AREL ÜNİVERSİTESİ BEŞ YILDIZLI

15/12/2018          

Arel Üniversitesi Beş Yıldızlı

30 yıla yaklaşan Arel Koleji ve 12 yıla yaklaşan İstanbul Arel Üniversitesi’nin oluşturduğu Arel Okulları anaokulundan, anadolu ve fen lisesine, uluslararası bakaloryadan, yüksek öğrenimde tıpa, mimarlıktan, psikolojiye, lojistikten, gayrimenkule, Erasmus’tan doktoraya kadar eğitim, öğretim ve bilimde yer alıyor. Öğretmen bir ailenin yılların deneyimini tekrar eğitime sunduğu bu büyük camia artık Büyükçekmece Basketbol Takımı ile yaptığı isim sponsorluğu ile artık başarılarını spor alanında da pekiştiriyor. 2018-2019 sezonunda Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde bu hafta Pınar Karşıyaka ile karşılaştı.

Gaziosmanpaşa’dan Gazanfer Bilge Salonu Büyükçekmece’ye yol iki saat sürse de basketbol aşkı ve gururla sekiz yıldır kadrosunda öğretim üyesi olduğum Arel Üniversitesi için bu süreye değerdi. Tribünler kalabalıktı. Kulüp başkan ve başkan yardımcıları, seyirciler, çocuklar. Fakat bu kulüp başkanları farklıydı. İstanbul Arel Üniversitesi öğrenci kulüplerinin başkan ve başkan yardımcıları idi. Türkiye’nin ilk ve tek üniversite “Management Trainee” programını bu hafta bitiren öğrenciler sporla yöneticilik deneyimlerini sosyalleşerek pekiştiriyorlardı. Salona giriş çok kolaydı. Aynı Avrupa’dakiler gibi. Gerçi Büyükçekmece de Avrupa sayılır. Rahat ve sevimli bir salon. Seyirciler istekliydi.

Maça iyi ve önde başlayan ev sahibi takımdı. Pınar Karşıyaka bütün bir maç boyunca daha çok NCAA kolej takımı havasında iken İstanbul Arel Üniversitesi Büyükçekmece ise NBA takımı havasında idi. Takımın siyahi basketbolcuları ve Tiby bu sezon bir sürprize imza atabilirler. Tam bir takım havasında oynuyorlar, birbirlerini çok iyi tanıyorlar ve hızlı, uzun ve üçlüklerde çok iyiler. Hayes tam bir canavar, Tiby ise içeride dışarıda bir terminatör. Attıkları üçlüklerle Pınar Karşıyaka’yı bitirdiler. Arda, Berkay gibi diğer oyuncular hem uzun hem de iyi birer yedekler. Gibson, Eldridge, Williams, Hayes ve Tiby beşlisi geçen hafta Litvanya’da Erasmus seyahatimde seyrettiğim Siauliai ve Utena Juventus ekiplerinden çok daha iyiler. Williams ve Tiby gerek hücum gerek defansta ribaund kaçırmadı neredeyse, son çeyrek hariç. Leblebi gibi atılan üçlükler ile maçı rahat aldı İstanbul Arel Üniversitesi Büyükçekmece.

Dört yarıyı da önde götürdüler. Sadece ikinci yarının başında Pınar Karşıyaka maça biraz asıldı, skorda çok yaklaştı (51-49), biraz da ilk çeyrekte maça önde girdiler ama o kadar. İki takımda top kaybı 2-3 kez oldu. Pınar Karşıyaka’da anlatılacak pek bir şey yoktu. Pınar Karşıyaka pota altında Marei ile sayılar arasa da pota altında ribaundlarda çok zayıflardı. İstanbul Arel Üniversitesi Büyükçekmece çok hızlı top çeviriyor ve üçlük için çok fırsat buluyor. Pota altında da iyiler. Hücumda kaçan üçlüklerin neredeyse hepsini topladılar. 22-18 sonrası yarı 47-39 bitti. İkinci yarıda üçüncü çeyrek 69-58, maç ise 91-79 bitti. Ama sonuna kadar Arel Üniversitesi Büyükçekmece’nin hakkıydı. Tribünlerde üniversiteden öğrencilerinin de desteği ile güzel bir maç güzel bir ambiyansla bitti, maç çıkışında Avrupa’daki gibi seyyar satıcılar, yol kesen minibüsler yoktu, herkes kolayca dağıldı ve spor güzelliğini gösterdi.

Hayes 31, Tiby 25, Karaman 22, Marei 16 sayı ile her iki takımdaki en skorer oyunculardı. Bu sene İstanbul Arel Üniversitesi Büyükçekmece bu şekilde oynarsa adından çok söz ettireceğe benzer.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.dirican@abcspor.com

twitter: @istanbulekolu

YORUMLAR