AMERİKA AÇIK ‘US OPEN’, SEZONUN SON GRAND SLAM’İNE GERİ SAYIM BAŞLADI

07/08/2015          

BURAK BELGENSezonun son Grand Slam’ı olan Amerika Açık için geri sayım başladı.

Turnuva analizi ve kimlerin favori olduklarından ilerleyen günlerde bahsedeceğiz ama bugün için ufak notlarla sizlere sadece US Open ve 134 senelik tarihi hakkında bilgiler sunacağız..

İlk olarak Newport’un çim kortlarında, sadece Birleşik Devletler Tenis Birliği üyesi oyunculara açık olarak 1881 yılında düzenlenen turnuva, 1915 yılında, o dönem ülkede tenise ilginin en yoğun olduğu New York’a, Forest Hills’deki West Side Tenis Kulübü’ne taşınmış.

1921-1923 arasında kısa süren Philadelphia’daki misafirliğin haricinde, 1978’e, yani New York’un Queens mahallesinde Ulusal Tenis Merkezi inşa edilene dek Forest Hills ev sahipliğini sürdürmüş.

O seneden bugüne de istikamet Queens/Meadowland..

Amerika Açık denince hemen her tenis tutkununun aklına ilk gelen, dünyanın en büyük kortu olan Arthur Ashe.. Amerika Açık’ın merkez kortunun kapasitesi yaklaşık 23.000..

İsmini de geçirdiği kalp ameliyatı esnasında kan naklinden AIDS virüsü kaparak 1993 yılında vefat eden üç kez Grand Slam şampiyonu, siyah Amerikalılar’ın gururu Arthur Ashe’ten almış..

Amerika Açık’ın kendine has karakteristiği ise diğer üç Grand slamın aksine, maçların final setlerinde tie-break uygulamasının olması.

Bir başka ilginç detay ise Amerika Açık’ın, üç farklı zeminde oynanmış tek Grand Slam olması. 1881’den 1974’e kadar zemin çimken, 1975-1977 arasında üç yıllık bir toprak macerası söz konusu. 1978’den bugüne de sert zemin.

Bu arada Amerika Açık’ı bu üç farklı zeminde de kazanan tek erkek oyuncu ise efsane raketlerden Jimmy Connors. Tek kadın raket ise bir başka ünlü Amerikalı, o zamanki ismiyle Chris Evert Llyod.

İlklere baktığımızda;

1973 yılında yapılan uygulama ile de erkek ve kadın dallarında para ödüllerinin eşitlendiği ilk turnuva..

Tenisçilerin hakem kararlarına itiraz etmesini sağlayan “Şahin Gözü” adli bilgisayar sisteminin 2006 yılında ilk kez burada kullanılması..

İlk oynanmaya başladığı 1881’den bu yana, ara vermeksizin oynanan tek Grand Slam..

Gece maçının oynandığı ilk Grand Slam ‘1975’ gibi veriler ilk aklımıza gelenler..

Bir ilginç istatistik de 134 senelik tarihi olan turnuvada, tekler finalinde bir Amerikalı erkek ya da kadın olmadığı sadece 6 sezon olmuş ve bu seneler; 1973 / 1988 / 2004 / 2007 / 2009 / 2010

Ama aynı zamanda da, en son 2006 senesinde bir Amerikalı  erkek final oynadı ve en son şampiyonluk da 2003.. Bu iki istatistik kağıdında yazan isim ise aynı; Andy Roddick.

Kadınlarda ise son senelerde de Amerika daha doğrusu Serena dominasyonu var ve son 3 senenin şampiyonu olan bayan ‘King Kong’un” toplamda da 6 şampiyonluğu var.
Bu sezon da kazanırsa, Open Era’da zirveyi paylaştığı Chris Evert’in 7 rakamı ile önüne geçmiş olacak.

Open Era’da en çok kazanan erkekler, 5 rakamı ile iki Amerikalı efsane Jimmy Connors ve Pete Sampras ile Ekselansları Roger Federer..

US OPEN tarihinde;

En Genç Grand Slam şampiyonuna sahne olan sene ve isim; ‘Pete Sampras 1990’

En uzun süreli maç; 1992 senesinde Stefan Edberg ile Michael Chang arasında oynanan ve 5 saat 26 dakika süre yarı final karşılaşması.

Kadınlarda ise sene 2011 ve başrollerdeki isimler Samntha Stosur ile Nadia Petrova.. Süre ise 3 saat 16 dakika..

Her sene olduğu gibi bu yıl da ağustos ayının son pazartesisinde başlayacak turnuva 13 Eylül’de sonra erecek.

Yaklaşık 3 hafta sonra görüşmek üzere..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : burak.belgen@abcspor.com

twitter : @BurakBelgen

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.