BURASI EUROLEAGUE

17/10/2018          

BURASI EUROLEAGUE

Fenerbahçe son 5 yılın gerek saha içinde, gerek tribünde, gerek saha dışında Türkiye Cumhuriyeti’nin takım sporlarında süreklilik arz eden tek markası.

Sürdürülebilir başarı kriterleri içinde olan iyi oyun, iyi saha içi ve dışı tribün atmosferi, iyi organizasyon aynı zamanda sistem takımı olmanın gerekliliğini barındırıyor. Hele ki başınızda Maurizio ve Zeljko varsa sadece maç kazanmak ya da kaybetmek değil işin felsefesine ulaşmak bile yeterli. Çalışmak, son kornaya kadar mücadele etmek, oyun disiplinine sadık kalmak, söylenenleri hece hece uygulamak işin felsefesiyle beraber başarının anahtarları.

Fenerbahçe tüm bu yazılanların ışığında ikide iki iç saha galibiyetiyle ‘merhaba burası Euroleague ve ben buranın en iyisiyim’ diyerek rakiplerine göz kırptı.

Gran Canaria ve Khimki maçlarında toplam 65 defa 3 sayı denemesinde bulunan rakiplerine, set temposunu yükseltip, içeri ve dışarı çabuk paslarla pas trafiğiyle rakipleri bunaltıp pozisyon yaratarak yanıt verdiler. İlk opsiyon topu sert yere vurup direk çembere gidilen oyunların yanı sıra gerektiği zamanlarda extra paslarla bulunan üç sayılarda işin sosu oldu. Forvetlerden köşelere inen uçurtma paslarla savunmaların dengeleri bozulurken, parkeye çıkan her oyuncunun yaptığı sayı pasları, top kayıpları, ribaund katkıları takım halinde hareket etmenin sonucu.

Savunma tarafında zaman zaman el üzerinden dış atışlar yense ve ribaundlarda kayıplar olsa da coach’un sürekli oyun içinde ki müdahaleleri sorunları çözüyor.

Tyler Ennis’in henüz adaptasyon sürecini tamamlayamadığı, Marko Guduriç’in bir türlü oyuna hükmedemediği dönemleri de mutlaka geride bırakacaklar.

İlginç bir sezon bizi bekliyor. İki haftada alınan sonuçlar ve oynanan oyunlar takımların güç dengesinden ziyade günlük performansların etkili olacağı bir yıl müjdesini veriyor. Tıpkı tehlike anında camı kırıp Ali Muhammed’i sahaya sürmenin tribünlere verdiği motivasyon ve bu motivasyonla maçı alıp alkışlarla ayak bastığı parkeye, işini layıkıyla yapıp alkışlarla bank’a geri dönmenin keyfini yaşamak gibi ..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: omer.kocsan@abcspor.com

twitter: @omerkocsan

YORUMLAR