AVRUPA VOLEYBOLU NE HALE GELİR? | ABC SPOR

AVRUPA VOLEYBOLU NE HALE GELİR?

14/02/2016

TUNCAvrupa voleybolu ne hale gelir?

Son Avrupa şampiyonası ve Olimpiyat elemelerinden gerekli dersleri çıkarma ve bunları tartışma zamanı geldiğini düşünüyorum.

Şuanda tartışmasız dünyanın en iyi ligine sahibiz, peki bunun kime faydası oldu, söyleyeyim; en başta olimpiyatlara direkt giden avrupa ikincisi Sırbistan’a, eleme oynama hakkı kazanan avrupa üçüncüsü Hollanda’ya ve dolaylı yoldan gene eleme hakkı kazanan İtalya’ya. Neden mi? Ligimizdeki yabancı kuralı sayesinde bu bahsettiğim ülkelerin oyuncuları kaliteli ligimiz sayesinde onlara nazaran daha az süre alan oyuncularımıza karşı daha hazır hale geldiler. İtalyan oyuncular da kendi liglerinde bu oyuncuların olmaması sebebiyle daha fazla süre aldılar.

Acaba ligimizdeki yabancı sayısını azaltsak, mesela ikiye indirsek, bu oyuncular hangi liglere gidecek? Bunlara Belçika, Hırvat, Polonyalıları ve Almanları da eklersek tüm yabancı oyuncular için pazar daralacak ve birbirlerinin önlerini kesmeye başlayacaklar. Avrupa şampiyonu Rusya ligine baktığımızda yabancı kuralının ikiyle sınırlı olduğunu görüyoruz.

Her yaş milli takımlar düzeyinde diğer ülkeleri perişan eden oyuncularımız ise daha fazla süre alıp, kendilerini bu sayede çok daha fazla geliştirecekler. Şuanda Avrupa’da en geniş oyuncu havuzuna sahip ülkeyiz. İkinci ligimizde de yabancı sayısını arttırıp, orayı da daha kaliteli hale getirip, ordan birinci ligimize yeni oyuncular kazandırırız.

Çok genç bir nüfusa sahibiz, yanlış uygulamalarla kendi kendimizin önünü kesmeyelim. Türk voleybolcusunun yetenegide kapasiteside her başarı için yeterli. Yeter doğru planlayalım…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : tunc.afsar@abcspor.com

twitter : @tuncafsar

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.