman’dı..

Beşiktaş’ı Kadıköy’de çatır top oynamadan gömense Fenerbahçe taraftarıydı, Fenerbahçe’nin çatır çatır top oynadığını zannedense yine Aykut Kocaman’dı..

Maçın atmosferinden olsa gerek, pek çok kişi farkedemedi bazı gerçekleri ve o gerçekler tüm çıplaklığıyla bugün sahadaydı..

 

Fenerbahçe zorluk derecesi orta halli bu deplasmanda ilk 30 dakika iyi ve baskılı oynuyormuş gibi bir izlenim bıraktı ardından oyuna denge geldi.. Muş-gibi ifadesini kullandım, bir tane adam kılıklı organize atak yok, gol pozisyonu da yok da ondan..

 

Geçen haftalara göre tek fark Mehmet Ekici’nin orta sahaya bir dinamizm getirmesiydi ama yetmedi..

Dakikalar ilerledikçe Akhisar daha bi özgüvenli oynamaya başladı, ikinci yarıda tamamen korkuyu üstünden atıp galibiyete oynamaya başladı, Aykut Kocaman’ın yanlış hamlelerine iki haftadır Fenerbahçe hakemler tarafından kollanıyor iddialarıyla töhmet altında kalan Federasyonun tetikçileri eklendi, anlamsız kartlar falan derken Fenerbahçe yine 3 puanı bıraktı ve daha da çok bırakacak.. Federasyon tetikçileri devreye girmeseydi de zaten Fenerbahçe kazanamazdı, o da ayrı bir gerçek..

 

Ne zaman ki; bu takımın hocası, (ciddi ciddi hoca dedim, farkındayım) büyük takım hocası olduğunu anlayacak, ne zaman ki; Fenerbahçe büyük takım gibi sahaya çıkacak, işte o zaman çatır çatır oynayıp kazanacak..

 

Bu korkak anlayış, al gülüm ver gülüm futbolu ile Fenerbahçe ancak taraftarını kahreder..

 

Bu futbol anlayışı ile Fenerbahçe derbilerin kralı olur, Anadolu’da çok puan kaybeder ve maalesef şampiyonluğun yolu da Anadolu’dan geçer..

 

Prensip olarak kötü oynanılan maçlarda hakem eleştirmiyorum.. Ne yaptın ki sahada? Kaç pozisyon buldun??

 

Oyuncu bazında da konuşmak istemiyorum.. Kadro kalitesi belli.. Yeterli değil.. Janssen’e top getirebilecek oyuncu sayısı iki.. Valbuena ve Ekici.. Başka bir isim sayamıyorum..

İkidir Valbuena’yı oyundan alıp Alper’i sahaya sürüyor, bu maçta da Aatıf’ı oyuna alıp Janssen’i çıkarttı.. Topu getirecek adamla, topu içeri atacak adam aynı anda sahada olamıyor falan.. Tuhaf bir durum..

 

Böyle bir hoca varken ben hakemleri bahane olarak göstermem.. Dk 79, kaleyi bulan şut sayısı Sıfır, Dk 80 kaleyi bulan şut sayısı 1(bir)

 

Çok fazla bir şey yazmaya da gerek yok, Beşiktaş maçında çatır çatır top oynadık demişti, ben çatır çatır top oynayan bir takım görmedim, maçın ikinci yarısında çatır çatır defans yapan bir takım gördüm ve o takım bugün Çatır Çutur yenildi..

 

O cehennem çabuk buz tutar benden demesi..!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

YORUMLAR