BOYALI YUMURTA MI, BALIK MI YOKSA KUŞ MU? | ABC SPOR

BOYALI YUMURTA MI, BALIK MI YOKSA KUŞ MU?

08/04/2018

Boyalı yumurta mı, balık mı yoksa kuş mu? 

Beyazgül’ün köşesindeki Mayıs pastanesinden yükselen mis gibi Paskalya çöreğinin kokusu karşı köşedeki Asadur’un ikinci harb-i umumiyeden kalma kahve değişrmeninin aromasına dolanarak Papazın Yokuşundan Boyalıköşk Çıkmazına eriştiğinde biz bahçelere saklanmış rengarenk yumurtaları bulmaya çalışırdık.

 

Oysa Frenk tedrisatından geçmiş sınıf arkadaşlarımla bugün Nisan Balıklarını avlama günüydü…

 

Bunları bir çok kereler yaşadım ve tattım; ama asla Kosinsky romanlarından birinde ne atlı polo oynayabildim, ne hostese denk geldim, ne de örgülü saçlardan süzülen tuzlu ter damlacıklarının tadına bakabildim…

 

Nisan.1’de yukarıdakilerin hiçbirisi olmadı bu sefer. Sadece son iki yılın İtalya şampiyonları (Lube-Modena) bu senenin yarı final serisinde ilk maçlarına çıktılar.  İlk sette kayda değer pek bir şey yoktu. Ev sahibi Modena gayet rahat bir tempoda yarım saatten kısa süredi seti aldı gitti.

 

Dananın kuyruğu için setin ikinci yarısında koptu. Özellikle 18. sayı sonrası uçarak çıkartılan toplar ve bir yanda Sokolov’un dev vücuduna inat estetik harikası smaç kolu ve NGapeth’in hem anormal sıçrayıp hem de toplara çok kuvvetli vurması başlıbaşına seyir ziyafeti sunuyordu. Durum 23-23 iken zorlukla karşılanan bir smaç sonrası top hakemin arkasına süzülürken iki Lube’li birden oraya koşturdular. İkisi de top vere düşmeden yetişmişlerdi aslında; fakat topu orada bir taburade oturan top toplayıcı kızcağız tutuverdi. Çok enteresan bir durumdu. Top hakemlerden birine bile çarpmış olsa kurallar içinde tanımlı bir durumdu. Oysa saha sınırları içinde bir top toplayıcının topu tutması asla öngörülmüş değildi. Başhakem tarihi fırsatı tepip topu Modena’ya verdi. Bencxe en kötüsünden çift hata verip sayıyı tekrar etmesi gerekirdi.. Bunun hemen ardından NGapeth blok aut yaptırırken fileye değiverdi. Hakem de sobeledi. Video Check sonucu halemin tespiti doğru çıkınca kendisi kendisi Sülümanın gıdısı gibi kasım kasım kasıldı. Ama set bir türlü bitemiyordu. Bu arada iki koç da yanı anda kırmızı kart görüp durumu 27-26’ya taşıdılar. Hakemin arkasında kulaklarında mor kulaklık ile maç seyreden bebek enteresan bir görüntüydü. Bu bölümde Bruno harika toplar çıkarttı. Lube ise her topa itiraz etti. Artık bir noktada vurduğu top blok auta giden NGapeth’e bile top elimize değil antene değdi diye itiraz ettiklerindeyse Fransız oyuncu “ula bu kadar çirkefliği benim sömürgeci atalarım bile yapmadı beya..” diyerek iki elini birleştirip dua etmeye başladı. Seti Modena’ya kazandıran köşeden tribündeki kuşları vuran smaca bile blokaut diye itiraz ettiler.

 

Üçüncü set yine başa baş gitti. 19-19 dayken NGapeth’in harika smaç servisi 9m çizgisinde patladı. Bir önceki set tüm çirkeflik haklarını harcamış Lube’li oyuncular ise elleriyle içeride diye gösteriyordu. Peşinden gelen mola dönüşü NGapeth’in ikinci ace’i çok daha değerliydi. Tam da bu hafta gelecek sezon artık Modena’da devam etmeyeceğini açıklamışken bu kadar konsantrasyon ve özveri hakikaten profesyonelliğin zirvesinde olduğunu gösteriyordu. Setin son kısmın Lube’de Stankoviç ortada devleşti. Önce ortadan ardından da köşeden iki hücuma net bloklarla takımını 22-21 öne geçirdi. NGapeth ise önce 23. sayıda manşeti içeri kaçırınca bir çuval inciri berbat etti. Son sayı da arka ortadan smaç vuran NGapeth’i tekli blokta durduran Stankoviç’in dublajdan çıkan topa orta hücumu karşısında çok iy blok yeri tutup rakibin topu auta vurmasını sağladı.

 

Dördüncü sette maçın tamamında olduğu gibi çok fazla servis kaçtı. Bu tür furyalarda rakip servis kaçırınca diğer takım daha fazla risk alma cesareti buluyor ve servis kaçırıyor. Ve bu kısır döngü kendini besleyerek devam edip duruyor. Ne seyir zevki ne tempo kalıyor. Lube burada zaman zaman farkı 3 sayılara kadar çekse de enerjisi yetemedi ve maçı 3-1 kaybetti.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: attila.sayan@abcspor.com

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.