ANKARA’DA MUHTEŞEM SEZON FİNALİ… | ABC SPOR

ANKARA’DA MUHTEŞEM SEZON FİNALİ…

27/10/2016

ISKENDER GENCANKARA’DA MUHTEŞEM SEZON FİNALİ…

Bilen, oynayan, gönlünde at sevgisi taşıyan herkes çok iyi bilir ki; EKİM sonu CUMHURİYET ve CUMHURBASKANLIĞI koşuları SEZON FİNALİ ‘dir.. Tabii ki de yine yarışlar devam edecek ama NİSAN’a kadar “ara dönemi” yaşayacağız.

Sırasıyla 2011’de MITICO, 2012’de HANBEŞ, 2013’de FLY BY ME, 2014’te SUZI GOLD ve geçen yıl ‘rahmetli’ ÖMER KAYA ile SANZATU’nun SON 5 yılın winner’ı olduğu CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASI KOŞUSU.

Yarışçılığımızın en önemli klasiklerinden olan koşunun tarihçesine bakacak olursak, ELİYEŞİL ekürisinin 13 defa müzesini süslediği 2400 metre mesafeli koşuyu, 11’er kezle en çok kazananları jokeylerde EKREM KURT ve MÜMİN ÇILGIN.

GELGİN ekürisinin BLAZE TO WIN&VICTORY IS OUR’S la katılacağı 700 bin YTL ikramiyeli yarışa ayrıca bu koşuyu daha önce kazanan FLY BY ME, SANZATU, 2014 GAZİ galibi DIVINE HEART, Sınıf safkanlar PERFECT WARRIOR, OĞLUM BERAT, TATVAN İNCİSİ, 3 YAŞLILARIN temsilcileri ABBAS YOLCU, COOGER, ROCKET MAN ve TAMBORA, BÜYÜK AĞA, PAYİTAHT’la tam 14 at start alacak.

Cumartesi saat 16.00’da ANKARA 75 .YIL HİPODROMUNDA’ki bu büyük kapışma KAÇMAZ!

Tabii ki de ARAPLARIN en büyük klasiği, 1 MİLYON 100 BİN TL ödüllü CUMHURİYET KOŞUSU. Saat 16.30’daki bu randevuya da tam 14 sınıf arap atı katılacak.

Önce biraz NOSTALJİ diyelim.2011 ONURKAAN, 2012 GELİBOLU, 2013 UÇANOĞLU, 2014 BAKİBEY ve geçen yıl, bu yılında favorisi CANKARDEŞLER. SON 5 yılın “WİNNER”ları. Şampiyon ERSOYLU ve DEMİRKIR’ın üst üste 3 kez kazanıp “hattrick’yaptığı, HALİS KARATAŞ’ın 9 kereyle en çok kazanan olduğu (jokey olarak), 1600 metre çim mesafeli klasik.

3 yaşlıların HATAY ve HARALAR koşusu galibi ve number one’ı DENİZİM’inde katılacağı bu yarışta tabii ki de CANKARDEŞLER, 7 milyondan fazla kazancıyla büyük şampiyon KARAÜZÜM, üst üste 6 yarış kazanan UÇARER, AKARÇAY, BAŞ PEHLİVAN, BAŞ SEKLAVİ, Kurtel ekürisinin gözbebeği FRİKYA, TRAKYA ATEŞİ, ULUER, AĞRI KESİCİ, SEMEND, AMANKAYA ve SERHANTAY diğer kupa adayları.

ANALİZ: Tabii ki reklam, tanıtım, haber amaçlı yayından sonra bu iki klasik koşunun galipleri KİM OLUR sorusuna cevap arayıcaz. Muhtemelen ağır çimde koşulacak CUMHURBAŞKANLIĞI KOŞUSU, yıllardır hep ‘’favorilerin hayal kırıklığı’’ yaşadığı bir koşu olarak bilinmekte. 14 atı mercek altına aldığımızda OĞLUM BERAT favorimiz. Gelgin ekürisi rakip olup, çok at arayana FLY BY ME ve COOGER derim.

CUMHURİYET KOŞUSUNDA ise bu yıl geçen yılı biraz aratsa da CANKARDEŞLER yine de kazanır diye düşünüyorum.

Coşkuyla 93.yılını kutlayacağımız 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINDA , ANKARA’da “SEZON FİNALİNDE” BULUŞALIM.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: iskender.genc@abcspor.com

twitter: @iskendergen1

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.